27 серпня у Києві відбулось чергове засідання у справі «АрселорМіттал Кривий Ріг». Як відомо, робітники підприємства вже кілька років поспіль вимагають підвищення заробітних плат до еквівалента 1000 евро. На їх думу, така сума є виправданою, оскільки її отримували до девальвації гривні. Експортні ціни на метал з тих пір не змінились, тож наразі зарплата продиктована не економічними причинами, а загалом низьким рівнем оплати в Україні.

Металурги прийняли рішення добиватись бажаного результату виключно законним шляхом та звернулись до НСПП. Лише після її висновку про неможливість примирення стане можливим страйк, який може більш ефективно вплинути на роботодавця. Їх боротьбу підтримали активісти та профспілковці з інших країн. Зокрема, у Лондоні було проведено пікет головного офісу  «АрселорМіттал», а питання розглядатиме Британський Парламент.

40010706_2608598939365519_1465172275635421184_n
В той же час  корпорація  вирішила подати позов до суду, аби представницький орган робітників і всі їх вимоги визнали недійсними. Вже декілька місяців розгляд затягується з формальних причин, а сьогодні суддя прийняв рішення зробити засідання закритим. Причиною цьому стало те, що «АрселорМіттал» витребував списки  робітників, які висунули вимоги щодо зарплати. Суд міг відмовити, а натомість Окружного адмінсуду Києва Ігор Смолій закрив засідання, аби не розголошувати персональну інформацію зі списків.

Тож профспілковцям, зокрема лідеру Конфедерації вільних профспілок Михайлу Волинцю, депутату Сергію Капліну, активістам і ЗМІ довелось покинути засідання. Рішення викликало обурення та галас, після чого суддя запитав: «Ви хочете керуватись принцип революційної доцільності»? Представник «Соціального руху» зауважив, що вимагається лише дотримання принципу публічності правосуддя, передбаченого законодавством. На аргумент про те, що до справи прикута міжнародна увага, суддя взагалі почав виправдовувати корпорацію. Мовляв, усі в Україні платять зарплати у конвертах, тому металурги мають бути заавдоволеними працювати на чесного інвестора.

Ми не вважаємо, що роботодавець мав право витребувати списки робітників, які брали участь у висуванні вимог до адміністрації. Видається, що було достатньо ознайомитись із підсумковою кількістю голосів, без зазначення імен. Проте суд пішов назустріч позивачу. Тепер же, оскільки персональні дані публічно розголошувати не можна, суд дійшов висновку про необхідність проведення засідання у закритому режимі. Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, діє принцип гласності і відкритості судового процесу. Чи мав суддя достатні підстави для відходу від загального правила?

–  Формально закон дотримано, але наслідки будуть плачевні для «Арселору» та України в цілому. Згідно ч.6 ст.6 Закону «Про захист персональних даних», допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, в інтересах прав людини. Захист права працівників відповідає критерію прав людини. До того ж, стаття 11 Закону про інформацію також дозволяє використовувати конфіденційну інформацію про особу без її згоди в інтересах захисту прав людини. Стаття 29 даного Закону передбачає, що інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною. Слід зазначити, що КАС у статтях 139, 257 і 328 оперує таким поняттям, як наявність суспільного (публічного) інтересу. На нашу думку, ця справа є саме «резонансною», тому, вирішуючи питання про можливість закритого розгляду, суддя мав би керуватись пріоритетом прав людини. «АрселорМіттал Кривий Ріг» є найбільшим в Україні підприємством гірничо-металургійної галузі. До того ж воно має транснаціональний характер. Його діяльність в Україні вже стала предметом занепокоєння за кордоном нашої держави. Приміром, звернення на підтримку криворіжців підтримали вже 10 парламентарів Великої Британії, що представляють чотири різні фракції, – зазначив активіст  «Соціального руху» Віталій Дудін.

Засідання перенесене на 16.00 18 вересня 2018 року і воно пройде у закритому режимі.

Залиш підпис за реєстрацію партії!