Влітку 2021 року до активістів “Соціального руху” звернулась родина наших підписників із проханням допомогти у вирішенні питання пов’язаного зі спробою фінансової компанії захопити майно жителів мікрорайону “Воскресенка” в Києві.  І ось через рік (у серпні цього року) родині нарешті вдалось домогтися справедливості у суді, відстоявши право на житло.

Багатодітна родина напередодні світової фінансової кризи 2008-2009 рр. скористалась іпотечним кредитуванням на придбання житла. Окрім наслідків кризи у вигляді зростання вартості обслуговування доларової іпотеки, дався взнаки й урядовий курс на заохочення іноземних інвестицій та вітчизняного експорту за рахунок здешевлення гривні. Зарплати українців у гривнях не встигали за курсом долара США, крім того, в Україні тоді під наглядом МВФ ліквідовувались банки, що під державні гарантії кредитували компанії, пов’язані з власниками цих банків. Банк-кредитор також опинився в переліку ліквідованих банків, коли іпотеку було сплачено лише наполовину.

Після ліквідації банку, фінансова установа, що викупила право кредитора через “чорного нотаріуса”, переоформила на себе квартиру не поінформувавши власників. Таким чином, за суму, в десятки разів меншу, аніж було сплачено за житло родиною, що до нас звернулась – шахраї намагалися переоформити “нове” право власності для перепродажу квартири третім особам.

«Коли представники невідомої нам раніше фінансової установи прийшли до нас і заявили, що вони стали новими власниками, то вони були явно підготовлені до цього моменту, а нас ця ситуація застала зненацька. Коли в них є пропрацьовані схеми психологічного тиску, то звичайно деякі люди можуть бути шоковані, впустити в дім шахраїв, під тиском та погрозами підписати все, що від них вимагають. Без дружньої громадської організації “Соціальний рух” і без адвокатки Ірени Числовської, без знань про подібні випадки – ми б уже десь жили на орендованій квартирі, а нашу квартиру, на яку ми працювали все життя, забрали б шахраї. Треба не соромитись звертатись за допомогою та самим допомагати тим, хто цього потребує», - прокоментувала ситуацію власниця квартири.

На прикладі цієї справи ми провели просвітницький захід в приміщенні однієї з столичних бібліотек на тему того, як захиститись від шахрайських фінустанов та колекторів, що діють в “сірій зоні” законодавства. Спікеркою виступила Ірена Числовська, засновниця адвокатського бюро, що спеціалізується на захисті прав потерпілих у подібних ситуаціях.

Вона розповіла і про “схеми” фінансових установ, коли через невеликі кредити люди віддавали свої квартири. Також у ході заходу юрист громадської організації “Соціальний рух” Віталій Дудін розповів про правозахисні інструменти громадськості.

Хоча закон був на боці родини, проте їм довелося тривалий час жити в умовах протистояння зі зловмисниками. Протягом судового розгляду шахраї намагались виселити родину на вулицю, забарикадуватись в їхній квартирі, а поліція не завжди компетентно реагувала на виклик постраждалої сторони. Наші активісти спостерігали за ситуацією та не допускали правопорушень з боку шахраїв.

В серпні 2022 року суд став на бік багатодітної родини, поновивши за ними право власності та скасувавши протиправне рішення приватного нотаріуса про державну реєстрації права власності на квартиру за фінансовою установою.

«Схема позасудової реєстрації права власності банками чи фінансовими установами на свою користь є доволі розповсюдженою в подібних справах. Відтак позичальники дізнаються, що квартира або будинок їм більше не належать позичальники після “не дружніх візитів” колекторських компаній, що супроводжуються виламуванням дверей та примусовим виселенням мешканців житла. Жертвами подібних ситуацій найчастіше виявляються родини, що не мають досвіду захисту своїх прав і своєчасно не звернулися за кваліфікованою юридичною допомогою. На моїй практиці, більше 98% таких реєстрацій права власності були визнані незаконними. То ж, я дуже тішуся з того, що і в цій ситуації нам вдалося відновити справедливість у суді» - прокоментувала цю ситуацію адвокатка Ірена Числовська.

Соціальний рух” розуміє, наскільки поширеними стали порушення житлових прав під час війни. Прикро, але неоліберальна держава все більше знімає з себе відповідальність за реальний стан справ, залишаючи громадян наодинці з викликами. Ми готові надати свій досвід та свою підтримку всім бажаючим боротися зі свавіллям.

Приєднуйтеся до боротьби!