За даними медиків, ця ситуація складається через реформування фтизіатричної галузі міста та області згідно рішення Львівської обласної Ради № 874 від 10.09.2019р. 

Цим рішенням передбачається припинення (ліквідація) нашого закладу з масовим вивільненням працівників шляхом приєднання до КНП ЛОР «Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» (Центр легеневого здоров’я чи, як кажуть у народі, тублікарня), – кажуть медики.

За їх словами, рішення є дивним і нелогічним, адже диспансер успішно справляється з завданням амбулаторного ведення (діагностика, лікування, профілактика) хворих на туберкульоз та контактних осіб. Для цього є кваліфікований персонал та відповідна матеріально-технічна база.

Львівський обласний протитуберкульозний диспансер розташований порівняно недалеко від центру міста. До нього можна добратися різними видами транспорту (трамвай, тролейбус, автобус) з різних куточків міста, і навіть, при потребі, дійти пішки. Наші медпрацівники роками співпрацюють з закладами первинної меддопомоги, ці зв’язки є тривалими та налагодженими. Лікарі нашого диспансеру консультують усі медичні заклади Львова, кожен лікар є куратором певної міської поліклініки та лікарні. Дитячі фтизіатри у свою чергу закріплені за дитячими садочками та школами, в яких проводять відповідну профілактичну роботу, – кажуть лікарі.

За їх словами, вони не випадково детально описують роботу працівників диспансеру та його розміщення, бо саме амбулаторному лікуванню надається пріоритет при лікуванні туберкульозу згідно рекомендаціям ВООЗ. Про розвиток амбулаторних моделей лікування іде мова і в Загальнодержавній цільовій соціальній програмі протидії захворюванню на туберкульоз,  яка розрахована до 2021 року (схвалена розпорядженням КМУ від 27.12.2017 р. № 1011-р).

Натомість логіка Рішення Львівської обласної ради зворотня: іде скорочення саме амбулаторної фтизіатричної служби (зокрема і у Львові), – кажуть медики.

Безымянный1
Як наслідок, за їх совами, виникають ризики для громади міста. Адже протитуберкульозна служба Львова (а фактично це  – КЗ ЛОР «ЛОПТД»), яка забезпечує на сьогодні певний контрольований рівень захворюваності на туберкульоз та його поступове зниження, зазнає суттєвих змін і, можна сказати, ліквідується як така.

Дитяче ж стаціонарне відділення нашого медзакладу на сьогоднішній день фактично припинило свою діяльність, оскільки в Центрі легеневого здоров’я (вул. Зелена, 477) відкрито дитяче відділення на 20 ліжок, яке розташоване в корпусі де знаходяться стаціонарні відділення для дорослих, в яких лікуються хворі з бактеріовиділенням, з широкою лікарською стійкістю, та пацієнти з поєднанням ТБ/ВІЛ інфекцією, що становить реальну загрозу для дітей. Діти не мають умов для навчання, прогулянок на свіжому повітрі. Приміщення ж нашого стаціонарного дитячого відділення планується продати, оскільки воно розташоване в сосновому лісі на окраїні міста на території площею 7,18 гектарів. На нашу думку, саме з метою реалізації цього об’єкту і затіяно так звану реформу протитуберкульозної служби у м. Львові, – заявляє колектив.

За їх словами, почалося все в результаті «пілотного проекту» Львівщини по реорганізації фтизіатричної служби. Відбулося перше скорочення по області стаціонарної та амбулаторної служби.

У 2018 році була повністю зліквідована лікарня позалегеневого туберкульозу (ЛОЛПТ), яка знаходилась у м. Львів, вул. Бой-Желенського, 5, шляхом злиття двох установ:  КЗ ЛОР «ЛОЛПТ» та КЗ ЛОР «ЛОПТД» (наша теперішня установа, яка виступала правонаступником). Уся наша амбулаторна служба була переселена у приміщення по вулиці Бой-Желенського, 5. Внаслідок цього цього з 220 стаціонарних ліжок ЛОЛПТ не залишилось жодного (хоча обіцяли залишити 25). Вивільнено з обох установ 256 працівників. Наші два корпуси по вулиці Лемківській, 24 та Устияновича, 14 було продано Управлінням майном спільної власності ЛОР, ще одна будівля по вул. Личаківській, 233 знаходиться в розпорядженні фонду майна. З виручених коштів на потреби нашого закладу не було виділено нічого, – кажуть медики.

10 вересня 2019 року Львівська облрада прийняла рішення № 874, яким вирішила припинити КЗ ЛОР «ЛОПТД» шляхом приєднання до Комунального некомерційного підприємства «Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» (Центр легеневого здоров’я). Генеральним директором цієї установи паном Л. Раком було оголошено, що дана реорганізація передбачає скорочення адмінперсоналу та медиків пенсійного віку, а служба продовжить своє функціонування у своїх приміщеннях. Та на сьогодні, в разі закриття установи, 204 людини стають безробітними.

Але ж реорганізація – це не закриття медзакладів і не звільнення працівників, це – переоснащення клінік сучасними засобами діагностики, ремонти і переобладнання приміщень згідно сучасних інфекційних стандартів, перепрофілювання медзакладів в разі їх завеликої кількості і перекваліфікація медпрацівників. Натомість дана реорганізація, фактично ліквідовує діючу установу і, знову ж таки, вивільняє працівників. Внаслідок цього у пацієнта відбирається право на отримання належної спеціалізованої медичної допомоги та право на обрання лікаря-фахівця, медичного закладу та моделі лікування, ускладнюється маршрут пацієнта. Таким чином задекларовані НСЗУ права пацієнтів обмежуються через створення у Львівській області установи-«монополіста» (Центр легеневого здоров’я).  Тут слід зазначити, що на теперішній час вже закриті 8 протитуберкульозних диспансерів у районних містах області, – йдеться у зверненні.

У березні цього року свою позицію медики озвучили у місцевих ЗМІ, однак влада їх проігнорувала.

Описуючи ситуацію у державі загалом, медики Львова зазначають, що Україна на 2-му місці у світі за поширеністю туберкульозу (ТБ) з широкою лікарською стійкістю. В Україні кожен четвертий вперше виявлений випадок туберкульозу – це випадок з широкою лікарською стійкістю.

За даними Центру медичної статистики МОЗ України, в нашій країні за 2018 рік кількість уперше зареєстрованих захворювань на ТБ, включно з його рецидивами, становила 26 321, або 62,3 на 100 тисяч населення, що на 2,5 % менше ніж за 2017 рік (63,9 на 100 тисяч населення). Смертність від туберкульозу в Україні становить приблизно 3,8 тисяч хворих на рік (у 2017 році – 3735 таких випадків).

Львівська область займає середні позиції щодо поширеності хворих на туберкульоз по Україні. Дані за 2018 рік:

  • Чернівецька – 34,6 випадків захворювання на 100 тис. населення;
  • Івано-франківська – 56,5;
  • Львівська – 65,7;
  • Дніпропетровська – 77,1;
  • Одеська – 140,6  на 100 тис. населення.

За останні роки тенденція у Львові покращилася, відсоток вилікування пацієнтів збільшився, зменшилися відриви від лікування, завдяки налагодженій роботі усіх фтизіатрів Львова та області, соціальних служб міста, впровадженню нових схем та ліків у протоколах лікування даних пацієнтів, роботі Реєстру хворих на туберкульоз, відслідковування контактів та робота у вогнищах тубінфекції. Також слід відзначити тісну співпрацю з лікарями первинної медичної допомоги, сімейними лікарями, на предмет раннього виявлення цього захворювання, профілактичні огляди у групах ризику.

Туберкульоз – це також небезпечна інфекційна хвороба, як і covid19/2019 і поширення та спалахи її на території України підпадають під Закон України «Про захист населення від інфекційних хворіб» та Закон «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення України». «Туберкульоз страшніший за covid19/2019» (Косик С.І.).

Під час надзвичайної ситуації оголошеної в країні звільнення медичного персоналу категорично заборонено і ліквідація медичних закладів призупинена. У світлі останніх подій в Україні, пов’язаних з covid19/2019, такі чинники як: тривалий карантин, тривале перебування у закритих приміщення членів родини, самоізоляція, масове повернення заробітчан з-за кордону, зменшення доходів людей, стрес та психо-емоційне напруження, є суттєвими причинами збільшення захворюваності на туберкульоз.

Враховуючи вищевикладене, медики просять допомоги:

  • в захисті наших прав згідно Статей 43, 46 та 49 Конституції України, Законів України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та «Протидію захворюванню на туберкульоз», Постанови Кабміну щодо захисту трудових прав у час карантину № 256 від 25.03.2020 року;

  • в захисті права пацієнтів (серед яких значна частина є соціально не захищеними) на отримання належної медичної спеціалізованої допомоги; на доступність медичної послуги; на вибір  лікаря-фахівця;

  • в збереженні протитуберкульозних диспансерів, зокрема і нашого  – Львівського обласного, саме для проведення амбулаторного етапу лікування хворих на туберкульоз, забезпечення контрольованого лікування, обстеження контактних осіб та забезпечення їх хіміопрофілактикою, що дозволить  перервати ланцюг передачі інфекції і поширення епідемії туберкульозу в країні загалом та місті Львові;

  • в залишенні фтизіатричної служби на бюджетному фінансуванні не нижче рівня 2018-2019 років до моменту подолання епідемії туберкульозу, враховуючи Державну стратегію розвитку   системи протитуберкульозної медичної допомоги на 2020-2023 роки (Постанова КМУ № 1414 від 27.11.19 р.) та досягнення європейських показників по захворюваності на туберкульоз.

Як повідомлялось, проти другого етапу медреформи, яка має на меті скорочення ряду медичних закладів та переведення медицини на комерційні рейки, виступили  лікарі з Кривого Рогу.

Виступи медиків відбуваються і в інших містах.  Наприклад, у Луцьку. Загальним майданчиком спротиву став рух #БудьЯкНіна. 

Більше про медреформу: