15 січня стало днем загальноукраїнської мобілізації проти пограбування новими комунальними тарифами. «Соціальний рух» приєднався до акції, адже для нас неприпустимо звучить ідея «ринкових» тарифів на газ. Це те ж саме, що податок на повітря або ліцензія на прогулянку лісом.

protest-3

Цього дня мирні протести супроводжувалися перекриттям доріг (Полтава) і зайняттям адміністрацій (Житомир). Наймасовіша акція відбулася в Херсоні, де зібралося до 500 людей. До акцій долучились ліві активістки й активісти. У столиці на вулиці вийшов «Соціальний рух», у Кривому Розі – наші прихильниці з числа шахтарок КЗРК, а в інших містах – наші дружні організації («Лівиця» в Дніпрі, «Чорний стяг» у Львові). Децентралізований «флешмоб» засвідчив високий рівень соціальної напруги і приніс результат. Замість того, щоб їхати у столицю, громадяни довели, що можуть впливати на владу у своєму населеному пункті. Проте акція у Києві закономірно привернула найбільшу увагу в пресі, що дозволило подолати інформаційну блокаду навколо тематики протестів. Як зазначили деякі ЗМІ (а медіа прийшло дуже багато), у руках протестуючі тримали «майже марксистське» гасло «Хай палають палаци». Кількість учасників заходу разом з протестуючими на Майдані малими підприємцями оцінюється від 50 до 200 осіб. Гаслами акції стали:

- Без олігархату тепло буде в хаті

- Хай палають палаци

- Не тарифи, а чума, совісті у вас нема

Єдині причини – від Кіпру до Гонконґу

На цих заходах ставляться вимоги експропріації майна олігархів, встановлення регулювання цін і передачі об’єктів енергетики під контроль громад. Враховуючи динаміку протесту, влада отримає соціальну революцію у найкоротші терміни. Підстави для неї є. Не випадково саме тарифна тема так збурила народ. Сфера житлово-комунального господарства – це галузь, у якій яскравим чином конфліктують інтереси приватного капіталу та трудового населення. Тарифи встановлюються, щоб забезпечити прибутки монополій, а не підлаштовуються під зарплати. Прибутки направляються до офшорних компаній, яким через непрозору приватизацію відійшли акції облгазів та обленерго. Наявні дані дозволяють казати про кіпрське коріння обласних енергогенеруючих компаній (100% акцій «Закарпаттяобленерго», майже 100% акцій «Львівобленерго» і 88% акцій «Прикарпаттяобленерго», 85% акцій «Полтаваобленерго», 78% акцій «Сумиобленерго», 75% акцій «Волиньобленерго», 40% акцій «Тернопільобленерго», 36% акцій «Запоріжжяобленерго», 30% акцій «Харківобленерго», 23% акцій «Вінницяобленерго» і т.д.) та облгазів (5,5% акцій «Київоблгаз», 24% акцій «Рівнеоблгаз»). Унікальності додають «ДТЕК Дніпровські електромережі», 76% акцій якого належить фірмі з Нідерландів, і «Донецькоблгаз» (м.Краматорськ), половину акцій якого тримають дві фірми з Гонконґу.

Не дивує, що люди по всій країні – від Ужгорода до Краматорська – виходять на протести, адже з них вижимають соки офшорні фірми олігархів. Допоки комунальна сфера буде бізнесом для олігархів, до тих пір не треба сподіватися на зниження тарифів.

Lockdown to offshores

Пом’якшення геноциду чи свобода від ринку?

За інформацією «Соціального руху», влада дійсно готує низку заходів, спрямованих на пом’якшення тарифного геноциду, але не його припинення. Проект постанови Кабміну є у нашому розпорядженні (див. зображення нижче). За зазначає прем’єр Денис Шмигаль, зараз низка газзбутів продає газ за ціною 10 грн / 1 куб. м. А з 1 лютого і до кінця опалювального сезону / карантину ціна на газ має визначатись державою. Тобто не «ринком», а його агентами у владі.  «Пільгова» ціна газу становитиме 6,99 грн / кубометр, тоді як собівартість добування українського газу не перевищує 2-2,5 грн / кубометр. Ось на цю ціну і слід орієнтуватись урядовцям. Проте варто зазначити, що регулювання цін на газ вводиться лише для монополіста «Нафтогазу», а не для «тепловиків», яким НАК продає газ за спекулятивними цінами (підприємствам теплогенерації не буде продаватися газ по 6,99 грн / кубометр). Таке рішення спонукатиме населення укладати договори з монополістом (НАК «Нафтогаз»), а не з підприємствами теплокомуненерго.

«Справді корисним для населення, що мешкає в багатоквартирних будинках, було б рішення зобов’язати «Нафтогаз» продавати газ для теплогенерації по 6,99 грн, а ще краще – по 4,99 грн на користь обленерго, ОСББ і комунальних підприємств, щоб забезпечити недороге тепло в батареях», – заявив нам експерт у газовій сфері.

Отже, очікується посилення монопольного становища державної корпорації. Але головна проблема не в цьому, а в тому, що ціна на послуги монополіста буде визначатися відповідно до ринкових умов.

Нагадаємо, що в Україні до жовтня 2015 року як такого ринку газу для населення не існувало. Постанова КМУ № 758 від 01.10.2015 р. у пункті 12 не містила обов’язку враховувати показники бірж і хабів при розрахунку вартості роздрібної ціни на природний газ для побутових споживачів. Проте повною мірою перехід до ринкового механізму утворення тарифів на газ стався у 2018 році. У постанові КМУ № 867 від 19.10.2018 р. з’явились положення, які призводять до спекулятивного встановлення ціни та її перегляду. Упевнені, що «Нафтогаз» може спокійно функціонувати при зниженні цін удвічі та відмові від ринкових спекуляцій. Нинішня ж ситуація зберігає недоліки і монополізму, і дикого капіталізму. Збільшення конкуренції на ринку газу за жодних обставин не призведе до зниження ціни до собівартості видобування газу (2-2,5 грн / кубометр).

proekt

Доля одна – класова війна

Дотичні до енергетичної сфери олігархи пов’язані з усіма парламентськими фракціями. Протест принесе користь, якщо наголошуватиме на класовій складовій політики. «Влада в чергове підтвердила, чиїми слугами вона є – олігархату і МВФ», – заявив під час мітингу в Києві активіст «СР» Олексій Громов, підкресливши, що політика не відповідає нормі Конституції, за якою Україна є суверенною і соціальною державою.

650x366

Вирішення гостросоціальної ситуації у найшвидші терміни – головний біль для влади. Головне те, що народ вже знайшов больові точки можновладців. Якщо уряд не запропонує дієвих рішень, то у лютому наймасовіша громадська організація – Федерація профспілок України – планує провести акції.

Непродумане рішення влади вкотре засвідчило, що вона буде керуватися жадібністю корпорацій,  а населенню час боротися на робочих місцях за підвищення зарплат. «Соціальний рух» закликає громадян налагоджувати горизонтальні контакти з іншими протестуючими, щоб не допустити подальшого поневолення під гаслами вільного ринку.

Kriviy Rih-antitarif