Служба безпеки України обіцяє вислати з країни 19-річну журналістку, активістку та правозахисницю лівих поглядів Маргариту Бондар та назвала свої мотиви. «Соціальний рух» вважає такі дії прямою загрозою безпеці усіх критиків влади.

1. Інцидент відкрив страшну таємницю – українські спецслужби працюють у зв’язці з ультраправими і владою Росії. Тому що уже не вперше дії СБ відбуваються паралельно з інформаційними атаками праворадикалів з С14. Тому що СБУ залякує громадянку Молдови та РФ депортацією до Росії, що є зухвалим порушенням прав людини, тим паче, що там їй може загрожувати переслідування. Першопричиною дій спецслужб стали публікації авторки, що стосувались ромських погромів та бездіяльності держави у покаранні нападників. Цього місяця вона представляла звіт про порушення прав представників національних меншин у 2018 році. Її політична позиція – захист прав людини і протидія агресії правих. Чим є дії СБУ, як не політичним переслідуванням?

2. Спецслужби «інкримінують» дівчині звинувачення правоохоронців у потуранні ультраправим. А як же все насправді? Факти свідчать про неможливість об’єктивного розслідування проти справжніх зловмисників. Днями з неонациста зняли обвинувачення за ст.161 ККУ (порушення рівноправності громадян). Стаття не застосовується проти екстремістів. Парадоксально, але саме за цією статтею СБУ погрожує дівчині переслідуванням. За такою логікою, заява в поліцію про вчинення злочину ультраправими – це теж злочин! Висвітлення участі ультранаціоналістів у погромах СБУ називає «неправдивою інформацією». Що це, як не відкрите заперечення злочинів ультраправих?

3. Ми знаємо, що проблема не в публікації на якихось сайтах (до того ж приписувані публікації розміщені на ресурсах, що не перебувають у «забороненому» списку). Проблема у тому, що правоохоронцям не потрібні вагомі причини, щоб зайти у квартиру. Як вони не знадобилися й аби вдертися до помешкань львівських анархістів. Випадок з Ритою ще більш безпрецедентний – її викрадення відбулось без рішення суду. Дівчину схиляли до співпраці, утримуючи проти її волі та залякуючи. Що це, як не психологічне насильство?

4. СБУ не протидіє корупції, не змогла запобігти розкраданням «Укроборонпрому» чи перебуванню російського шпигуна у центральному апараті Служби. Співробітники СБУ отримують величезні кошти на відкатах від закупівель медикаментів та чинять чимало інших порушень. Вони не можуть запобігти злочинам ультраправих (натомість співпрацюють з ними). Зате вони можуть тиснути на юну журналістку. Такі факти напередодні вибори сіють сумніви у тому, що вони проводитимуться у вільній і демократичній атмосферіїх демократичності. Навіщо потрібна Служба, діяльність якої імітаційна або відверто шкідлива?

5. Закликаємо усіх надавати підтримку постраждалій, у тому числі у доведенні безпідставності звинувачень. Журналістів ми закликаємо ретельно перевіряти інформацію і не поширювати міфи про діяльність Рити. Дівчина не має українського громадянства, тому її можуть вислати з країни. Не варто думати, що наявність українського громадянства вас врятує від переслідувань. Чи не час об’єднуватись проти репресій?

Висновок: В Україні не скасували презумпцію невинуватості, тому усі судження силових структур є оціночними. При цьому публіцисти мають повне право робити припущення про неналежну роботу влади. Переслідувати когось за думку про неефективність роботи правоохоронців – це відтворення сумнозвісного російського «Закону про неповагу до влади». Врешті-решти, якби державні мужі виконували свою функцію, то жодні видання не змогли б паразитувати на цих питаннях. Дії влади позбавлені логіки: депортація незгодних не врятує правлячий режим від критики, а лише перешкодить Риті збирати правдиві факти. Рита – не російська, а українська журналістка: знаходячись в Україні, писала власні думки про українські проблеми, займалась правозахистом, аби їх вирішити, та бажала отримати українське громадянство. Рита точно має більш «проукраїнські» погляди, аніж ультраправі, що володіють паспортом України і вчиняють злочини проти співгромадян. Якщо когось і депортувати, то тих, хто виправдовує тероризм (як це роблять українські ксенофоби). Нам потрібна безпека, а не Служба безпеки.