Уряд відмовився підвищувати зарплату з 3723 грн до 4100 грн, хоча обіцяв це під час прийняття бюджету. Проте станом на сьогодні підвищувати її треба вже до іншого рівня, а саме до 4763 грн. Це складатиме половину від середньої зарплати (9526 грн). Такий підхід відповідатиме європейським стандартам. Про це в ході прес-конференції розповів експерт Центру соціальних та трудових досліджень, юрист «Соціального руху» Віталій Дудін.

За його словами, насправді піднімати зарплату можна, а стримується вона штучно. Її нинішній низький  рівень може пояснюватись або неефективністю бізнесу, або свідомим обманом: ніхто за кордоном не повірить, що українці виживають на встановлені законом суми.

– У нас зарплата на такому ж рівні, як у держав зі значно меншим рівнем ВВП – Індія, Сьєрра-Леоне, Молдова. У Британії завтра відбудеться марш з вимогою оплати праці у розмірі 10 фунтів за годину. Таким чином, при 10-годинному робочому дні британець заробить місячну українську мінімальну зарплату (3539 грн), – зазначає юрист.

За його словами, для зменшення трудової міграції потрібно переймати стандарти країн, куди українці їдуть працювати. Так, в Польщі є мінімальна ставка оплата навіть для роботи за цивільною угодою, а в Литві мінімальну зарплату допустимо платити тільки за некваліфіковану працю, а, скажімо, айтішникам і менеджерам не можна. У цьому плані також корисним буде впровадження галузевої «мінімалки». Приміром, у гірничо-металургійному комплексі зарплата має становити 30 000 грн, а для будівельників не менше 16 000 грн.

– Зарплати підвищують протести, а не уряд з турботи про економіку. У цьому контексті важливими є протести у Кривому Розі, де шахтарі вимагають зарплати в 1000 євро, – зазначив активіст.

На жаль, урядовці пропонують рішення, які дозволять платити ще менше. Так, проект Трудового кодексу не передбачає фінансової санкції за виплату зарплати нижче мінімальної, а поправки до Закону про зайнятість вводять т.зв. транзитні робочі місця, на яких зарплата може бути на 30% менше мінімальної.