Ліво-зелені партії Центральної та Східної Європи зустрілися в Бухаресті, Румунія, 20-21 квітня, щоб визначити спільні економічні та політичні виклики в регіоні та обговорити майбутню співпрацю.

Під час публічних дебатів представники п’яти партій – «Budoucnost» (Чехія), «Соціальний Рух» (Україна), «Szikra» (Угорщина), «Razem» (Польща) та «Demos» (Румунія) – представили основні проблеми, з якими стикаються східні країни Євросоюзу і які перетинаються, створюючи особливий профіль нашого регіону: ми разом стикаємося з результатами трьох десятиліть жорсткої капіталістичної трансформації, демонтажу державних послуг, авторитарного занепаду, націоналістично-консервативної мобілізації та руйнування навколишнього середовища.

Реакція на ці тенденції має бути рішучою на національному рівні та на рівні ЄС. Організації-учасниці мають намір сформулювати відповідь у кожній країні та солідаризуватися одна з одною, надаючи громадянам і працівникам можливість діяти на захист демократії та побудови кращої та більш справедливої економіки.

Організації-члени продовжуватимуть працювати разом і відкриватимуть ініціативу для інших подібних рухів і партій з регіону.

Коментарі учасників:

Чехія

Yassmine Najime (Budoucnost, Чехія)

«З великим хвилюванням «Budoucnost» приєдналася до наших лівих колег у Бухаресті, щоб дізнатися про виклики, з якими ми всі стикаємося в наших країнах Центральної та Східної Європи. Щоб поділитися, висловити свої занепокоєння та разом обговорити шляхи їх вирішення. Політичне минуле наших країн багато в чому схоже і бурхливе. Однак, окрім спільності нашої історії, нас також об’єднує бажання відокремити себе від того, чим наші країни були колись, і натомість дивитися вперед, на те, якими ми можемо їх зробити. Наша назва, Budoucnost, перекладається як майбутнє, і саме в цьому напрямку спрямовані наші цілі та політика. Виступаючи проти неоліберального капіталізму, ми виступаємо за сталий, чесний та справедливий розвиток регіону. Нинішня система вже давно вичерпала себе: вона показує свої справжні кольори в наших країнах через крайній консерватизм, втрату базових прав, приватизацію державних послуг і відмову взаємодіяти з нашими сусідами на рівних умовах. Але наші економіки та регіони назавжди пов’язані між собою, і ми з величезним задоволенням знаходимо навколо себе групи з такими ж рішеннями, цілями та цінностями, які підтримують нас так само, як і ми їх. Ми хочемо, щоб це партнерство зростало і розширювалося в Центральній та Східній Європі, щоб разом ми могли знову відстоювати права людей на систему, яка буде служить їм»

Україна

Вікторія Пігуль (Соціальний Рух, Україна)

«Коли почалося повномасштабне вторгнення в Україну, загострилося багато політичних та економічних проблем. Стало зрозуміло, що розвиток демократичної політики має вийти на новий, ширший рівень. Раніше цей процес був переважно заслугою низових рухів та громадських організацій. Протягом цього року «Соціальний рух» отримав величезну підтримку від наших партнерів у країнах Центрально-Східного регіону, адже нас об’єднує як боротьба проти неоліберального вектору державної політики, так і спільні соціальні проблеми. Повномасштабне вторгнення Росії також показало, наскільки країни Східної Європи є вразливими до вторгнення зовнішньої авторитарної імперіалістичної сили. Ми побачили величезний дисбаланс у представництві інтересів Східної та Центральної Європи у владі ЄС. Ми не можемо дозволити, щоб нас розглядали як буфер безпеки для Західної Європи або як країни в «зоні впливу» Росії. Нам потрібне повноцінне політичне об’єднання, яке б представляло інтереси Східної та Центральної Європи у сфері політики, економіки та безпеки як в Європі, так і на міжнародній арені. Ми зустрілися в Бухаресті, щоб поділитися поточним станом справ та політикою в наших країнах. Ми обговорили, як ми можемо працювати разом, щоб допомогти будувати соціальні держави і продовжувати боротися за розвиток та безпеку нашого регіону».

Угорщина

Lili Vankó  (Szikra, Угорщина)

«Ми в «Szikra» твердо переконані, що, об’єднавши зусилля з прогресивними зеленими лівими рухами та партіями нашого регіону, ми можемо повернути Центрально-Східну Європу як простір надії та емансипації, поклавши край десятиліттям неоліберальної державної реструктуризації та руйнуванню ланцюгів солідарності. Проблеми, з якими ми стикаємося в Угорщині, від поглиблення житлової кризи і дедалі більш авторитарного тиску на демократичні інститути до браку політичної волі для енергетичного переходу. Потрібно забезпечення того, щоб енергетичний перехід не залишив без уваги вразливі групи населення. Це все аж ніяк не є унікальними для нашої країни – саме обмін досвідом і вироблення спільного бачення для регіону може принести багато користі.  Наша зустріч у Бухаресті стала кроком до цього; ми сподіваємося на подальше розширення комунікації , можливості вчитися один у одного і на те, що інші ініціативи-однодумці приєднаються до наших лав».

Польша

Maciej Konieczny (Razem, Польща)

«Бухарестська зустріч підтвердила наше переконання в необхідності тіснішої співпраці між партіями зеленої демократичної лівої в нашому регіоні. Нас об’єднує досвід жорстокої неоліберальної посткомуністичної трансформації та спільне бажання відкрити нову главу в історії східної частини Європи. Ця історія буде заснована на принципах соціальної справедливості, співпраці та солідарності. Без голосу нових зелених лівих, які вимагають справедливого енергетичного переходу, ми будемо приречені на правління кліматичних заперечників; лише сильний голос лівих, які вимагають у європейців солідарності та соціальної справедливості, врятує нас від правління націоналістичних правих. У нас попереду багато роботи».

Польша1

Zofia Malisz (Razem, Польща)

«Ліві сили в нашому регіоні зростають у розмірах і впливах. Особливо за останнє десятиліття ми показали, що знаємо, як організовуватися і як по-новому комунікувати ліві ідеї. Це зростання відбулося всупереч тиску переважної більшості ліберальних і консервативних сил. Ми вистояли і професіоналізувалися, пройшовши шлях від низових протестних рухів або рухів з однією проблемою до політичних організацій, що користуються солідною підтримкою. Ми концентруємося на відновленні соціальних зв’язків і структур, зруйнованих трансформацією, наприклад, через нашу тверду позицію щодо підтримки профспілок. Результатом є те, що в Центрально-Східній Європі з’явилася сучасна лівиця, яка пропонує конкретні, соціально та екологічно стійкі рішення житлової кризи, олігархічних структур, що загрожують нашим демократіям, енергетичної трансформації чи безпекових загроз в регіоні.  Цього тижня ми зустрілися в Бухаресті, щоб обговорити багато спільних цінностей і цілей, а також те, як ми можемо посилити один одного, працюючи разом».

Румунія

Claudiu Krechun  (Demos, Румунія)

«Я однозначно вважаю, що у нас є специфічний для Центральної та Східної Європи набір проблем і рішень. З одного боку, членство в ЄС допомогло нашим демократіям та економікам, але з певними обмеженнями та недоліками. Але ми не можемо просити ЄС вирішити всі наші проблеми, ми повинні брати на себе відповідальність і діяти. Між провальним неоліберальним економічним порядком і націоналістично-консервативними авторитарними дрейфами ми повинні відстоювати справді соціальну Європу та економіку, яка працює для всіх, а не для кількох щасливчиків. У середньостроковій і довгостроковій перспективі це також допоможе врятувати наші демократії».