Медичні працівники провели протест проти невиконаних обіцянок влади, вийшовши до Міністерства охорони здоров’я 17 червня – у переддень свого професійного свята. Лунали вимоги підвищення зарплат і фінансової прозорості, а також критика скорочень і приватизації. Організатором акції виступила ГО «Медичний рух «Будь як Ніна», а підтримати їх прийшов з плакатами і листівками «Соціальний рух».

«Встановіть медикам гідні зарплати, щоб вони не думали про те, як шукати додатковий заробіток», – заявила Ніна Козловська, лідерка медруху «Будь як Ніна». Влада стверджує, що медсестри отримують у середньому 9000 грн по країні, тоді як у дійсності зарплата близька до мінімальної (6000 грн). Медсестра зі Львівщини Оксана Слободяна розповіла про те, що навіть такі гроші не виплачують і вибивати їх доводиться на місцях протестами

«Ми вважали, всі, що пандемія приведе до тями державу і суспільство. Але цього не відбулось», – заявила лікарка Інна Березюк. «Соціальний рух» теж звертав увагу, що бюджетний дефіцит, викликаний COVID-19, зробив необхідним у довгоочікуваних змінах на кшталт деофшоризації. На жаль, відповіддю на пандемію стало посилення антинародних реформ.

Реформа має продовжуватись на основі контролю за розподілом коштів, заявив хірург Олексій Чуприна. За його словами, медицина не є бюджетонаповнюючою галуззю, тому політики не приділяють їй уваги. Але саме медицина опікується всіма платниками податків, якими і наповнюється бюджет.

Не можна сказати, що реакція влади була прихильною. Прямо під час акції голова існуючого при МОЗ «Центру медсестринства» Катерина Балабанова (невдало) намагалась перетягнути до себе увагу преси. Під кінець акції все ж з’явився міністр Віктор Ляшко, заперечуючи проблеми медсестер. Наприклад, заявляв, що встановити пов’язаність  зараження на коронавірус із роботою стало легко (це на власному досвіді заперечила медсестра Яна Демчук з Житомирщини). Президент України і взагалі у цей день не вийшов до медсестер, адже приділив увагу грі футбольної збірної. У всьому цьому вбачалась байдужість еліти до проблем медиків. Логіка держави наступна: коронавірус відступив, тому медики зайві (інформація про скорочення надходить з усіх областей, а медсестра столичної дитячої лікарні Наталія Переходько розповіла як персонал примушують до звільнення з власної ініціативи).

Отже, цілком справедливо під час акції медики роздали «грамоти» за «антидосягнення» політикам. Президента «похвалили» за безкінечні обіцянки, спікера – за жебрацький бюджет, голову профільного комітету ВР – за експерименти під час пандемії.

Якими стриманими успіхами відзначилася акція?

По-перше, результатом акції стали перемовини в МОЗ, де медикам пропонували долучатися до вироблення рішень у сфері медицини. Механізми ці поки що невідомі, адже навіть ідея «відкритої бухгалтерії» сприймається чиновниками зі страхом.

По-друге, вимоги медсестер отримали широку підтримку. Під Офісом Президента солідарність з медиками висловили шахтарі-уранщики. На Харківщині та Тернопільщині відбулися масові акції на робочих місцях. Хоча більшість медиків все ж відчувають страх перед адміністрацією.

По-третє, 18 червня Президент України підписав Указ про підвищення медикам зарплат (медсестри повинні отримувати 13,5 тис. грн. мінімум). Ці чіткий сигнал того, що зарплати медиків дуже низькі. Втім, можна припустити, що такі зарплати будуть вже у новому році з ухваленням Держбюджету-2022. Є побоювання, що коло отримувачів підвищеної зарплати звузиться, адже процес скорочень медиків під тиском НСЗУ ніхто не відміняв.

ГО «Соціальний рух» підтримує протести руху «Будь як Ніна», оскільки вони загострюють увагу на справжніх причинах негараздів. Бездіяльність МОЗ, яка їх розлючує медиків – це закономірний прояв політики неолібералізму, коли держава знімає з себе відповідальність за стан справ. Нестача коштів на охорону здоров’я – це результат узурпації багатств у кишенях еліти. Лише подолання олігархічного капіталізму гарантує повагу до праці медиків.

З Днем медичного працівника!

Джерело фото: Політична критика