Another Europe

4 квітня відбулась організована британськими лівими активістами онлайн-конференція «Інша Європа можлива». Вочевидь британцям є за що критикувати загальноєвропейський курс на неолібералізацію та світову стурбованість не людськими життями, а нестабільністю ринків через пандемію COVID-19.

Саме тому однією з найпопулярніших тем online-конференції була тема «Covid-19: як лівим інтернаціоналістам слід реагувати?». Даний захід дозволив дізнатись, як епідемія вплинула на політику у світі, та вказав на недостатність ухвалених рішень.

Учасниками даної секції доповідей були: один з лідерів лівого крила Лейбористської партії (до минулого тижня друга людина в опозиційному тіньовому уряді) Джон МакДоннелл (John McDonnell), британський журналіст і автор перекладеної українською книги «Посткапіталізм» Пол Мейсон (Paul Mason), учасниця Руху проти ксенофобії Зое Гарднер (Zoe Gardner), колишня депутатка Європарламенту від італійських лівих і віце-президентка регіону Емілія-Романья Елі Шлейн (Elly Schlein).

92018075_2606752529600105_7225401483238309888_n

МакДоннелл відомий українській аудиторії тим, що був у групі британських лівих депутатів, що підтримали київських водіїв тролейбусів у 2017 році та криворізьких гірників у 2018 році, коли ті протестували проти свавілля менеджерів КП «Київпастранс» та ПАТ «АрселорМіттал» відповідно.

Джон МакДоннелл, вказавши на провали національних урядів і брак інтернаціональної координації в реакції на пандемію, запевняє, що лівим потрібно очолити дебати про негативні наслідки кризи капіталізму, спричиненого пандемією.

«Перерозподіл активів є необхідним для того, аби уникнути цих негативних наслідків кризи. Розширення доступу до транспорту, до медицини, до вакцинування в майбутньому – ці теми потрібно зараз піднімати лівим в публічному просторі»,  – МакДоннелл

Наступний доповідач Пол Мейсон, почавши з аналогій з кризою феодального ладу, поглибленою епідемією чуми XIV ст., констатував загальну кризу неоліберального капіталізму та вказав на ще більшу згубність політики «жорсткої економії» за нинішніх умов. Він навів статистичні дані з перерозподілу бюджетних коштів у відповідь на економічний спад від коронавірусу:

«В цілому, уряди європейських країн відреагували наступним чином: термінове фіскальне втручання, різного роду відтермінування по платежам та різноманітні гарантії ліквідності»

Під фіскальним втручанням мається на увазі перенаправлення податків на розширення витрат на систему охорони здоров’я, гарантування працевлаштування, субсидії малому та середньому бізнесу, державні інвестиції. Також мається на увазі скасування деяких податків та соціальних зборів. Така політика призводить до розбалансування бюджетів. США на такі дії перерозподілили 5,5% ВВП, Німеччина – 4,4%, далі йдуть Данія (2,1%), Нідерланди (1,6%), Великобританія (1,4%), Франція (1,2%), Греція (1,1%), Італія (0,9%), Іспанія (0,7%), Бельгія (0,7%).

Більшість зі згаданих країн просто відтермінували деякі податкові стягнення та кредитні зобов’язання: наприклад, у Німеччині 14,6% ВВП, в Італії 13%, у Франції 9,4%.

Під гарантуванням ліквідності маються на увазі заходи з забезпечення експорту, кредитування (кредитні лінії) через національні банки розвитку. Таке кредитування може відтермінувати проблеми малого бізнесу, але пізніше, скажімо восени стане питання, як гасити ці зобов’язання. До такого рішення вдаються європейські, наприклад Німеччина закладає на це 32,2% ВВП, а Великобританія 15,1%.

І ці відсотки складають шалені цифри: приміром термінове фіскальне втручання обійдеться бюджету Франції у €29.2 млрд, Великобританії у £30.5 млрд, США у $1170.9 млрд.

Пол переконаний, що великий бізнес у цей період не потрібно вмовляти – його потрібно вилучати, а гарантією його прибутковості буде системне/централізоване координування роботи підприємств задля подолання кризи.

covid19 черга

Вилучення транспорту приватних перевізників на потреби вгамування пандемії в Україні змогло б забезпечити безперебійний транспорт для медпрацівників до лікарень та іншим працівникам на роботу. Державні служби могли б слідкувати за дотриманням санітарного стану транспорту перевізників в умовах карантину. Медикам та працівникам комунальних служб не довелося б ходити на роботу пішки чи годинами стирчати в черзі у поодинокий громадський транспорт.

Сучасні технології дозволяють скоординувати роботу платформенної економіки, муніципальних, приватних та державних підприємств, щоб усім забезпечити транспортування, постачання продуктів та ресурсів, прибуток тощо.

За словами Зое Гарднер, мігранти є найбільш вразливою групою. Якщо уряд Соціалістичної партії в Португалії надає в умовах епідемії права громадянства всім шукачам притулку й мігрантам, аби ніщо не перешкоджало їх доступу до медичного й соціального забезпечення, то у Великобританії ситуація протилежна. Так, наразі для отримання британського громадянства в країні потрібно прожити 20 років. За ці 20 років десь потрібно працювати, мешкати, користуватись медпослугами. І в час пандемії вони особливо вразливі: часто як негромадяни не мають повноцінного доступу до медицини; вимушені працювати, що пов’язано не лише з бідністю та необхідністю забезпечувати родину, а й з міграційним статусом, який не дозволяє перебувати в країні без роботи; найчастіше вони не можуть працювати дистанційно (продавці в продуктових магазинах, в службах доставки тощо).

«Декому може видатись, що всі бідні люди просто зникнуть в один момент, якщо на них не звертати увагу. Але вони не зникнуть – бідність нікуди не дінеться. Зараз як ніколи раніше потрібна термінова протидія примусовому виселенню та депортаціям», – каже Зое Гарднер.

В українському контексті варто додати, що зараз суспільству необхідно консолідуватись проти закриття робочих місць. Якщо можновладці цього зробити не зможуть, то повинні піти у відставку.

92592673_217098949355142_5261811120624107520_n

«Ми більше ніколи не повернемся до норми, адже «норма» сама була причиною проблеми. Реакцією еліт на будь-яку кризу є посилення експлуатації найманих працівників. Нам потрібно бути готовими до цього і готувати їм гідну відповідь інтернаціонального масштабу», – підсумувала Еллі Шлейн.

Денис ПІЛАШ та Артем ТІДВА
для «Соціального руху»