Торік стався протест на КЗРК проти низьких зарплат і небезпечних умов роботи

Тоді шахтарі 4-х шахт ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» залишились під землею, паралізувавши роботу прибуткового підприємства. Вдатися до такого відчайдушного способу протесту робітників спонукало посилення експлуатації на фоні накопичення прибутків, а також байдужість держави до наявних порушень. У певний момент до протесту під гаслами підвищення зарплати до 1000 євро долучилися 417 трударів. На шахті «Октябрська» протест тривав найдовше: від 3 вересня по 15 жовтня 2020 р. Шахтарі й шахтарки кинули виклик олігархам Рінату Ахметову й Ігорю Коломойському, які володіють комбінатом через офшорну фірму. Протест став конфліктом між трудящим населенням і капіталістами, які збагачуються на надрах. Активісти «Соціального руху» брали участь в акціях на підтримку шахтарів у Кривому Розі, а потім у Києві біля Верховної Ради, де було облаштовано наметове містечко солідарними колегами і рідними протестуючих робітників. Представники гірників доносили вимоги до урядовців, парламентарів і дипломатів. Надії на те, що президент Володимир Зеленський допоможе землякам здолати свавілля олігархату, виявились марними. Разом з тим менеджмент виявився неспроможним зупинити протест (не дали результату навіть звернення до СБУ). Але в цілому ситуація засвідчила, що, не маючи влади, робітникам буде складно перемогти.

1,5 місяці конфлікту підірвали фінанси капіталістів і здоров’я шахтарів

Перебування під землею завдавало шкоду здоров’ю шахтарів: на поверхню вони піднімалися хворими або з опухлими кінцівками. Проміжним результатом протистояння стало підписання сторонами меморандуму, яким, серед іншого, обіцялося непереслідування протестуючих. До того моменту роботодавець підвищив зарплати на 10% (замість 38% як вимагали шахтарі). Ще одним результатом стало проведення перевірки Держпраці (інспектори виявили близько 190 порушень). Проте гірким наслідком протесту став ганебний судовий процес, який розпочала адміністрація проти своїх робітників. Не маючи підстав отримати судове рішення про організацію незаконного страйку, боси (в.о. голови правління Сергій Новак і його заступник Олександр Капука) звернулися з вимогою визнати неправомірними дії 10 робітників і робітниць. Ті, хто боролися зі свавіллям, були змушені доводити свою правоту. Мотиви цього позову зрозумілі: утвердити думку про «незаконність» шахтарського протесту та показати марність будь-якої боротьби за рівний розподіл прибутків.

Час скасувати антиробітничий вердикт

7 травня 2021 р. Жовтневий районний суд Кривого Рогу частково визнав правоту роботодавця. Суддя використав украй сумнівні аргументи, зокрема, про те, що протестуючі всупереч Гірничому закону страйкували та голодували у підземних виробках. Але це не відповідає дійсності: шахтарі, не маючи змоги безпечно працювати, реалізували право на протест згідно ст. 39 Конституції. Суд не стягнув з робітників коштів, але кваліфікував мирний протест як неправомірні дії. Робітники вирішили боротися далі і вже 14 вересня суд розгляне їх апеляційну скаргу. «Соціальний рух» закликає прийти на суд, щоб підтримати трударів. Ця подія має продемонструвати силу робітничої солідарності та створити умови для нових протестів. До протестів, які можуть розпочатися під вимогою гідних умов праці й повернення багатств народу, а завершитися – поваленням олігархічного капіталізму.

Розгляд справи відбудеться 14 вересня 2021 р. (вівторок) об 11.30 у приміщенні Дніпровського апеляційного суду (м. Кривий Ріг, проспект Героїв-підпільників, 31; головуюча суддя: Зубакова В.П.)

UPD (14 вересня): Робітники перемогли, добившись скасування незаконного рішення суду першої інстанції.