30 квітня та 1 травня у Львові відбулася зустріч міжнародного профспілкового конвою «Робітнича допомога Україні» – міжнародної ініціативи, що складається з масових профспілок країн Європи та Латинської Америки (Франція, Італія, Бразилія, Швеція, Литва, Польща).

Координаційна робота згаданих ініціатив із ГО «Соціальний рух» тривала протягом квітня. В її результаті були обговорені аспекти гуманітарної та фінансової допомоги, акцій солідарності з українським опором російському імперіалізму в багатьох країнах, захисту українських біженців за кордоном тощо. Організаційна нарада 30 квітня 2022 року у Львові дозволила поглибити співпрацю, зробити її більш ефективною, обговорити майбутні конвої й інші способи підтримки українського робітництва під час війни. У рамках конвою «Робітнича допомога Україні» міжнародні профспілки надали матеріальну допомогу (продукти харчування, засоби для догляду за дітьми та літніми людьми, генератори тощо). Вона була направлена найвразливішим групам осіб та профспілкам (в тому числі для допомоги вимушеним переселенцям).

1 травня 2022 року – до Дня міжнародної солідарності трудящих – була проведена конференція «Виміри війни». У конференції брали участь представни_ці європейських, латиноамериканських та українських профспілок. Зокрема, на заході було представлено позиції таких профспілок, як OZZ Inicjatywa Pracowniczа (Польща), CSP-Conlutas (Бразилія), Union Syndicale Solidaires (Франція), Adl Cobas (Італія), Gegužės 1-osios profesinė sąjunga – G1PS (Литва), Вільної профспілки залізничників УкраїниНезалежної профспілки гірників України м. Кривий Ріг, а також громадських організацій «Соціальний рух», «Феміністична майстерня» та «Працюй безпечно». Виступи на конференції стосувались змін законодавства під час війни, гуманітарної катастрофи в Херсоні, труднощів з якими стикаються маргіналізовані групи під час війни (наприклад, люди з особливими потребами та ментальними особливостями, жертви торгівлі людьми тощо).

Захар Попович, член ГО «Соціальний рух» виклав основні тези щодо необхідності скасування українського зовнішнього боргу та перспектив, які відкриває це рішення для пригноблених народів:

«Ми вважаємо, що списання українського зовнішнього боргу є важливим, оскільки ми протистоїмо російському імперіалізмові. Україні потрібні фінансові ресурси для ведення оборони. З нашої перспективи поразка російського імперіалізму буде важливим кроком для визволення не лише українського народу, але й багатьох інших національностей і народів на пострадянському просторі, які він намагається придушити».

Іноземні товариші ділилися своїм поглядом на проблему дискримінації та захист прав біженок, обговорювали вплив війни на ринки праці сусідніх держав та реакції профспілок; вплив інших воєн (зокрема, в Боснії) на трудові права.

Польська профспілкова активістка Магда Малін (Magda Malin) із OZZ Inicjatywa Pracowniczа поділилася досвідом польських заробітчан в Англії та пояснила, яких помилок не повинні допускати профспілки Польщі під час спричиненої війною хвилі українських біженців:

«Нас завжди сприймали як ворогів і дешеву робочу силу. Мене, наприклад, попри те, що я багато років пропрацювала в Англії, місцеві робітники вважали ворогом. Інколи нам навіть не дозволяли вступати в профспілки, оскільки ми були тимчасовими працівниками, отож не вартими, аби нас долучили. Ми не хочемо, щоб ситуація так само склалася у нас в Польщі [з українськими біженцями], бо розуміємо, що зміни можливо впроваджувати лише тоді, коли наявна кооперація!»

У своєму зверненні учасник «Sunflower convoy» та міжнародний секретар RCIT Міхаель Прьобстінг (Michael Pröbsting) наголосив на важливості для лівих сил об’єднуватися та солідаризуватися з українським народом:

«Для прогресивних робітничих, соціалістичних сил, які розуміють необхідність інтернаціональної роботи в солідарності з українським народом, важливо об’єднуватись».

Ми від імені ГО «Соціальний рух» висловлюємо вдячність усім, хто долучився до організації конвою та конференції, а також спікер_кам українських ініціатив і міжнародним товариш_кам, які взяли участь у події. Сподіваємося на майбутню співпрацю й інтернаціональну солідарність із українським робітництвом!