Бюджети в умовах епідемїі COVID-19 потребують грошей як ніколи, тому світове співтовариство загострює увагу на ухиленню великого капіталу від сплати податків.

Держави щороку втрачають понад $427 млрд через податкові гавані. Корпоративне й індивідуальне податкове ухилення забирає близько 9,2% бюджетів на охорону здоров’я, що еквівалентно зарплаті для 34 мільйонів медсестер. Вплив ще більш руйнівний у країнах, що розвиваються, де дефіцит становить 52,4% витрат на охорону здоров’я. Про це з посиланням на дослідження The State of Tax Justice 2020 пише Єва Жолі, членкиня Незалежної комісії з питань міжнародної реформи корпоративного податку (ICRICT) і екс-депутатка Європейського парламенту від «зелених».

Скільки втрачає бюджет медицини в Україні через податкові махінації?

Бюджет Міністерства охорони здоров’я на 2021 р. становитиме 155,2 млрд грн (бюджетний запит МОЗ і взагалі становив 296 млрд грн). Враховуючи, що близько $2,5 млрд втрачає бюджет лише через офшори, то Україна в 2021 р. недоотримає 71,3 млрд грн на медицину. Деофшоризація могла би збільшити бюджет МОЗ на 46%.

Якими є шанси на зміну глобальної податкової політики?

На світовому рівні обговорюється подолання т.зв. податкового шахрайства. Зокрема, Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) озвучила ідеї

(1) обкласти податками цифрові корпорації у країнах, де вони отримують прибутки, а також

(2) впровадити глобальну ставку податку на прибуток (12,5%).

Якщо проти тиску на діджитал-корпорації США ймовірно будуть виступати (адже подібні фірми походять звідти), то на користь другої пропозиції лунали слова підтримки. Різниця у податкових режимах спонукає компанії використовувати країни з пільговими податками (приміром, податок на прибуток в Нідерландах можна звести до 0%). З вирівнюванням ставок у власників капіталу поменшає стимулів займатись «податковим шопінгом».

Але важко прогнозувати, коли мінімальна ставка податку на прибуток стане обов’язковою у світі. Спочатку вона може торкнутися незначної груп країн, наприклад, тих, що входять ОЕСР або ЄС. Навіть на рівні Євросоюзу непростим буде погодження єдиних податкових правил, адже це вимагає консенсусу всіх держав. Деякі з них будуть проти. Хоча шкода від податкового демпінгу стає все очевиднішою: лише «завдяки» Нідерландам до $10 млрд податків втрачають інші країни Євросоюзу.

Видається, що ті держави, що погодяться у своїх національних межах підвищити податки доя корпорацій, діятимуть в інтересах усього людства.

Чи буде справедливою пропонована ОЕСР ставка податку на прибуток в 12,5%?

У світі заговорили про те, що пропонована ставка занижена і сприятиме «гонці на дно» між державами. Організація ICRICT виступає за податок в 25% (таку позицію займає і екс-членкиня Європарламенту Єва Жолі), новообраний президент США Джо Байден – за 21%.

Нагадаємо, що ставка податку на прибуток в Україні складає лише 18% (але наші олігархи все одно вважають невигідним платити податки в Україні й використовують офшорні компанії за кордоном).

Чи вплине світовий тренд на Україну?

Поки при владі залишатимуться неоліберальні сили, то держава ігноруватиме кращі рекомендації по встановленню соціальної справедливості. Українці можуть дозволити собі заможніше життя, якщо позбудуться диктату капіталу.

У податковій сфері держава повинна:

1)      Обкладати податки найбагатших осіб і компаній за прогресивною шкалою.

2)      Заборонити операції з використанням низькоподаткових зон (офшорів).

3)      Підтримувати глобальні ініціативи, які посилять тиск на капіталістів. Суспільство повинно змусити владу керуватися інтересами людей, а не мільярдерів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому «закрити офшори, а не лікарні» – не просто гасло

 

Віталій ДУДІН,
голова Ради ГО
«Соціальний рух»