У грудні 2018 року на ПрАТ «РОСАВА» (м.Біла Церква) сталася трагедія через серйозні порушення вимог охорони праці. Водій навантажувача здійснив наїзд на прибиральницю, яка впала під колеса, адже у приміщенні було погане освітлення, а підлога слизька. Енергетик наполягав на тому, що ніхто з керівників заявок на включення освітлення не подавав, йдеться у судовому рішенні. У приватних бесідах окремі співробітники визнавали, що існувала вказівка економити (!) світло. Під час інциденту поруч не було нікого, хто міг би наказати водієві зупинитись.

За результатами розслідуванням нещасний випадок було визнано пов’язаним з виробництвом і родина отримала страхову виплату від Фонду соціального страхування України. Рідні загиблої жінки вирішили боротися далі, щоб подібні випадки не повторилися. До речі, саме у 2018 році на «РОСАВІ» суттєво зріс травматизм і від різних нещасних випадків постраждало четверо працівників.

Донька потерпілої Тетяна Назарчук характеризує ставлення керівників підприємства як байдуже. Вони не продемонстрували бажання добровільно компенсувати моральну шкоду і навіть під час розслідування нещасного випадку поводились дивно:

«Нас одразу на місце події не пустили, ми потрапили туди аж через тиждень, вище керівництво так з нами і не зустрілось. Ми побачились з начальником цеху, він не зміг нам пояснити чому це все сталось, хоча показав місце події й назвав деякі обставини».

У пошуках справедливості донька і чоловік потерпілої звернулися з позовом про стягнення компенсації за моральну шкоду з ПрАТ «РОСАВА» до суду.

Обидва позови було задоволено і на користь родини було стягнуто суми, співрозмірні з одноразовою допомогою сім’ї від ФССУ в зв’язку зі смертю члена родини на виробництві. Звичайно, жодна сума не може компенсувати перенесених страждань у зв’язку з втратою коханої мами і дружини. Але навіть ці кошти потрібно буде виборювати, адже завод перебуває у процесі банкрутства. Колишній власник Костянтин Жеваго довів заводу до такого стану, щоб не виплачувати податки і борги перед кредиторами, пишуть ЗМІ. Через це справу розглядав Господарський суд Київської області.

Правову допомогу родині при зверненні до суду надавав голова ради «Соціального руху» Віталій Дудін.

«Дана історія ілюструє безвідповідальне ставлення роботодавців до людського життя. Посадовці не вжили елементарних заходів, щоб запобігти трагедії, а потім навіть твердили про вину самої потерпілої. Ліквідатор, який зараз керує підприємством, намагався перекласти відповідальність на ТОВ «ПРЕМІОРІ» – це тісно пов’язана з ПрАТ «РОСАВА» фірма, на замовлення якої «РОСАВА» виробляла шини. Але Закон України про охорону праці покладає на безпосереднього роботодавця обов’язок компенсувати шкоду, спричинену порушенням вимог охорони праці. Тому уникнути відповідальності можна лише за наявності виняткових обставин», – заявив В.Дудін.

Попри досягнутий результат, казати про відновлення справедливості зарано: вину причетних до трагедії осіб органи слідства досі не встановили у кримінальному провадженні. Тривалий час поліцейські не вживали слідчих дій, посилаючись на проведення експертизи.

«Соціальний рух» закликає працівників, що постраждали на виробництві, та їх родини звертатися до суду і добиватися гідної компенсації.

Читайте також: Як виплачують на практиці компенсації при нещасних випадках на роботі