1. Свобода слова і свобода вираження поглядів і переконань, гарантовані ст. 34 Конституції України та ст. 10 Євроконвенції, заборона цензури, визначена ст. 15 Конституції.

Нещодавно Міністерство юстиції скасувало реєстрацію газети партії «Соціалістична Україна», яка дотримується лівих політичних поглядів.

Тиску з боку державних органів (Національна рада з питань телебачення і радіомовлення) піддаються, зокрема, телеканал «112» та газета «Вести», які намагалися подавати різні точки зору. Мета тиску – зміна редакційної політики цих видань. Тобто – цензура.

Міністерство культури та Державне агентство з питань кіно складають списки заборонених для показу кінофільмів, телепередач та, навіть, акторів. Ці списки постійно доповнюються.

Служба безпеки України переслідує громадян, які у соцмережах висловлюють свою позицію щодо найбільш актуальних питань. Так, наприклад, відбувається суд над заарештованим у лютому 2015 журналістом з Івано-Франківська Русланом Коцабою, який розмістив у інтернет-просторі матеріали з антивоєнним змістом. Коцаба визнаний в’язнем сумління правозахисними організаціями.

За відверто сфабрикованою справою продовжує утримуватися за гратами одеський журналіст лівих антиімперіалістичних поглядів Віталій Діденко, якому під час обшуку підкинуто наркотики.

У травні 2015 в Україні набули чинності закони, які забороняють українцям висловлювати комуністичні погляди і використовувати відповідну символіку, криміналізують публічний захист досягнень радянської влади та критику українських націоналістів.

  1. Право обирати і бути обраними, гарантоване ст. 38 Конституції України.

Міністр юстиції своїм наказом заборонив Комуністичній партії України та ще двом партіям, які мають у своїй назві слово «комуністична» брати участь у місцевих виборах жовтня 2015.

Управління юстиції у Харківській області шість разів поспіль відмовило партії «Опозиційний блок» у реєстрації її місцевого осередку. Таким чином опозиційна партія позбавлена можливості взяти участь у цьогорічних місцевих виборах у регіоні, де вона має чи не найбільшу підтримку.

Новий Закон про місцеві вибори дозволяє висувати кандидатів у депутати лише політичним партіям, підвищує прохідний бар’єр з 3 до 5%, збільшує грошову заставу (сума застави на виборах до Київської міської ради складе близько 105 тис. гривень). Усі ці новації обмежують конституційне право обирати і бути обраним, покликані монополізувати право формувати владу у руках олігархів.

Отже, місцеві вибори 2015 року апріорі не можуть вважатися вільними і демократичними.

  1. Свобода асоціацій, гарантована стт. 36, 37 Конституції України та ст. 11 Євроконвенції.

Всупереч Конституції, яка визначає, що «заборона діяльності громадян здійснюється лише у судовому порядку», всупереч європейським нормам прав людини, Міністерство юстиції та Верховна Рада заборонили діяльність усіх об’єднань громадян, які мають комуністичні погляди.

  1. Свобода зібрань, гарантована ст. 39 Конституції України та ст. 11 Євроконвенції.

Демонстрації та мітинги з опозиційною тематикою, тематикою соціального протесту або зібрання з вимогою рівних прав для меншин (сексуальних, національних) піддаються атакам ультраправих воєнізованих формувань, часто при повному невтручанні правоохоронних органів або при їх прямому потуранні. Найбільше насильства щодо учасників мирних зібрань застосовується у Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Києві.

  1. Право на свободу та особисту недоторканість, гарантовані ст. 29 Конституції України та ст. 5 Євроконвенції.

У серпні 2014 президент підписав закон, який всупереч Конституції дозволяє правоохоронним органам затримувати громадян без рішення суду на термін до 30 днів (Конституція дозволяє таке затримання до 72 годин). Згодом Верховна Рада України ухвалила низку законодавчих актів, які дозволяють правоохоронцям без рішення суду прослуховувати громадян і практично на власний розсуд застосовувати зброю.

*****

Організаційний комітет партії «Соціальний рух» не симпатизує діям та поглядам опозиційних олігархів та їх «лівих» обслуговувачів,  що підпали тепер під репресії та обмеження прав з боку влади. Зокрема, ми вважаємо, що верхівка Комуністичної партії України вже давно зрадила усім комуністичним ідеалам та принципам, використовувала партію, як інструмент власного збагачення та прислужництва багатіям, загравала з російським націоналізмом і консервативними цінностями. Реакціонери з КПУ та «Опозиційного блоку» з колишньої Партії регіонів несуть пряму відповідальність за теперішню економічну кризу, зубожіння населення, жахливі наслідки війни не менше за нинішню владу. Однак, ми розуміємо, що вищезгадані партії, громадські організації, ЗМІ, профспілки, інші ініціативи переслідують не за це, а за те, що вони висловлюють опозиційні погляди.

Прикриваючись війною, влада здійснює послідовний наступ на основоположні громадянські права та політичні свободи в Україні. Зараз навіть далекі від політики профспілки та інші соціальні протестні ініціативи шельмуються як «агенти Москви». Незабаром репресії можуть відчути всі, хто насмілиться загрожувати інтересам нинішньої влади, лояльних до неї олігархів, глобального капіталу та іноземних держав, які все голосніше диктують свою волю українським політикам.

Ми засуджуємо системні порушення громадянських прав та політичні репресії в Україні. Відновлення демократичних свобод в країні є наразі однією з найнагальніших задач для всіх, хто бореться за інтереси українських трудящих. Ми заявляємо рішучий протест проти процесів згортання демократії, оскільки бачимо суттєву різницю між навіть обмеженою ліберальною демократією та авторитарним режимом для ефективної боротьби тих сил, які проводять послідовну політичну лінію на захист соціальних інтересів українців. Наш голос на захист базових політичних свобод – це голос в підтримку трудящих України та їх справедливої боротьби проти соціального гноблення!

Оргкомітет партії «Соціальний рух»