Голос української лівиці почули в Раді й Фолькетингу.
Питання розвитку низової демократії, плюралізму та особливої ролі профспілок у повоєнній відбудові України опинилися у фокусі обговорення за участі депутатів Верховної Ради та данського Фолькетингу. Під час конференції “Майбутнє демократичної України” активіст «Соціального руху» Олександр Кисельов наголосив на критичності соціальної справедливості для сталого розвитку країни та зауважив, що чинні політики від народу далекі, а можливостей впливу на них обмаль.
“Ми не можемо уявити майбутнього України, в якому інтереси людей не будуть центральними. Саме пересічні українці – неназвані, невідомі, непредставлені – забезпечують виживання країни зараз. Вони заслуговують, аби питання їхнього добробуту не залишилося «не на часі»’’, – таким був лейтмотив виступу представника «Соціального руху» на дискусії в Українському домі в Данії, організований Данським інститутом партій та демократії (DIPD).
Наш активіст звернув увагу на те, що наступ на права робітників триває попри бойові дії, а розповсюджена шовіністична риторика штучно розколює суспільство. Він підкреслив, що розвиток демократії в незалежній Україні можливий лише за умови представлення інтересів громадян в спроможній та відповідальній соціальній державі, де рішення ухвалюються на місцях під контролем громадськості.
Олександр подякував присутнім представникам за їхні зусилля в залученні міжнародної підтримки. Водночас він зауважив, що в менш помітному внутрішньому конфлікті, конфлікті класовому, наш політикум ані на хвилину не зупиняє атак на права працівників та профспілок.
Українські ліві вважають, що сьогоднішня згуртованість суспільства надає унікальний шанс для формування інклюзивної ідентичності, заснованої на повазі до різноманіття, прав людини та низової демократії. “Втім, зверхність, шовінізм чи таврування на пустому місці із радістю підхоплюються й ширяться в медіа, хоча всі штучні поділи суспільства завжди слугували лише інтересам можновладців”, – зазначив Кисельов.
Дивлячись у майбутнє, активіст «Соціального Руху» попередив, що не можна розглядати власних співгромадян як дешевий ресурс для інвесторів. У повоєнній країні це загрожує соціальним вибухом або масовою міграцією за кордон.
Право на якісне та доступне житло має особливу вагу в країні, де левова частка населення втратила домівки внаслідок російської агресії. “Українська лівиця скептично налаштована щодо можливості вирішення цього питання надіями на невидимі ринкові стихії. Тому ми зацікавлені у вивченні досвіду повоєнної відбудови та соціальної житлової політики в тому ж Копенгагені чи Відні”, – додав Кисельов.
Саме держава як виразник спільних інтересів має взяти відповідальність за розв’язання соціально-економічних проблем. Аби це стало можливим, зовнішній борг країни має бути скасовано, бізнес повинен чесно сплачувати податки, замість виводу прибутків за кордон, а міжнародна допомога мусить спрямовуватися на відновлення індустріального потенціалу, а не репродукцію залежності.
“Ми розуміємо, що державний апарат сьогодні навряд чи слугує інтересам народу, а політичні партії лише змагаються за контроль над грошовими потоками. Відповідно, ми маємо демократизувати прийняття рішень та розподіл коштів через передачу повноважень на місця та контроль з боку профспілок і низових громадських об’єднань”, – підсумував спікер від “Соціального руху”.
Учасниками конференції від українського парламенту стали народні депутати Соломія Бобровська, Іванна Климпуш-Цинцадзе та Єгор Чернєв. Слово від імені датського Фолькетингу мали парламентарі Кеспер Сенд К’єр та Елексендер Рюлє.