У середу 14 березня працівники найбільшого криворізького підприємства організували черговий протест. В ході акції виступили представники всіх профспілок підприємства, крім нечисельної псевдо-профспілки, організованої ксенофобною партією «Свобода», яка намагається розколоти робітничий рух в місті та спровокувати робітників на погроми.

З натовпу лунали окремі заклики до негайних радикальних дій, зокрема окремі учасники мітингу закликали йти і блокувати роботу заводоуправління. Однак лідери профспілок були одностайні в тому що така разова спонтанна акція не буде ефективною, а навпаки може дати адміністрації привід звинуватити профспілки у екстремізмі та погромництві. Також виступила голова спільного представницького органу профспілкових організацій підприємства Наталія Маринюк, голова профкому ПО ПМГУ ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Вона, як лідерка найбільшої профспілки підприємства, детально пояснила, що перед оголошенням страйку необхідно повністю пройти процедуру колективного трудового спору.

Багато хто з учасників висловлював скептицизм щодо можливості проходження всієї процедури через її складність та наявність можливостей у роботодавця затягувати її майже до нескінченності, однак більшість погоджувалася що страйк вимагає підготовки.

Виступав робітник конверторного цеху Микола Спіцин, де нещодавно загинув 25-річний хлопець, і наголосив, що страйк це серйозна справа і його треба належним чином організувати. Закликав всіх робітників відкласти 13-ту зарплату, яку якраз зараз мають виплатити, щоб мати резерв на час страйку. Персональний страйковий фонд, так би мовити.

Представник НПГУ Микола Моряков підкреслив, що робітників «Криворіжсталі» прийшли підтримати представники профспілок з інших підприємств міста. Солідарність дуже важлива для успіху в боротьбі. Торік, коли майже одночасно страйкували, не піднімаючись на поверхню, шахтарі на КЗРК, «Сухій Балці» та «Арселорі», досить швидко вдалося домогтися суттєвого підвищення заробітної плати.

Майже у кожного з спікерів учасники вимагали конкретних пропозицій щодо плану дій. Однак, загальною нотою була згода щодо необхідності якнайшвидше завершити збір підписів більшості працівників, провести конференцію трудового колективу та зареєструвати колективний трудовий спір. Вже тоді, маючи чіткі вимоги та явну підтримку більшості колективу бути готовими до страйку у разі небажання власника йти на переговори.

На мітингу була озвучена резолюція, серед головних вимог якої:

1) для гарантії безпечних умов праці провести комплексне експертне дослідження державною організацією стану будівель і споруд, обладнання та механізмів;

2) припинити політику скорочення робочих місць, а також виведення персоналу у аутсорсинг;

3) відмовитися від антисоціальної та антипрофспілкової політики;

4) підвищити з першого квітня поточного року середньомісячну заробітну плату працівникам АМКР до тисячі евро у гривньовому еквіваленті.

AMKR-protest

На запрошення голови профкому Профспілки працівників промисловості на АМКР Євгенія Галинського на мітингу виступив експерт Центру соціальних і трудових досліджень, активіст «Соціального руху» Захар Попович.

Експерт підкреслив, що вимоги робітників є абсолютно справедливими та реалістичними. В ході виступу перед працівниками в Кривому Розі він наголосив, що ArcelorMittal активно використовує офшори, тим самим мінімізуючи податковий тиск і приховуючи реальні прибутки.

– За перші три квартали 2017 року 66% продукції підприємства ArcelorMittal експортується через Об’єднані Арабські Емірати, ще 16% через Люксембург і ще близько 2% через Швейцарію. У той же час основними споживачами продукції є зовсім інші країни: Ірак, Єгипет, Туреччина і т.д. Загальний обсяг експорту за вказаний період склав більше $1,4 млрд. Обсяг виведеного прибутку може досягати $500 млн. З огляду на те, що річний фонд оплати праці не перевищує $100 млн, цих грошей очевидно вистачило б, що б підняти зарплату в шість разів, тобто не те що до $1000, а й до $2000 на місяць, – підкреслив на мітингу активіст.

За його словами, пізніше за більш детальною інформацією звернулися представники найбільших на підприємстві профспілки, які планують пізніше використати її  в процесі переговорів з адміністрацією.

На другий день було організовано брифінг у Верховній Раді України, де представники бойових профспілок ще раз озвучили свої вимоги.

За словами Євгена Галинського, поки що реакцією адміністрації підприємства були лише інтерв’ю місцевим каналам, в ході яких підкреслювалось, що середня зарплата і так висока.

– Однак що таке середня зарплата? Це і зарплата менеджерів, яка може сягати сотень тисяч, і звичайних робітників, які можуть отримувати мінімум в 6 тис. Тож озвучені адміністрацією дані є маніпулятивними. Зараз директорів немає, переговори з профспілками не призначено, тож на 27 березня запланована конференція трудового колективу щодо початку колективного трудового спору. Наступним кроком буде страйк Ми пройдемо всю  процедуру у суворій відповідності до закону, – підкреслив профспілковець.

Як повідомлялось, 50% підписів працівників для початку колективного спору вже зібрано. При цьому багато хто з активістів каже, що треба готувати саме загально-міський страйк, щоб радикально змінити «ситуацію на ринку праці», на яку так полюбляють посилатися роботодавці.