Цього тижня виповнюється 50 років з дня смерті Романа Роздольського (1898-1967) – мабуть, найвідомішого у світі українського науковця-марксиста, майже невідомого у себе на Батьківщині.
Він народився у родині знаного львівського лінгвіста, рано поринув у революційну діяльність, був серед засновників Комуністичної партії Західної України, разом з більшістю її членів відмовився сліпо коритися вказівкам Сталіна, солідаризувався з гнаними революціонерами Шумським і Троцьким, відстоював самовизначення українського народу та марксистські ідеї проти сталінізму і нацизму, за переховування єврейських сиріт був запроторений гестапівцями до Освенциму, у якому дивом вижив, щоб опинитись у еміграції у США, де через атмосферу маккартизму й “холодної війни” не зміг влаштуватися в академічній сфері, хоча ще до війни був знаним соціальним істориком і політекономом. В Україні його всесвітньо визнані праці, у яких він досліджує історію західноукраїнського селянства, розвиток думки Карла Маркса чи їхні з Енгельсом помилки (і їх подолання) щодо менших слов’янських народів, досі лишаються незвіданими.
Пропонуємо відзначити пам’ять про мислителя й революціонера обговоренням його життя і спадщини, а також того, чому “нема пророка у своїй вітчизні”, у вівторок, 17 жовтня, о 19:00. Доповідатиме Денис Пілаш.
Сторінка заходу в Facebook.