Наприкінці вересня профспілківці з Бразилії, Франції, Італії, Іспанії та Польщі приїхали до робітничого Кривого Рогу з гуманітарним конвоєм. Вони передали цифрові рації, електрогенератори, спальні мішки, термобілизну, плащі українським профспілковцям, що боронять Україну, а також інші предмети, необхідні у разі гострої нестачі їжі, електроенергії чи опалення для жителів Кривого Рогу і ВПО, що знайшли прихисток в місті.

Реципієнтами допомоги стали активісти й активістки Незалежної профспілки гірників України (НПГУ) та Вільної профспілки залізничників України (ВПЗУ) міста Кривий Ріг.

Напередодні поїздки, 27 вересня, у Варшаві пройшла конференція “Україна, Польща: вічна дешева робоча сила для ЄС?”, організована профспілковим об’єднанням Inicjatywa Pracownicza (“Ініціатива працівників”). Представники українських лівих і профспілок наголошували на тому, як бізнесмени намагаються перекласти тягар війни на плечі найманих працівників, а урядовий неоліберальний курс їм в цьому сприяє. Троє учасників “Соціального руху” долучились до конференції дистанційно.

Голова ради “Соціального руху”, юрист Віталій Дудін презентував аналіз антитрудових законів, що були запроваджені в Україні під час воєнного стану. За його словами, практика засвідчила відсутність будь-якої нагальної необхідності в ухваленні подібних ініціатив. Вони допомогли приватним роботодавцям зекономити кошти, проте не стабілізували економіку й породили масу конфліктів на робочих місцях.

Учасник “Соціального руху”, лідер осередку НПГУ Кривого Рогу Юрій Самойлов зазначив, що зарплати гірників впали не менш ніж на третину, чимало шахтарів і металургів пішли боронити свою країну, а урядовий курс на скорочення прав людей праці є нічим іншим, аніж ударом в спину людям праці.

У свою чергу Артем Тідва із “Соціального руху” поділився своїм досвідом організації гуманітарної підтримки членів профспілок. “Організованим у профспілки людям праці, попри всі труднощі, було простіше зустріти війну, аніж атомізованим робітниками і робітницям. Купити бронежилет, шолом, оснастити тактичну аптечку значно простіше, коли тебе підтримує профспілка із твоїх колег. Тим людям, що вимушені були тікати від війни, також стало в нагоді їхнє профспілкове членство: знаючи людей, що працюють у вашій галузі, ваших колег в інших містах – було простіше відшукати житло, освоїтись в більш безпечних містах, отримати доступ до інфраструктури, знайти роботу тощо”, – зазначив він.

Ігнацій Йозвяк, учасник польської профспілки Inicjatywa Pracownicza, який був на конференції “Соціального руху” 17 вересня в Києві, детально описав, що організація гуманітарного конвою стала лише одним із заходів по підтримці українського опору. У своїх країнах ліві активісти ведуть масштабну політичну роботу у цьому напрямку.

Як зазначив Ігнацій, організації, що входять до ILNSS, ініціювали різні події в своїх країнах і розповсюджували інформацію про народний спротив в Україні. Бразильці з профспілки CSP Conlutas інформували членів своїх профспілок та робітників прямо на прохідних підприємств. Українські профспілківці, військовослужбовці із “Соціального руху” долучались онлайн до конгресу CSP Conlutas. На тому ж конгресі були присутні прапори “Соціального руху” і України. Італійський ADL Cobas поширює символіку “Соціального руху” на своїх листівках і плакатах – вони захопили галерею в Венеції, що належить російському олігарху, організували прес-конференції про боротьбу українських лівих і профспілок проти російського імперіалізму. У ході щорічного Sherwood festival в Падуї (Італія), була дискусійна панель про конвой, український народний спротив, стан робітничого класу в Україні і необхідність міжнародної солідарності – в онлайн-форматі були присутні спікери від “Соціального руху”. У дискусії брали участь італійці (ADL Cobas), поляки (Inicjatywa Pracownicza) та австрійці (RCIT).

Нагадаємо, що перший великий конвой, організований західними лівими й профспілковцями, приїхав в Україну наприкінці квітня. З цієї нагоди 30 квітня та 1 травня 2022 року в м.Львів було проведено конференцію “Виміри війни”.