Чи підраховував хтось вартість процесу декомунізації? Чи вивчався регуляторний вплив закону «Про засудження…» на витрати суб’єктів господарювання? Чи чули ви про фінансові витрати на сайті «Ціна держави»?  Порушувати це питання з огляду на політичну кон’юнктуру важко. Проте замовчувати його неможливо.

Закон про декомунізацію створив безліч проблем для громадян, бізнесменів, банкірів, правоохоронців та органів місцевого самоврядування. В одних випадках за допомогою нього порушники уникали відповідальності; в інших – силові структури тиснули на бізнес, а в третіх – підприємці не могли реалізувати свої права. Закон не лише спровокував конфлікт у суспільстві, а й призвів до значних витрат матеріальних коштів та зайвих організаційних зусиль.

Виникає питання не лише про недоцільне витрачання бюджетних коштів. Як бачимо, держава готова нести збитки бізнесменам в угоду своїм політичним амбіціям. Разом з тим, влада виявилась не готовою змусити підприємців дотримуватись анти-офшорного законодавства, оскільки воно ніби заважало інвестиційному клімату.

Проаналізуємо лише деякі рішення, переважно, винесені у 2017 році.

Перший вирок

Раніше судимий чоловік на Харківщині отримав 6 років ув’язнення за те, що у сільському клубі прив’язав до шиї прапор СРСР, а потім намагався його повісити його замість державного прапора на сільраду.

Нове розкуркулення

Порушено кримінальну справу проти агропідприємства «Комсомолець» на Харківщині, оскільки воно вчасно не перейменувалось.

Комсомольський борг

Перейменування топонімів (Комсомольське шосе на Григорівське шосе) змусило харківське підприємство внести зміни до своїх документів (в т.ч. зміни електронних ключів, переукладання договору про визнання електронної звітності). Податкова відмовилась визнавати нові електронні ключі. Це призвело до неможливості реєструвати податкові накладні, що загрожувало накладенням санкцій. Справа розглядалась майже рік у судах двох інстанцій.

Уникнення відповідальності

1) Таращанський райсуд Київщини повернув адмінматеріали інспектору праці, адже зазначеної у протоколі адреси не існує;

2) у Летичеві повернуто адміністративні матеріали у зв’язку з ДТП, тому що зазначено неіснуюче місце проживання та місце скоєння дорожньої пригоди;

3) у Кропивницькому повернуто обвинувальний висновок у справі про вбивство через відсутність вулиць Фрунзе і Дзержинського, хоча апеляція відхилила цей аргумент;

4) пекар «Сільпо» викрав у «АТБ» по вул.Леніна (смт.Бородянка) віскі на 366 грн. Обвинувальний акт повернуто через неіснуючу адресу.

На заборі написано

На думку суду, публічність діяльності обласної комісії з комісії з питань ліквідації символів тоталітаризму та повернення історичних назв у Запоріжжі підтверджувалась тим, що вона… висвітлювалась на сайті інтернет-газети ZаБор.

Біда банкірів

«ПриватБанк» не зміг стягнути у Дніпрі заборгованість через неіснуючу адресу.

Та ж сама доля спіткала «АльфаБанк».

Нашла декомунізація на камінь

Скасовано рішення про перейменування вулиці Леніна в смт.Іванівка на Херсонщині через непроведення громадського обговорення.

ВАСУ визнав незаконним перейменування пров.Ріхарда Зорге на пров.Гірші Турія у м.Тетіїв, оскільки громадське слухання не проводилось, а «не роз’яснили жителям цього провулку підставу його перейменування та не обґрунтували належним чином присвоєння провулку іншої назви».

Квартирне питання

Жінці довелось звертатись до суду для підтвердження права на проживання у подарованій квартирі після перейменування пр-ту Леніна на пр-т Незалежності.

Невиконавче провадження

Харківські держвиконавці не змогли виконати рішення суду про витребування квартири, оскільки було зазначено неіснуючу адресу нерухомості (вул.Тимурівців). Виправити помилку у рішенні суду вдалось лише через півроку.

Скасовано арешт ДВС на частину квартири у смт.Баришівка (було вказано неіснуючу адресу – вул.Жовтнева, перейменовану на Центральну).

Поважна причина

У Запоріжжі адміністративний позов про неправомірність перейменування обгрунтовувався, зокрема, тим, що… у зв’язку із перейменуванням вулиці позивач повинен внести зміни до договору оренди квартири. У свою чергу суд висловив свою думку на тему того, чому Закон про декомунізацію включає норму про «автоматичне» перейменування у разі пропуску відведених строків: це зроблено з метою «досягнення найбільшої ефективності управлінських функцій в умовах нагальних потреб оновлення суспільства шляхом проведення заходів із декомунізації».

 

Віталій ДУДІН,
«Соціальний рух»