“Для простих людей, наприклад, найманих працівників, які хочуть оскаржити незаконне звільнення чи заборгованість по зарплаті принципових змін на краще не буде. Приміром, робітники «Київпастрансу» не можуть поновитись на роботі, адже у Подільському райсуді не вистачає суддів – у багатьох закінчився 5-річний строк. Тож оспорювання, скажімо, догани триває більше року, а за цей час вона автоматом погашається”, – каже юрист.

За його словами, дана тенденція зберігатиметься, оскільки в ході реформи планується укрупнення судів, що зменшить доступність правосуддя у малих містах. На кілька райцентрів функціонуватиме одна установа.

“До того ж для представництва в суді сьогодні потрібно платити близько 500 грн за довіреність від нотаріуса юристу, що готовий захищати вас безкоштовно. Нова реформа вас змусить звертатись до платних адвокатів або шукати їх через систему Безоплатної правової допомоги. Це звузить право вибору представника.  За подачу позову також платите судовий збір. Якщо оспорюєте догану і хочете стягнути моральну шкоду, то це вже 1280 грн. Показово, що витрати на суди в нас одні з найвищих у світі: 46,3% проти 22% у США та 30% у Швеції. Видатки співмірні з показником Великої Британії”, – каже Віталій Дудін.

Також, як підкреслює юрист, більшість судді у справах найманих працівників проти роботодавців міркують формалістично і змушують робітників доводити правоту.

“Головна реформа – у ментальності суддів – так і не відбулась. Згідно європейських стандартів, на роботодавців покладається тягар доведення. Наші ж судді покликаються на загальні норми Цивільно-процесуального кодексу про те, що кожна сторона має довести обставини, на які посилається. Роботодавець може міняти попередні докази, бо в нього розширені можливості по підробці. При цьому судді надають перевагу останнім документам, а не тим, що на користь працівника”, – вважає він, відзначаючи, що ще однією особливістю українського правосуддя є те, що судді стають заручниками політичних ризиків.

“Ті, хто розглядають справи простих людей, могли раніше бути лояльні до Януковича чи вирішувати політичні справи. У багатьох країнах діє окрема система трудових судів. Наприклад, у Німеччині можна заміняти суддів, делегованих організаціями роботодавців та профспілками. Світові стандарти вказують на те, що трудові суди – це якісний і оперативний розгляд справ, а також надання можливості обирати суддів. При цьому доцільною також вважається відміна судового збору при трудових та антидискримінаційних справах”, – зазначає активіст, підкреслюючи, що без гідного судового захисту права на гідну працю не буде.