В листопаді 2021р. на сайті європейського профспілкового об’єднання European Public Service Unions (EPSU) опублікували т.зв. Комунікаційний план з просування переваг змін до трудового законодавства в Україні (комунікаційний план). Як можна зрозуміти з документу, він розроблений за кошти проєкту UK Aid, пов’язаного з британським урядом.

Дві третини цього документу присвячені планам лобіювання розробленого урядом України законопроєкту №5388 про дерегуляцію трудових відносин. У плані містяться рекомендації з проведення «зустрічей не під запис» між журналістами / блогерами та представниками Міністерства економіки України. Задля створення уявлення про широку громадську підтримку пропонується, щоб «емоційні меседжі, які не відповідають тону комунікації Міністерства», озвучувались «третіми особами». Розробники прямо визнають, що ухвалення проєкту № 5388 нашкодить профспілкам: «Єдині, хто щось втрачає — профспілки, величезні повноваження яких дещо зменшуються» (стор. 19). Один із ключових меседжів сформульовано як створення сприятливих умов для інвесторів (стор. 12).

План містить поради щодо інформаційної атаки на критиків законопроєкту із застосуванням демагогічних прийомів з метою дискредитувати профспілки, посилаючись на сумнівні соціологічні опитування. «Профспілки не захищають права близько 90% українців», — йдеться на сторінці 19 комунікаційного плану. Це звучить як проблема, для вирішення якої варто було би працювати над посиленням профспілок та охопленням ними більшої кількості найманих працівників, але замість цього автори пропонують де-факто знищити профспілки.

На кожній сторінці презентації вказано, що її створення профінансовано урядом Великої Британії, а також видніються логотипи UK Aid та Посольства Британії в Києві. Тому європейські профспілки розцінюють це як спробу Британії лобіювати в Україні реформи, спрямовані проти принципів Міжнародної організації праці (МОП) та положень Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС стосовно гарантій трудових прав:

«Ці документи показують, що уряд Великої Британії через своє відділення допомоги розвитку (UK Aid) і посольство Великої Британії в Києві фінансує консультантів, щоб допомогти Міністерству економіки України «продати» українському народу свої неоліберальні ринкові реформи. Ми отримали презентований державним службовцям комунікаційний план того, як краще це зробити, з кількох джерел всередині та за межами Міністерства. Велика Британія фактично намагається підірвати зусилля МОП та Європейської Комісії щодо надання консультацій соціальним партнерам та уряду щодо трудових реформ, фінансуючи пропаганду для створення упередженого до профспілок клімату»,йдеться на сайті EPSU.

Покрови зірвано

Відвертий і контроверсійний характер документу наводить на певні висновки.

По-перше, реформа має низьку легітимність у суспільстві. Автори визнають, що серед публікацій на цю тему переважають негативні матеріали. Публічно її підтримують лише представники влади і роботодавців. В якості противників реформи ідентифікуються наймасовіші профспілки і низка громадських організацій (у т.ч. згадується і «Соціальний рух»). Навіть Національна асоціація адвокатів України — організація, що об’єднує всіх адвокатів — значиться серед противників реформ.

По-друге, урядовці планують проштовхувати реформу далі. Наразі влада спробує заручитися підтримкою лояльних спікерів і структур, зокрема, за допомогою фінансових вливань. Будуть створені нові сайти й інформаційні продукти. Очікується, що напередодні другого читання буде проведено прес-конференцію для «відбілювання» законопроєкту.

По-третє, владна інформкампанія супроводжуватиметься використанням маніпуляцій та нівелюванням засад соціального партнерства. Автори комунікаційного плану розглядають вірогідність проведення реформи не у площині діалогу між працівниками і роботодавцями, а лише у площині піару, наприклад, шляхом застосування більш емоційних меседжів та спроб дискредитувати противників трудової дерегуляції. Усе це лише посилить відчуття класової несправедливості у суспільстві.

Війна фейків

Але всі ці рецепти не дадуть результату, якщо суспільство адекватно аналізуватиме інформацію. Можна звернути увагу на найбільш сумнівні доводи «борців з фейками».

На стор. 20 сказано про обіцянку врахувати критичні зауваження при доопрацьованні проєкту № 5388 до другого читання. Але з тексту зрозуміло, що автори не мають наміру відмовитися від найодіозніших ідей на кшталт спрощення укладення строкових трудових договорів та позбавлення профспілок права погоджувати звільнення своїх членів.

Лобістська кампанія покликана утвердити думку про те, що трудові гарантії й так порушуються, тому від їх скасування працівникам гірше не буде. «Співвідношення офіційно працевлаштованих до неофіційно працюючих — 1 до 2. Трудові права щонайменше 10 млн українців ніяк не захищені законом», — зазначається без вказівки на джерело. Якщо цифра у 10 млн неоформлених працівників правдива, то це більше вказує на неспроможність Міністерства економіки вирішувати проблеми. Невже воно навмисно доводить ситуацію до критичної, щоб довести «декларативність» трудового законодавства? Саме політика дерегуляції й звуження повноважень Держпраці позбавляє людей законного захисту, а не «завищені» вимоги до роботодавців.

Критично слід ставитися й до тези про те, що законопроєкт про дерегуляцію трудових відносин орієнтований на захист малого і середнього бізнесу. Насправді, реформа стосується роботодавців будь-якого розміру. Проте якраз власники великих підприємств отримають найсуттєвішу вигоду, адже зараз вони повинні «миритися» і з профспілками, і з існуванням правил внутрішнього трудового розпорядку.

Простота деяких спроб «спростування фейків» взагалі дивує. У відповідь на те, що законопроєкт № 5388 має за мету спростити звільнення, пропонується казати, що документ нібито спростить працевлаштування (стор. 18).

Потрібен інший план

Нав’язування антисоціальної реформи законодавства про працю триває в Україні з початку 2000-х років. Проте, на думку «Соціального руху», нинішня спроба найнахабніша. Влада, заручившись підтримкою іноземного капіталу, прагне обмежити права профспілок шляхом використання маніпулятивних технологій.

«Соціальний рух» закликає британський уряд з метою зменшення глобальної нерівності звернути увагу не на працюючу в Україні більшість, а на ту меншість українців з числа олігархів, що купують розкішні об’єкти нерухомості в Лондоні. Саме останні ухиляються від сплати податків в Україні та від обов’язку створювати гідні умови праці для тих, хто приносить їм надприбутки. Від українського уряду ми вимагаємо припинити спроби лібералізувати трудове законодавство, а також очікуємо посилення контролю за захистом працівників та започаткування дієвої співпраці з профспілками.

Переглянути файл презентації можна за посиланнями нижче:
українською або ж англійською мовами.