А як мало бути по справедливості? Для цього навіть не потрібно чекати на соціалізм. Радимо вам дещо почитати. Ні, це не про “Чуму” Альбера Камю. Йдеться про Кодекс законів про працю. З цього документу слідують наступні рекомендації:

Не погоджуватися на відпустку без збереження зарплати. Це виключно ваше право. У відповідь пропонуйте видати наказ про оголошення простою без вини працівника з урахуванням статей 34, 113 КЗпП. Це дозволить зберегти вам дві третини зарплати, а роботодавцеві репутацію. Якщо роботодавець виконає низку умов й домовиться з профспілкою, то відповідні видатки і взагалі візьме на себе Фонд соцстрахування на випадок безробіття (див. ст. 47 Закону про зайнятість населення);

Якщо роботодавець взагалі нахаба й вимагає від вас виконувати роботу без засобів індивідуального захисту (антисептики, маски, халати), то ви маєте право сприймати ці обставини як небезпечну ситуацію, що загрожує вам та оточуючим (ст. 6 Закону про охорону праці). У такому разі, підтвердивши ці обставини висновком профспілки, ви можете відмовитись від виконання роботи зі збереженням середнього заробітку;

Критично ставтесь до прохання приїхати на роботу. Закон про охорону праці проголошує пріоритет життя і здоров’я людини (ст. 2). Невихід на роботу з урахуванням карантину й порушення нормального функціонування громадського транспорту дозволяє казати про наявність поважних причин для відсутності. Роботодавець не має права вас звільнити за прогул (якщо ви член профспілки, то це буде ще складніше, а якщо член профкому, то майже неможливо – див. статті 43, 252 КЗпП).

Якщо роботодавець ставить незаконні вимоги, то можна вимагати накладення фінансової санкції Держпраці (у розмірі мінімальної зарплати згідно ст. 265 КЗпП), а також притягнення посадовців підприємства до карної відповідальності за грубе порушення законодавства про працю (ст. 172 ККУ).

Добре, що президент після зустрічі з олігархами згадав про комунікацію з працівниками. Але обіцянка продовжити трудову реформу вбиває волю суспільства до одужання. У лихоманці парламент може наприймати зайвого. “Соціальний рух” вимагає інші ліки проти коронавірусу:

+Безпечні умови праці й зручний транспорт для усіх, хто виконує суспільно-важливі обов’язки;
+Гарантоване збереження заробітку для усіх, хто тимчасово не може працювати;
+Гідна медицина й пенсії за рахунок олігархів, а не разові піар-акції.

ОЛІГАРХІВ – НА КАРАНТИН

Listivka_Covid19