На початку 2023 року співробітники КНП «Клінічна лікарня № 15 Подільського району м. Києва» («КЛ № 15») звернулися до уповноважених органів зі скаргами на порушення мінімальних гарантій в оплаті праці та недостойну поведінку керівництва. Чиновники проявили бездіяльність, наразивши медиків на небезпеку репресій, але колектив не збирається відступати. Спершу медичні сестри звернулися до органів Держпраці у зв’язку з тим, що упродовж 2022 року при нарахуванні заробітної плати їм виплачувалися кошти з розрахунку посадового окладу в 5005 грн, хоча постановою КМУ від 12.01.2022 № 2 їм було встановлено посадовий оклад у розмірі не менш як 13500 грн. Окрім того, всьому персоналу не проводилася індексація заробітної плати. Від органу Держпраці вимагалося провести перевірку й притягнути винних до відповідальності. Під цим зверненням підписалися понад 30 осіб, тобто десята частина співробітників.

Обурення працюючих посилювало те, що, позбавляючи їх належних виплат та погрожуючи скороченнями, керівництво отримувало великі премії та нераціонально витрачало кошти. Це підтверджується актом ревізії Північного офісу Держаудитслужби, яким виявлено, зокрема, факт зайвої виплати надбавок директору КНП Андрію Мусієнку на суму понад 0,6 млн грн у 2020-2022 рр. Загалом встановлено порушення при проведенні тендерів та оплати праці на мільйони гривень. У подальшому органами Нацполіції було розпочато розслідування на основі матеріалів перевірок.

[Фрагмент акту ревізії Північного офісу Держаудитслужби від 14.10.2022]

Трудовий колектив не захотів терпіти владу такої адміністрації. Тому у зв’язку з завершенням дії контракту керівника установи А.Мусієнка працівники працюючі звернулися до Департаменту охорони здоров’я КМДА, вимагаючи не розглядати кандидатуру цієї особи на посаду директора КНП, оскільки він всупереч умовам контракту не доклав зусиль до раціонального використання бюджетних коштів. З підготовкою звернень до керівництва лікарні, посадовців столичної влади і Держпраці медикам допоміг голова ради ГО «Соціальний рух» Віталій Дудін.

Однак бажаного результату це не принесло. Центральне міжрегіональне управління Держпраці відмовилось проводити перевірку підприємства, мотивуючи це неврегульованістю питання перевірок у період воєнного стану. «Наразі Держпраці вживаються заходи щодо приведення форм документів, які складаються за результатами заходів державного нагляду (контролю), у відповідність до Закону № 2136», – так було вказано у відповідь на скарги працівників КНП. На жаль, така відписка в умовах нищення системи контролю за дотриманням трудових прав є типовою й відображає байдужість держави до долі зайнятого населення. При цьому з відповіддю ДОЗ КМДА медпрацівникам не вдалося ознайомитися і досі. Найприкріше те, що пан Мусієнко відчуває безкарність й розраховує повернути собі директорське крісло.

[Фрагмент листа Центрального міжрегіонального управління Держпраці від 09.01.2023]

Тим часом Андрій Мусієнко, що поки навіть не виконує розпорядчі функції, отримав усі адресовані уповноваженим органам звернення і тисне на працівників, що поставили свої підписи. За словами медсестри Вікторії Козар, горе-начальник відволікає медперсонал під час виконання ним своїх безпосередніх обов’язків та погрожує у разі перепризначення помститися за нелояльність. У закладі плануються скорочення, тому чимало чесних людей, що кинули виклик начальству, побоюються втратити роботу. Відзначимо, що кожного місяця київська лікарня надає медичну допомогу тисячам людей.

[Відповідь КНП «КЛ № 15» на запит щодо показників діяльності від 02.12.2022]

Ця ситуація вимагає реакції громадськості та невідкладної реакції державних органів. Неприпустимо, щоб паразитуючий на лікарні керівник, через дії якого відкриваються кримінальні провадження, диктував свою волю підлеглим! Закликаємо усіх підтримати колектив КНП «КЛ № 15» у боротьбі проти тиранії та несправедливої оплати праці. Забезпечення нормального функціонування медичних установ має бути безумовним пріоритетом державної політики в умовах воєнного стану.

Коментуючи дану ситуацію, голова медичного руху «Будь як Ніна» Оксана Слободяна побажала колегам успіхів в боротьбі проти чиновницького свавілля: «Не чекайте, що проблема вирішиться сама собою. Не залишайтесь сам на сам  з вашим кривдником, а гуртуйтеся. Пам’ятайте, що «Соціальний рух» і медичний рух «Будь як Ніна» обов’язково стануть на ваш захист. Ми живемо в страшний і одночасно важливий рік, який від всіх нас вимагає сміливості. В єдності — сила!».

Ми продовжимо слідкувати за розвитком ситуації з метою забезпечення справедливого покарання для винних у недоплаті коштів персоналу, отриманні незаслужених премій та нахабному приниженні підлеглих.