Чому саме страйк?

Школярі та студенти по всьому світу замість навчання виходять на п’ятничну акцію протесту. Вони заявляють, що не бачать сенсу вчитись задля майбутнього, якого може не бути. Як попереджає Міжурядова група експертів зі змін клімату (IPCC), якщо людство не скоротить викиди парникових газів до 2030 року вдвічі, середня світова температура підніметься більш ніж на 1,5 градуси, тоді критично збільшиться кількість засух та ураганів і житло понад 5 млн людей на узбережжях опиниться під водою. Мільйони людей можуть постраждати через катастрофічні наслідки змін клімату. А це означає, що ці підлітки — перше покоління, на яке глобальне потепління впливатиме безпосередньо.

climate-strike-009

Сьогодні вони не навчаються. В Києві 15 березня молоді екоактивісти звернулись до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та до уряду України з такими вимогами:

  • дотримуватись умов Паризької Угоди та скорочувати використання вугілля, нафти і газу, щоб зменшити викиди парникових газів в атмосферу;
  • визнати кліматичні зміни однією із першочергових державних проблем;
  • внести зміни до навчального плану та зробити екологічну освіту пріоритетною;
  • створити робочу групу за участю профільний громадських організацій та спеціалістів для вирішення кліматичної кризи;
  • регулярно та правдиво висвітлювати екологічні проблеми в медіа.

climate-strike-003

Від однієї людини до багатьох тисяч

Цей політичний протест був натхненний щотижневими шкільними страйками 15-річної Грети Тунберг, які розпочались у серпні 2018 року. Юна шведка щоп’ятниці замість уроків відправлялася до будівлі парламенту, щоб привернути увагу до проблеми глобального потепління та вимагала від влади термінових активних дій. “Я не можу голосувати, тому це єдиний спосіб примусити себе почути”, — пояснює Грета.

Дівчину підтримали школярі з чотирьох сотень міст Європи, Австралії та США, і поступово поодинокі пікети перетворилися на масовий рух. Відтепер кожної п’ятниці тисячі школярів ходять на марші та демонстрації. Акції організовуються за допомогою соцмереж — прослідкувати за рухом можна за хештегом #FridaysForFuture.

53734593_423593035111987_2929716249095045120_n

За інформацією від лівих та еко-активісток, в Києві страйк зібрав більше 100 людей. На демонстрації звучали гасла: “Не існує планети Б”, “Ви бездієте – ми страйкуємо!”, “Збережіть наше майбутнє”, “називайте кризу кризою”.

24 травня еко-активістки і активісти готують Другий глобальний кліматичний страйк.