ЗВЕРНЕННЯ
щодо неприпустимості фінансування ГО «Муніципальна варта»
та КП «Муніципальна охорона»

ГО «Соціальний рух» висловлює обурення з приводу актів насильства, які вчиняються представниками Громадського формування «Муніципальна варта» та Комунального підприємства «Муніципальна охорона» у м. Києві. Як повідомляють ЗМІ, представники цих формувань напали на двох людей у приміщенні закладу Otel’ під приводом дотримання карантинних обмежень. Діяльність таких формувань забезпечує мерія, що може свідчити про зневагу влади Києва до прав людини.

Ми вбачаємо загрозу від того, що угрупування, повноваження яких чітко не врегульовані законом, чинять напади під приводом забезпечення правопорядку. На оплату послуг цих молодиків зі столичного бюджету витрачаються десятки мільйонів гривень, що могли би бути спрямовані на дійсно потрібні цілі.

Основу «Муніципальної варти» складають особи, що наближені чи належать до ультраправих формувань, зокрема, «С14». Члени даного угрупування помічені у нападах, вчинених на ґрунті ненависті. У м.Києві вони протидіяли антифашистській акції пам’яті 19 січня 2018 року, акції на захист прав жінок 8 березня 2018 року, знищили й спалили ромський табір 20 квітня 2018 року, запустивши хвилю антиромських погромів, що призвела до вбивства Давида Паппа 23 червня 2018 р. Дослідники ультраправих рухів і міжнародний ресурс Bellingcat характеризують «С14» як «неонацистське угрупування». Підтримка владою осіб, для яких застосування насильства є частиною ідеології, йде врозріз з метою посилення безпеки. Коли ультраправі бойовики одягнули «муніципальні» уніформи, то роми, безпритульні й представники інших вразливих категорій стали улюбленою мішенню їхніх «рейдів». Окрім того, погрози від представників «МунВарти» лунають на адресу всіх критиків. З огляду на те, що «вартові» вдавалися до  стрілянини у громадських місцях, постраждати від них можуть і випадкові люди.

Журналістські розслідування свідчать, що такі формування передусім стоять на сторожі місцевих політиків та великого бізнесу. Це підтверджує конфлікт навколо кінотеатру «Київ» у 2019 році: «МунВарта» на замовлення столичної влади силоміць захопила приміщення кінотеатру, аби передати його «новому орендарю» в особі олігарха Бориса Фуксмана. Щоб убезпечити цю схему, «мунвартівці» застосували силу проти захисників авторського кіно. Такі ганебні випадки не повинні повторитися.

«Муніципальна варта» і «Муніципальна охорона» є силовими структурами, що непідконтрольні громаді, фінансуються за рахунок бюджетних коштів і створюють небезпеку суспільству. Наявність такого силового ресурсу викликає побоювання щодо його використання у політичних цілях та придушення соціального протесту. Продовження співпраці столичної влади з «муніципалами» може розцінюватись як бажання покривати ультраправих агресорів та завдасть шкоду репутації міста.

МИ ВИМАГАЄМО:

1.       Перевірити факти застосування сили з боку представників Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (КП) «Муніципальна охорона» і Київського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону (ГО) «Муніципальна варта».

2.       Припинити фінансування ГО «Муніципальна варта», КП «Муніципальна охорона» та пов’язаних з ними структур за рахунок бюджету міста Києва, відмовившись від замовлення охоронних послуг.

3. Ініціювати ліквідацію КП «Муніципальна охорона», зареєстрованого за адресою вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044, код ЄДРПОУ 41147026.