З позиціонуванням нашої держави все стає ясно. Ми – останній європейський офшор. Це наша історична доля і основа державності. Олігархи переконали нас, що задоволення кіпрських та нідерландських (псевдо)інвесторів – запорука стабільності. Пояснимо чому.

1) На минулому тижні парламент схвалив чергову податкову реформу, якою послабив контроль за трансфертним ціноутворенням (ТЦ). Тепер за операції на суму до 150 млн грн з офшорами не треба звітувати. Польща як найбагатша сусідня країна має жорстке законодавство про ТЦ. Там відсутні кількісні пороги для підготовки звітів. Набрання чинності законом про ТЦ (2013) неодноразово відкладалось, а перші санкції наклали лише в цьому році: за несвоєчасну подачу звітів оштрафовано 31 компанію на 10 млн грн. Стільки тримає під подушкою середній нардеп.

2) Згідно дослідження Doing Business, в Україні майже найнижчі у Європі податки на прибуток. Нижчі ставки податків мають хіба що Молдова та Румунія, що «славляться» низькими соцстандартами. П.н. – сукупне податкове навантаження відносно ВВП.

Білорусь – 18% (п.н. – 54,8%)
Молдова12% (п.н. – 40,4%)
Польща – 19% (п.н. – 40,4%)
Росія – 20% (п.н. – 47,5%)
Румунія16% (п.н. – 38,4%)
Словаччина – 22% (п.н. – 51,6%)
Угорщина – 10-19% (п.н. – 46,5%)
Україна – 18% (п.н. – 51,9%)

Низькі податки та відсутність прогресивної шкали посилює соціальну нерівність, підкреслює автор книги «Капітал у ХХІ столітті» Тома Пікетті. Економічний бум 50-70-их років супроводжувався високим оподаткуванням багатіїв та корпорацій. Приміром, цьогоріч у Франції корпоративний податок складає 33,33%, а сукупне податкове навантаження сягає 62,8%. У найсоціальнішій державі світу Норвегії ставка 27%. Перше місце за легкістю ведення бізнесу посіла Нова Зеландія, де корпоративний податок 28%. Україна, яка створює багатіям більш сприятливі умови, встановила зарплатний анти-рекорд.

3) Україна асоціюється з ліберальним оподаткуванням у світі.  Кіпрські податкові радники радять використовувати для оптимізації Угоду про уникнення подвійного оподаткування з Україною, що зберігає досить сприятливі положення стосовно оподаткування доходів від приросту капіталу принаймні до 2019 р. Незабаром юридичні фірми консультуватимуть, як отримати українське громадянство, щоб платити менше.

4) Ми залишаємось чи не останньою країною в Європі, яка не приєдналась до конвенції про автоматизований обмін податковою інформацією. Нашим податківцям просто не цікаво, в яких банках олігархи зберігають свої гроші (мабуть, вони про своїх колег і так все знають).

5) У нас немає ув’язнення за ухилення від оподаткування. Гуманізація кримінального законодавства у цій частині відбулась ще за В.Януковича у 2011 році. Стаття 212 ККУ передбачає відповідальність у вигляді штрафу. Навіть у США за це садять.

Способи зробити нашу країну багатшою відомі. Потрібно прийняти ряд простих рішень в інтересах працюючих. Слід обмежити свободу великого бізнесу та, як мінімум, конфіскувати активи офшорних компаній. Інакше наша країна перетвориться на притулок для найжадібніших капіталістів.

Віталій ДУДІН,
«Соціальний рух»