Цими днями в Україні триває візит солідарності лівих і профспілковців Англії та Уельсу. В рамках візиту відбулась зустріч і з українськими лівими й профспілковими активістами, з якими солідаризувались раніше британці з ініціативи Ukraine Solidarity Campaign. До слова, поїздка делегації викликав скандал в Британії, консервативні депутати назвали делегацією безвідповідальною та закликали утриматися від поїздок в Україну. Проте, це не зупинило соціалістів та соціалісток у прояві солідарності.
У своїй промові журналіст і автор книжок (його «Посткапіталізм» перекладено українською) Пол Мейсон підкреслив, що нинішнє протистояння Росії з Україною має глибоке соціально-економічне підґрунтя. Наростання міжнародних суперечностей, спричинене світовою фінансовою кризою 2008 року та коронакризою, призвело до взаємного ізолювання країн. Криза російського сировинного капіталізму вилилась у посилення мілітаристських планів Російської Федерації. Євромайдан суперечив зовнішньоекономічним інтересам російської верхівки, і це стало однією з причин агресії проти України Росії, яка збиралася діяти так само безкарно, як і США під час вторгнення до Іраку 2003 року.
Претензії РФ до України носять безпідставний характер, вказав у своєму виступі генпрокурор і міністр із конституційних питань в лейбористському уряді Уельсу Мік Антонів, виходець із української родини та ветеран робітничого руху. Він звернув увагу на те, що народу України, попри всі її проблеми, вдалося відстояти демократичні засади, а жителі країни заслуговують на міжнародну підтримку. Зокрема, щоб засвідчити солідарність з українським народом і було організовано цю поїздку. Як зазначав Пол Мейсон, саме профспілкові та ліві рухи намагаються вести транскордонний діалог на рівні громадянського суспільства – ви не знайдете «правого» еквіваленту цієї делегації.
«Чим більше українському народу загрожує російська агресія та імперіалізм, тим актуальнішим є соціалістам, демократам та інтернаціоналістам стати пліч-о-пліч на знак солідарності з ними – на захист їхнього права на національне самовизначення та всупереч розпалюванню війни Путіним», – заявив Адам Прайс, соціаліст, голова Валлійської національної партії (Плейд Кемрі). Ця соціалістична та пацифістська політсила була заснована майже століття тому для боротьби за свободу Уельсу. За його словами, мешканцям Уельсу, які зазнавали гніту Британії, близькі проблеми українців, які піддавалися гнобленню Російської та інших імперій.
Поетеса Джулі Ворд, яка до Брекзиту була депутаткою Європейського парламенту від лейбористів, відзначила важливість низових контактів між людьми та представниками соціальних рухів у наших країнах. Вона була рада познайомитися із українською медсестрою Ніною Козловською, засновницею руху за права медпрацівниць «Будь як Ніна», адже її приклад може надихнути й колег у Британії, котрі також потерпають від антисоціальної політики. Проявом міжнародної робітничої солідарності стала й участь у зустрічі Міка Вілана та Кріса Кітчена, профспілкових лідерів із об’єднань залізничників і гірників. Йшлося і про долю мирного населення на Донбасі, яке сьогодні стало заручником мілітаристських авантюр путінського керівництва та його маріонеток.
Активісти «Соціального руху» наголосили, що в Україні є чимало внутрішніх проблем – олігархічна влада, утиски прав, неоліберальні загрози та ультраправе насильство. Проте долати їх повинне саме українське суспільство, а не путінські війська. У той час, як допомога західних держав зводиться до продажу зброї та надання кредитів, їхні ділові центри на кшталт того ж Лондона продовжують наповнюватися капіталами російських олігархів, награбованими в народів пострадянських республік. Водночас справі миру та врегулюванню ситуації на Донбасі аж ніяк не сприяє позиція частини західної лівиці, яка звикла ігнорувати чи взагалі обілювати російський імперіалізм.
Британські ліві могли би переконати лівих світу у тому, що Україна має право самостійно визначати свою політику, а тиск з боку російського уряду порушує міжнародно-правові акти. Окрім того, ліві всього світу і британські зокрема можуть натиснути на свої уряди з метою наближення справедливих змін для України. На думку «Соціального руху», такими б кроками могли стати списання зовнішнього боргу України та протидія виведенню капіталів до офшорних юрисдикцій.
«Соціальний рух» висловлює подяку нашим валлійським і англійським товаришам за візит у цей непростий час – особливо на тлі того, що західні уряди евакуюють із Києва посольства та закликають своїх громадян покидати Україну. Ми вважаємо, що такі візити мають велику цінність для подолання дезінформації та висловлення солідарності з робітничим і лівим рухом. Глибока увага до проблем України додає рішучості у спільній боротьбі за краще майбутнє.
Ми вдячні учасникам й учасницям делегації, а також організаціям, партіям, профспілкам, які вони представляють за вашу підтримку й увагу в цей непростий для всіх нас час.
Трудящі світу, єднайтесь!