На початку осені 2019 року в різних містах України з інтервалом в декілька тижнів відбулись аварії на будмайданчиках, наслідками яких були тяжкі ушкодження та навіть летальні випадки. Такі новини потрапляють в медіапростір не вперше. Проте, саме зараз кранівники Львова і Києва об’єднуються у профспілки задля усунення проблем з охороною праці та малою зарплатнею за тяжку працю. Баштові крани, які виконують важкі роботи на будмайданчику, зношуються, слідкування за їх технічним станом віддане на відкуп бізнесу, який прагне за будь-якої ціни зекономити, а не збільшити свої витрати на технічну модернізацію; тіньова зайнятість та «сірі» зарплати змушують працівників мовчати про технічні проблеми, бо гарантувати виплати «конвертної» частини зарплат працівникам ніхто не може, а нам відомі і такі випадки – щоб переконатись у повальності цього явища варто глянути на офіційні зарплати кранівників по фірмах і співставити їх з середньою зарплатою в місті; люди перепрацьовують без нормальної понаднормової доплати, регулюючі органи не приділяють достатньої уваги технічному стану будівельного обладнання та належності оформлення працівників. Все це призводить до того, що кранівники та люди, що працюють під кранами – знаходяться в небезпеці щодня приходячи свою роботу.

Ця осінь, в додачу до організованості самих кранівниць і кранівників в Україні, також унікальна реакцією чиновників. Саме у Львові мер міста Андрій Садовий дав доручення Державій архітектурно-будівельній інспекції перевірити всі будівельні майданчики на дотримання там техніки безпеки.

До круглого столу долучились представники виконавчої влади та регулюючих органів Львова, а саме: Святослав Кідратів (начальник юридичного відділу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові), Іван Мечержак (заступник начальника Головного управління Держпраці у Львівській області), Роман Федів (Головний інспектор будівельного нагляду ДАБІ Львівської області), Михайло Біловус (начальник відділу профілактики страхових випадків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області).

На заході був присутній представник будівельної компанії, що реалізовує у Львові будинки під брендом «Avalon Inc.» Позиція фірм замовника і генпадрядника така, що вони не несуть відповідальності за кран, що впав у Львові виконуючи «підрядну» роботу в Сихівському районі на їхньому будмайданчику. Профспілковий юрист Олег Борисов зазначив, що згідно вимог Міжнародної організації праці відповідальність за охорону праці та безпечність робочого місця несе вся ланка працедавців – від замовника до виконавця. У Держпраці відмітили, що неможливість проведення позапланових перевірок будмайданчиків серйозним чином обмежує виконання робіт інспекторами, зводячи роботу головного регулюючого органу до консультаційної функції.

У ДАБІ зазначили про шкідливий вплив на умови праці, спричинений лібералізацією системи дозволів на будівництво. Кранівники вказали на ряд систематичних порушень, що є основними причинами травматичних та летальних випадків та обговорили з чиновниками можливість координації зусиль задля попередження виробничого травматизму. Присутня була також і кранівниця, що постраждала внаслідок падіння крану на супермаркет «Арсен». За її словами, належного розслідування травматичного випадку ще досі не відбулось і вона фактично сам-на-сам справляється із наслідками виробничої травми, поки працедавці перекладають провину з одного на іншого.

«Соціальний рух» підтримує вимоги будівельників. Ми будемо боротися за зміни в сфері охорони праці. Нелегальний найм слід викорінити, у разі виникнення небезпеки роботи повинні негайно припинятись, особливим категоріям працюючих слід приділяти більше уваги, а у разі нещасних випадків роботодавці мають виплачувати штафи за свою недбалість.