Правляча партія «Слуга народу» усвідомила перші труднощі, пов’язані із запровадженням неоліберальних реформ. Консервація низьких соціальних стандартів, поєднувана з наступом на права, викликає напругу в суспільстві. Становище народу не покращилось, проте від нього вимагатимуть платити за комуналку, залізницю, освіту й медицину за європейськими розцінками. На вулиці виходять невдоволені студенти, освітяни, підприємці, профспілки та фермери.

Бажаючи залишитись при владі й не втратити популярність, очільники партії заявили про зміну ідеології з лібертаріанської на «щось між ліберальними та соціалістичними поглядами». Проте без зміни політики заяви про оновлення ідеології не можуть вважатись щирими. Потрібно довести, що влада працює не лише на купку олігархів, а дбає про безпеку, права людини й гідне життя кожного й кожної. На нашу думку, маркери зміни курсу  наступні:

1.       Відставка токсичних міністрів й програма стійкого розвитку

Члени Кабінету Міністрів України, які нівелюють соціальний характер держави, мають піти у відставку. Вимагаємо відставки прем’єр-міністра, міністра економіки, міністра фінансів, міністра освіти, міністра соцполітики, міністра Кабміну, міністра внутрішніх справ. Вони вже встигли відзначитися антисоціальними заявами та діями, що йдуть врозріз із інтересами народу. Нові члени уряду мають бути призначені після консультації з профспілками та оновлення програми діяльності Уряду. Це має бути програма стійкого розвитку, а не миттєвого збагачення еліти за рахунок дерегуляціїприватизації, ринкових тарифів. Держава має керувати створенням робочих місць, інвестувати в інноваційні галузі та зберегти існуючу соціальну інфраструктуру.

2.       Мораторій на трудову реформу. Посилення впливу профспілок

Подані в парламент «профспілкові» проекти Трудового кодексу є плодом компромісу між інтересами роботодавців і профспілок. Дозвіл на звільнення профспілкових лідерів є карт-бланшем на репресії проти захисників трудових прав. Зокрема, ст.110 обох проектів дозволяє звільняти профлідерів без згоди профкому за неналежне виконання трудових обов’язків, прогули, невідповідність посаді або розголошення комерційної таємниці. Завдяки цій гарантії незалежних профспілчан суди поновлюють на роботі. У державах ЄС (Латвія) недопустиме звільнення після «профспілкового вето» (звільнення профлідерів можливе лише за рішенням суду). В умовах засилля олігархічних сил в парламенті цей проект може наповнитись ще більшими небезпеками. Ба більше, урядовці обіцяли внести ліберальніший проект, який узаконить повну владу власника на робочому місці. Доцільним на даному етапі є внесення точкових змін, які сприятимуть охороні праці, детінізації та посиленню процедурних гарантій від звільнення. Врахування владою пропозицій від профспілок можливе лише за умов солідарності. Неприпустимим вважаємо провокування публічних конфліктів між організаціями трудівників.

3.       Заборонити продаж землі. Посилити контроль за трудовими правами в АПК

Становище трудящих АПК є критичним. 42% неоформлених працівників трудяться на землі. Заробітна плата у цій сфері є на третину меншою, ніж у середньому по країні. Ці трудівники є фактично безправними і не користуються захистом профспілок. Становище охорони праці погіршиться, адже проникнути на приватну територію інспекторам стане ще важче. Продаж землі посилить економічну силу корпорацій. Негативна економічна ситуація змусить селян продавати землю й залишати Україну. Ще одним наслідком стане зростання соціальної нерівності. Необхідним є проведення референдуму про заборону продажу землі.

4.       Подолання офшорів замість тиску на малих підприємців

Продиктований Міжнародним валютним фондом пакет податкових змін спрямований проти малого підприємництва. Добросовісні підприємці, які дотримуються трудового законодавства, повинні зберегти податкові пільги (спрощене оподаткування). При цьому ми негативно оцінюємо схеми, коли ФОПом виступає не наймач, а працівник, адже в цьому випадку страждатиме і бюджет, і трудові права працюючого. Наповнювати бюджет потрібно за допомогою контролю за трансфертним ціноутворенням та офшорами. Як було підраховано активістами «Соціального руху», втрати через податкові пільги для олігархів зіставні з масштабами фінансової допомоги від ЄС. Мінфіном вже були розроблені законопроекти Мінфіном й можуть бути ухвалені після доопрацювання. Імпульсом для розвитку малого бізнесу стане підвищення заробітних плат (нині вони найменші в Європі).

5.       Сприяння миру. Боротьба з ненавистю

Необхідним є гарантування безпеки для мирних жителів у зоні конфлікту, забезпечення соціальних прав мешканців на непідконтрольних територіях та боротьба з ненавистю на підконтрольній території. Варто сприяти контактам між простими людьми по обидва боки лінії фронту. Це створить підгрунтя для повернення Донбасу в Україну. Остання має включати боротьбу з ультраправими угрупуваннями, які тероризують лівих, феміністок та правозахисників. Слід припинити переслідування осіб через їхні погляди, а також скасувати закон про декомунізацію, який розділяє українців залежно від поглядів на історію.

За Україну без слуг і панів!