Сьогоднішня відставка Хатії Деканоїдзе з посади очільника Нацполіції є цілком логічною, адже сьогодні вже стало зрозуміло: «реформа міліції» провалилася. Стрімке зростання злочинності і систематичні порушення громадянських прав українців з боку нової поліції – тому підтвердження.

Але разом з тим відставка Деканоідзе відкрила суспільству кілька важливих моментів. Правозахисникам вже давно було відомо, що вирішальні позиції у керівництві «правоохоронців» займали і займають представники ультраправих формувань, такі як заступник Деканоідзе Вадим Троян, якого повязують з нацистським «Азовом», і якого в негативному ключі згадала грузинська «реформаторка». До нього слід додати і керівництво поліції міста Києва (Андрій Крищенко) та низки регіональних відділень поліції, які неодноразово порушували права як українських громадян, так і біженців.

Своєю заявою про політичну заангажованість Трояна Деканоідзе нарешті винесла у публічний простір той факт, що «нова поліція» є не стільки правоохоронним, як політичним органом.

Симптоматично, що відставка керівника поліції відбулася у переддень широких акцій соціального протесту. Схоже, пані Хатія не захотіла брати на себе відповідальність за придушення свободи мирних зібрань, яке (придушення) вже анонсували українські силовики, заздалегідь оголосивши соціальний протест українців «планом Шатун» та анонсувавши перекриття центральної частини столиці.

Тепер можна очікувати репресії проти учасників протестів. Репресії, які провадитимуть нові керівники поліції – представники ультраправих формувань під патронатом міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Володимир ЧЕМЕРИС,
«Соціальний рух»