За даними менеджменту корпорації, останні 9 місяців були одними з найзбитковіших в історії. При цьому керівництво натякає, що недовиконання бізнес-плану пов’язане з поганою роботою. Дуже показово, що випадок, коли загинув робітник внаслідок падіння даху, корпорація взагалі пояснила… морозом. Звичайно, технічний стан названий зовнішніми причинами, «на які складно вплинути».

– Всі ви знаєте, яких фінансових втрат коштувала нам дев’ята доменна піч. Спочатку через  некваліфіковані дії персоналу там був допущений поріз стрічки, що принесло нам мільйонні збитки. Потім був тривалий і дорогий ремонт агрегату, аварія на якому звела нанівець всю попередню роботу. А в травні відбувся страйк залізничників, які вирішили підтримати акцію протесту робітників «Укрзалізниці». Ці та інші чинники призвели до зриву бізнес-плану, – йдеться у зверненні, де робітників закликають поставитися «з розумінням» до можливостей корпорації та «надолужити втрачене».

Закономірно, дані виправдання викликали обурення працівників. «Чергове замилювання очей», – прокоментував заяву один з робітників. Як вважає співрозмовник, доходи підвищуються неоднаково. Так сталеварам минулого місяця заплатили по максимальному грейду, а ремонтний персонал «по боку». Щодо невиконання плану було відзначено, що він підвищується щороку. Тоді як штат складає давно вже не 55 тисяч, а 20 тисяч працівників. Криворіжці прямо пишуть про бажання звільнитись і поїхати «туди, де платять більше». Відзначимо, що навіть керівництво залізниці назвало слова корпорації брехливими.

– Невиконання плану – вина не робітників, а менеджерів. Велика частина складів з інвентарем порожні і робочим нема чим ремонтувати обладнання, а штат ріжуть і ріжуть, – пише представник однієї з незалежних профспілок. – Можу сказати з упевненістю, що дане рішення про підняття заробітної плати не узгоджувалося з нашою профспілкою на нарадах. Генеральний директор якось обіцяв, що на жовтень буде підвищення, але подробиці обговоримо пізніше. На жаль, пізніше ніхто нічого не погодив.

У той же час «Соціальний рух» наголошує, що за неналежні фінансові результати слід звільняти менеджмент, а не рядових робітників. Окрім цього, «Арселору» варто було б також спрямовувати ресурси  на модернізацію виробництва для більшої ефективності та недопущення нещасних випадків. Натомість зараз левова їх частка йде на дорогих юристів, чия участь у судовому засіданні проти профспілок обходиться у сотні доларів.

– Лише соціальний діалог і підвищення заробітних плат є основою стійкого розвитку, тож компанія має повернутись обличчям до робітників, адже втрати від жадібності переважатимуть вигоди. Крім того, скаржитись на важкі умови для такої транснаціональної компанії аморально, адже вона сплачує найменші зарплати на своїх підприємствах саме в Україні (заводи «АрсеромМіттал» у Казахстані та ПАР пропонують значно вищі зарплати) та безперешкодно мінімізує податки через офшори, – наголошує «Соціальний рух».

Нагадаємо, що в Казахстані після хвилі страйків керівництво компанії прийняло рішення про підвищення зарплати на 30%, а не перейшло до посилення конфлікту.