Робітники металургійного гіганта «АрселорМіттал» та інших металургійних і гірничодобувних підприємств вимагали забезпечити достойні умови праці, відмовитися від аутсорсингових схем, які впроваджують з метою економії на працівниках, і підняти зарплату до 1000 євро. Це, за словами криворіжців, є нормальною європейською платнею за їхню працю. В Незалежній профспілці гірників України наголошують, що суму в 1000 євро вони отримували до 2014 року. Ціни залізної руди на міжнародних ринках з тих пір не змінилась, отже платити низькі зарплати дозволяє саме стан українського ринку праці.  У свою чергу експерти ГО «Соціальний рух» підкреслюють, що значна частина прибутку металургійних гігантів виводиться у офшори. Тож, кошти  недоотримують і шахтарі, і бюджет країни.

Напередодні акції представники «СР» поширили кількасот листівок серед колективу «АрселорМіттал» (фото). Також вони були поширені під час маршу.

В ході акції лунали гасла:
- Не робіть трудящим нерви, а платіть по 1000 євро!
- Гроші Арселору – трударям, а не в офшори!
- Шахтарям Сухої Балки – 1000 євро мінімалку!
- Металурги, гірники, не робіть за копійки!
- Страйк – наша зброя, профспілка – наша сила!
- Мир, труд, май! 1000 евро отдавай!
- Свобода, рівність, глобальна солідарність!
- В Європу на відпустку, а не на заробітки!

Протестувальники також несли такі слогани:
«Чесні працівники – за чесну зарплату»,  «Тисяча кишень – один офшор», «From Chicago to Kryvbas бореться робочий клас», «Ні офшорам» тощо. Центральним банером акції став транспарант «1000 євро замість тисячі слів», підготовлений лівими активістами

У разі невиконання їхніх вимог представники профспілок на підприємствах залишають за собою право розпочати страйк (його підготовка ведеться, зокрема, на «АМКР»).

Чільну роль у мобілізації учасників відіграли найбільші профспілки міста: НПГУ, НПО ПАТ «АМКР», Профспілка працівників промисловості та інші. Виступаючи приділили увагу питанням безпеки праці, зростанню соціальної напруги та жадібності капіталістичного класу. У перспективі протести можуть призвести до революції, наголосив Сергій Іванченко. Як підкреслив у своєму виступі лідер НПГУ Юрій Самойлов, понад усе трудящим потрібна єдність. Відзначимо, що зараз намітилась тенденція по співпраці профспілок між собою у справі боротьби за підвищення оплати праці.

Окремо відзначимо, що до проведення заходу долучилась молодь лівих поглядів з різних міст України. З вітальним словом від працівників сфери культури виступила Світлана Либет (Київ). Активісти «СР» у своїх виступах наголосили на необхідності світової солідарності: підтримка з боку громадян інших країн допоможе добитись результатів в Україні.  Пропаганда міжнаціональної ворожнечі вестиме до ізоляції українських профспілчан. Нагадаємо, що напередодні акції пройшла символічна акція солідарності в Берліні, а періодичні дії на користь вітчизняних трудящих проводить британська мережа Ukraine Solidarity Campaign. Без об’єднання зі світовим робітництвом неможливо буде подолати офшори, аутсорсинг чи штучне заниження соцстандартів.

Слід відзначити, що робітники обурені спробою маргінальної профспілки, створеною партією «Свобода», приватизувати захід. Намагання виставити себе єдиними організаторами протесту та авторами вимоги «Зарплату тисячу євро» зустріли зауваження з боку працюючих. Окремі діячі даної структури (зокрема, Юрій Ноєвий) несуть відповідальність за напади на правозахисників та соціальних активістів, тому їх підтримка може лише зашкодити руху.

Хочеться вірити, що цьогорічний Першотравень став кроком до започаткування нової традиції святкувань не лише у Кривбасі, але й на Україні загалом. Солідарність стає практичним інструментом і цінністю, яку потрібно вберегти від дискредитації. Якщо незалежні профспілки залишатимуться вірними своїм принципам, то навіть гасло про зарплати в 2000 євро стане реалістичним.

Фото: Політична критика та VECTOR:media