В Києві цьогоріч за підрахунками OZON на Марш жінок* вийшло понад 3 тисячі людей. Активістки/ти «Соціального руху» організували Ліву колону, щоб озвучити породжені капіталізмом проблеми: неоплачуваної репродуктивної та доглядової праці, що лягає на плечі жінок; гендерного розриву в оплаті праці; скорочення медпрацівниць через реструктуризацію медичних закладів; низьких зарплат; неформальної та прекарної зайнятості без трудових гарантій. На демонстрації бадьоро лунали наступні гасла:

— «Прикраса офісу — гідна зарплата»,

— «Геть патріархат! Геть олігархат!»,

— «Трудовий договір замість квітів»,

— «Медсестрам гідну зарплату»,

— «Безкоштовний дитсадок для працюючих жінок» та ін.

Наші заклики були висвітлені на багатьох ресурсах і навіть потрапили у заголовки новин. Та й загальна повістка київського маршу в цьому році була відчутно ліва й прогресивна: серед іншого, озвучувались питання безпечних умов праці, зростання ультраправого насильства та доступу до медичних послуг. Вже рік світ живе в умовах пандемії та спричиненої нею кризи, а кризи зазвичай оголюють та оприявлюють те, що без економічної емансипації ми не зможемо побороти гендернообумовлене пригноблення та нерівність. Також активістки організації Ніна Потарська та Альона Ткаліч у прямому ефірі розповіли про рівень економічної нерівності жінок в Україні та про важливість збереження доступної соціальної інфраструктури задля досягнення гендерної рівності.

Kyiv-080321-6

Без перешкоджань в цей день не обійшлося. Перед акцією в Києві нацгвардія насильно відтіснила активісток від пам’ятника княгині Ользі, щоб праві радикали з організації «Традиція і порядок» вибудували там свій майданчик з апаратурою та банерами. Також під час самого маршу правоохоронці затримали одного члена згаданої організації, який намагався заблокувати вхід в метрополітен. А після маршу на кількох осіб, зокрема, на журналістку Поліну Вернигор напали члени організації «Національний спротив». Ми вважаємо, що діяльність цих організацій спрямована на порушення прав людини. Проте правоохоронні органи демонструють небажання протидіяти ультраправим та розслідувати їх злочини.

Можна впевнено сказати, що з року в рік феміністичні акції збирають все більше учасниць/ків, а заклики і вимоги активісток стають чутнішими. Найсхіднішим містом, де цьогоріч відбувся марш за ратифікацію Стамбульської конвенції, став Краматорськ (Донецька обл.). В Одесі з плактами на підтримку медсестер і потерпілих від домашнього насильства відбулася мирна акція та були затримані праворадикальні провокатори з холодною зброєю.

Odesa-080321-1

На феміністичному марші у Львові перед сотнями жінок виступила активістка «СР» і одна з лідерок руху медсестер Оксана Слободяна.

Lviv-080321

Загалом в цей день феміністичні акції відбулися в 15 містах України.

feminism plus socialism

Насамкінець відзначимо, що в умовах погіршення економічної ситуації послідовна феміністична повістка має бути нерозривно пов’язана з соціальними гаслами. Водночас загроза з боку правих радикалів зумовлює необхідність антифашистської боротьби. Поєднати ці напрямки діяльності може лише революційний лівий рух.