У минулому році Україна посіла 83 місце серед 189 країн, а в цьому – 80 місце, але вже серед 190 країн.

Відзначимо, що в цьому році відбулось безліч реформ на користь бізнесу: зменшено податок на прибуток і єдиний соціальний внесок (ЄСВ), скасовано державне регулювання цін на товари першої необхідності, спрощується приватизація та триває мораторій на перевірки малого і середнього бізнесу. Через мораторії на перевірки у харчовій галузі лунали побоювання, що український аграрний експорт не будуть купувати закордоном. Окремо підкреслимо, що інша неоліберальна установа – МВФ – фіксує зростання ВВП, але це не відобразиться на добробуті. Робочі місця у бюджетному секторі знищуються, низька купівельна спроможність гальмує розвиток виробництва, а дефіцит пенсійного фонду пропонується вирішувати поступовим підвищенням пенсійного віку з початку 2017 року.

Найсуворіший вирок реформаторам: зменшення оплати некваліфікованої праці зі $119 до $83,5 (аналогічний показник має Центрально-Африканська Республіка). Слід визнати, що певним чином зарплата знизилась у багатьох країнах. Проте так драматично, як в Україні (на 30%), вона впала далеко не скрізь. Найвища зарплата і досі в багатій соціалістичній Норвегії: $3,500 (при цьому країна піднялась у DB на 2 сходинки, посівши 6 місце). Таким чином, якщо в минулому році розрив у зарплатах складав 31 раз, то тепер – 42 рази.

При цьому до топ-10 реформаторів світу увійшла… Білорусь, зайнявши 37-ме місце ($170). Таким чином, на думку ВБ, там легше вести бізнес, аніж на Кіпрі (45). У ліберальній Грузії, яка зайняла 16-те місце, рівень зарплати становить $15. На щастя для нашої еліти, у сусідній Молдові зарплата дещо зменшилась і складає $115, тобто близька до минулорічного показника України.

Усунення держави з економіки недостатньо для її розвитку. Без доступу до кредитування бізнес не зможе розвиватись і будувати довгострокову стратегію. Доступ до кредитів погіршився на 1 сходинку. Парадоксально, але ультраліберальні податкові реформи не дали ефекту: фіксується падіння теж на 1 сходинку (податковий тягар складає 51,9%, а у Франції 62,8%). Парадоксально, але Президент вже встиг написати у своєму Твіттері наступне: „Найбільший крок вперед у сфері оподаткування”.

Нагадаємо, що з 2014 року дерегуляція у сфері трудових відносин не впливає на місце країни у рейтингу, адже це стимулювало знижувати захищеність працівників.

Зате за легкістю заснування нового бізнесу Україна на 20 місці. Спрощення реєстрації бізнесу містить юридичні та економічні ризики. По-перше, через дерегуляцію процедур кількість рейдерських захоплень зросла, тобто надійність права власності опинилась під сумнівом. По-друге, простота перереєстрації – шлях до уникнення юридичними особами штрафів та зловживання пільгами для „новостворених” підприємств. По-третє, дрібний бізнес часто є малопродуктивним і нежиттєздатним.

Відзначимо, що кілька років тому експерти висловлювали сумнів у методолгії дослідження (українські ліберали в епоху Януковича нарікали на суб’єктивність критеріїв). Існувала навіть пропозиція скасувати його. Однак є підстави стверджувати, що нинішня політика олігархів не обіцяє ані економічного зростання, ані підвищення добробуту. Намагання інтегруватись до світового ринку шляхом бездумної дерегуляції поки що призводить не до розвитку економіки, а до зворотнього результату.

«Соціальний рух»