Центральна виборча комісія не допустила до виборів президента України киянина Дениса Потапова – популяризатора електронної демократії та лівих теоретичних праць українською мовою, зокрема, написаних Іваном Франком і Лесею Українкою, а також засновника проекту «Марксів «Капітал» українською». Його ідея полягає у виданні класичної праці Карла Маркса з використанням технології краудфандингу. Як повідомляється, 72 людини долучились до вичитки і верстки майже 2 тисяч сторінок Марксового «Капіталу». Найближчим часом буде запущено фінальну коректуру.

У реєстрації Денису відмовили, оскільки він ще не досяг 35-ти років. У короткому інтерв’ю сайту «Соціального руху» 33-річний хлопець розповів, чи сподівається отримати назад «капітал» у 2,5 млн грн і чи вважає висування досвідом участі у великій політиці.

28058747_10213736954450037_7494840735848653720_n

  • У чому полягав твій похід у ЦВК – це претензія на участь у великій політиці чи мистецький акт?

Скоріше, чиста цікавість. Хотів побачити на власні очі, як це працює. Заповнити усі папірці і перевірити, наскільки це прозора та неупереджена процедура. І, можливо, показати, що якщо в новинах пишуть, що «хтось там подав документи в ЦВК» — це не щось надзвичайне, а просто процедура.

  • Що відкрив нового ти для себе і що хотів показати громадянам?

Мене більше всього вразила відкритість та неупередженість ЦВК при прийомі документів. Я мрію аби всі держустанови в Україні так працювали. Тобто, ніхто не казав: «В нас зараз обід», чи «У вас тут не вистачає підпису, приходьте післязавтра». Все чітко й у відповідності до процедури. Мабуть, це через велику увагу до них.

  • Як треба змінити виборче законодавство, аби система змінилась?

Якщо казати суто про вибори президента, то я би збільшив суму застави, але послабив вимоги до повернення. Зараз заставу повертають тільки якщо ти переміг, або вийшов у другий тур (коли заставу запровадили в 2004 році, то була умова, що повертають лише тим, хто набрав 7%, але тоді третє місце результат показав кандидат Соціалістичної партії Олександр Мороз з 6%, – прим. ред.) Тобто, більшість нових облич повинні просто віддати 2,5 мільйони гривень за участь. Але якщо зробити, наприклад, заставу 10 мільйонів, але повертати її у разі набрання більше 1% голосів. Це могло б залучити кандидатів, в яких є певна підтримка, наприклад, 100 тис. осіб, але немає бажання просто віддати гроші.

  • Заставу ЦВК хоч обіцяє повернути?

Та в мене немає 2,5 мільйонів гривень (сміється). Але, погодьтесь, суто естетично приємніше звучить «не зареєстрували, бо молодий», аніж «не зареєстрували, бо немає грошей на заставу».

  • Вважаєш це досвідом участі у великій політиці?

Звичайно, ні. Радше досвід участі у бюрократичних процедурах.