На проблему мінімізації податкового навантаження через офшорні юрисдикції вкотре звернув увагу голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин. Він вказав, що у 2018 році з використання офшорів відбулися зовнішньо торговельні операції на суму $30 млрд. За його словами, за останні 3,5 роки з України було виведено дивідендів на користь нерезидентів у сумі $8,5 млрд і відсотків за прямими інвестиціями на суму $1,6 млрд. Близько 4/5 дивідендів на користь нерезидентів виплачено до низькоподаткових юрисдикцій, серед яких вирізняються Кіпр та Нідерланди.

Якби дивіденди були сплачені за діючою в Україні ставкою податку на доходи фізичних осіб, то податкові надходження склали приблизно $0,5 млрд на рік. Нагадаємо, що якби було стягнено податок на прибуток експортерів аграрної й металургійної продукції, то це принесло б Україні додатково $1 млрд податків.

Підтвердити тезу про офшоризацію вітчизняної економіки дозволяє рейтинг ТОП-100 найбільших компаній України за сумою сплачених податкових платежів за 2019 р. Якщо у 2017 році «Соціальним рухом» було нараховано мінімум 53 компанії, що використовують структурування в офшорах, то тепер таких суб’єктів 66. Ознайомлення з відкритими джерелами дозволяє встановити, що ці компанії мають або засновників в офшорних юрисдикціях, або ж акціонерів. Як можна припустити, розташування акціонерів у цих державах покликане мінімізувати податки на дивіденди. При цьому фірми, що мають українських засновників, можуть мати пов’язані з ними фірми-прокладки в офшорних зонах, яким вони продають експортну продукцію для мінімізації податків на прибуток.

Привертає увагу частка компаній, які мають холдинги з Нідерландів у складі акціонерів: їх нараховується 22. Тоді як кіпрських акціонерів мають 20 компаній, швейцарських – 5, а британських – 4. При цьому є компанії з власниками, структурованими в кількох офшорних юрисдикціях (наприклад, у ПАТ «МОТОР СІЧ» наявні акціонери з Белізу, Британських Віргінських островів, Кіпру, Панами).

Використання холдингів (B.V.) у Нідерландах стало вигідним з кількох причин. Ця країна лідирує в рейтингу європейських податкових гаваней, хоча і не входить до затвердженого Урядом України переліку країн з низькими податками. Голландські компанії не підлягають оподаткуванню дивідендів, якщо дотримуються положень про звільнення від участі. Свою роль грає відсутність податку на репатріацію при виплаті відсотків і роялті на користь нерезидентів. Нідерланди мають намір впровадити жорсткіші податкові правила, але лише з 2024 року.

Список компаній, що мають серед акціонерів нідерландські холдинги, виглядає таким чином (у дужках вказано у відсотках вказано частку холдингів з Нідерландів):

9) ПАТ «ДЖЕЙ ТІ ІНТЕРНЕШНЛ УКРАЇНА» (100%);

14) ПрАТ «КИЇВСТАР» (73,8%);

16) ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» (60,2%);

17) ПрАТ «НАФТОГАЗВИДОБУВАННЯ» (98%);

20) ПрАТ «ПІВНІЧНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (96,8%);

22) ПрАТ «ВИДОБУВНА КОМПАНІЯ «УКРНАФТОБУРІННЯ» (45% – у двох фірм з Кіпру, 45% – у фірми з Великої Британії, 10% – у холдингу з Нідерландів);

23) ПрАТ «ВФ УКРАЇНА» (99%);

28) ПрАТ «ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (100%);

36) ПАТ «САН ІНБЕВ УКРАЇНА» (98,7%);

46) АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» (70,1% – у трьох фірм з Кіпру, 27,1% – у холдингу з Нідерландів);

47) ПрАТ «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (100% у двох фірм з Нідерландів);

48) ПрАТ «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ПОКРОВСЬКЕ» (19,8% – у двох фірм з Британських Віргінських островів, 19,8% – у двох фірм з Кіпру, 9,9% – у холдингу з Нідерландів);

53) ПрАТ «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» – МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» (49,8% – у двох фірм з Британських Віргінських островів, 24,9% – у холдингу з Нідерландів, 24,9% – у холдингу з Кіпру);

56) АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (75% – у трьох фірм з Кіпру, 25% – у холдингу з Нідерландів);

63) ПрАТ «МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ ІМЕНІ ІЛЛІЧА» (100%);

64) ПАТ «ЗАПОРІЖСТАЛЬ» (47% – у фірми з Нідерланди, 12% – у фірми з Великої Британії);

74) АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (76,6% – у холдингу з Нідерландів, 15,8% – у фірми з Кіпру);

82) АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» (70% – у фірми, що структурована в Нідерландах);

84) ПрАТ «ДЖЕЙ ТІ ІНТЕРНЕШНЛ КОМПАНІ УКРАЇНА» (99,9%);

88) ПрАТ «МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ «АЗОВСТАЛЬ» (78,1% – у холдингу з Нідерландів, 21,5% – у фірми з Швейцарії);

92) ПрАТ «УКРГАЗВИДОБУТОК» (100%);

98) ПрАТ «АВДІЇВСЬКИЙ КОКСОХІМІЧНИЙ ЗАВОД» (100%);

Компанії, які зайняли 9, 23, 64, 84 і 98 місця, вирішили не публікувати суму сплачених податків.

В офшорах структуровані майже всі присутні в рейтингу підприємства, що займаються добуванням залізних руд. Зокрема, йдеться про «ПівдГЗК» (66% акцій належать 12 компаніям з Кіпру), «ПівнГЗК» (96,8% у фірми з Нідерландів), «ІнГЗК» (100% у фірми з Нідерландів), «Полтавський ГЗК» (100% у фірми зі Швейцарії), «ЦГЗК» (100% у двох фірм з Нідерландів), «КЗРК» (99,8% у двох фірм з Кіпру) та ін.

Низка афілійованих з офшорами компаній не сплатили податок на прибуток (ПрАТ «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» – МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД», ТОВ «ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ», ПАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ») або ж сплатили його у розмірі менше 1 млн грн (ПрАТ «А/Т ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ «В.А.Т.- ПРИЛУКИ», ПАТ «УКРТАТНАФТА», ПрАТ «ІМПЕРІАЛ ТОБАККО ПРОДАКШН УКРАЇНА», АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО», ПрАТ «МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ ІМЕНІ ІЛЛІЧА»).

Зростання частки фірм з корінням в офшорах серед ТОП-100 компаній свідчить, що великий бізнес не боїться претензій з боку податківців. Державні органи намагаються не помічати очевидного й виявляють нездатність змусити платити олігархів – справжніх власників офшорних фірм. Така бездіяльність дорого обходиться для суспільства. Адже концентрація капіталів в офшорах призводить до недофінансування інфраструктури України, поглиблення соціальної нерівності та створення джерела для корупції, адже цими грошима можна підкупити політиків. Причиною такої ситуації є неоліберальна політика, яка полягає у знищенні бар’єрів для збагачення.

«Соціальний рух» наполягає на тому, що змінити ситуацію може арешт власності офшорних компаній до моменту доведення того факту, що власники дотримувались законів України. Без цього кроку неможливе належне фінансування соціальної сфери. Загроза дефіциту пенсійних і соціальних виплат визнається вже навіть на рівні керівництва Кабміну. Рекомендація Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального захисту № 202 проголошує, що держави повинні вишукувати усі можливі ресурси для втілення зобов’язань за соціальним страхуванням та протидіяти ухиленню від оподаткування й податковому шахрайству. Втілити такі заходи під силу лише політичним силам соціалістичного спрямування.