Нао Хонг (Революційна Міжнародна Комуністична Течія) провела дане інтерв’ю 4 березня 2022 року з активістом “Соціального руху” і членом Територіальної Оборони (ТрО) міста Києва.

Нао: Вітаю! Спасибі, що знайшов час, щоб поспілкуватись із нами в такий складний час! Будь ласка, розкажіть про себе.

Федір: Мене звати Федір Устинов. Я член “Соціального руху”. Протягом останнього року я працював зварювальником в маленькому польському місті, і підтримував організацію [Соціальний Рух] на відстані. Новини про початок війни я отримав коли прямував у Варшаву, де ми з ще одним українцем мали виступити перед Сеймом [парламент Польщі] про необхідність скасування зовнішнього боргу України. З того часу я повернувся до України, в Київ, і приєднався до лав ТрО.

Н: Що ви думаєте з приводу поточної ситуації в Києві? Як ви оцінюєте настрої населення? І як жителі Києва бачать події, що розгортаються?

Ф: Досить очевидно, що початковий план російських військових, який передбачав швидке захоплення столиці, провалився. На даний момент окупанти намагаються оточити місто, є бої з силами ЗСУ біля північних і західних частин Києва. Ще один підрозділ зі сторони Ніжина був зупинений на сході. Важка артилерія, бомбардувальники та ракети б’ють по цивільним цілям, в тому числі по інфраструктурі, а також і по військовим об’єктам. Декілька разів окремі [диверсійні] загони російської армії проривалися вглиб столиці, приблизно на п’ять кілометрів, але вони всі були знищені. Також є інформація про “сплячі осередки” російських військових в місті, яких привезли сюди за декілька місяців до війни для влаштування подальших диверсій. Значна частина киян евакуювалась, але в місті досі залишається багато людей, які активно підтримують оборону міста. Загальний настрій тривожний, але рішучий.

Н: Ми чули про роздачу зброї в Києві, а також про місцевих жителів які вступають в ТрО. Як багато учасників ТрО є політичними активістами? Чи соціалісти та ліві активні в самообороні міста? Чи є окремі незалежні підрозділи містян в ТрО?

Ф: В мене немає повної інформації, але я можу сказати що ТрО вже укомплектована вище запланованих лімітів. Близько п’ятнадцяти відсотків всіх членів мого взводу мають історію політичного активізму, четверо з них — ліві. Більшість взводу складається з місцевих жителів. Наскільки я можу судити з інформації в активістських чатах, зараз є декілька сотень лівих активістів в підрозділах ТрО в столиці, приблизно сто з них — мали військовий досвід раніше. Активісти нашої організації і дружніх груп приймають участь в обороні інших міст і селищ, включаючи деякі, що є оточеними і переживають руйнівні удари.

Н: Які настрої панують в ТрО? Як ви оцінюєте бажання самооборонців битись з окупантами? Чи поширені прогресивні анти-імперіалістичні погляди серед членів самооборони?

Ф: Всі налаштовані на безкомпромісну боротьбу. В ТрО багато воєнних ветеранів. Всі очікують що фіналом цієї конфронтації буде припинення окупації Криму і Донбасу. Згідно моїх спостережень, в нашому батальйоні домінують люди з демократичними поглядами. Поширеним є переконання, що ми боремось не лише з армією сусідньої країни, але що ми також воюємо проти авторитарного, імперіалістського режиму в Росії. Люди вірять, що ціль цієї війни це демократія, і право на власне і вільне визначення свого майбутнього. Дії місцевого населення в окупованих містах також підтверджують це, і гостро контрастують з масовими репресіями проти мирних антивоєнних протестів в самій Росії.

Н: Кремлівська пропаганда наголошує на так званих “фашистських” елементах в ЗСУ і їх впливі на владу в цілому. Наскільки правдива така оцінка? Наскільки праві сили представлені в різних гілках збройних сил?

Ф: Як ви й самі знаєте, праві політичні сили мають дуже мало електоральної підтримки, але вони диспропорційно представлені в багатьох бойових підрозділах. Тим не менше, лише в Азові, ДУК ПС [Правий Сектор] і кількох інших менш відомих підрозділах вони складають більшість. Наприклад праві сили становлять основну частину Муніципальної Варти в Києві.

Н: Як би ви оцінили підтримку Зеленського? Чи вважаєте ви, що населення поділялося на тих, що підтримують владу, і противників влади, які підтримують окупантів?

Ф: Наскільки я можу судити, підтримка Зеленського серйозно зросла після початку воєнних дій. Ймовірно така підтримка навіть перевищує рівень перед виборами. На мою думку, він завжди фокусується на публічній думці, і робить те, що принесе йому короткочасні політичні дивіденди. Часто його поведінку складно звести до якоїсь єдиної політичної позиції. Проте зараз він діє дуже відповідально, і добре розуміє нинішню ситуацію. Певною мірою можна сказати, що зараз він став публічним персональним втіленням політичних поглядів українців. Сьогодні його підтримка вища, ніж під час виборів 2019 року, і згідно з вчорашнім [3 березня] опитуванням, близько 80% українців готові захищати свою країну зі зброєю в руках. Мені нічого додати до цього числа.

Переклав для “Соціального руху”
Сергій ГАВРИЛОВ