25 червня 2018 р. редакція «Громадського» у зв’язку із вбивством ромського юнака виступила з заявою, в якій закликала медіа називати речі своїми іменами у питаннях висвітлення діяльності ультраправих.

Чи не ми самі — українські медіа, продовжуємо сором’язливо ховати очі від реалій ультраправого насильства? Чи не ми між собою — приватно і публічно повторюємо мантру: «Це кремлівський фейк» — так, ніби це Кремль виставляє нам поріг професійної чутливості, то хіба Кремль завтра не створить ще якогось фейку? — йдеться у заяві одного з провідних вітчизняних ЗМІ.

Як зазначає активіст Соціального руху, правозахисник Володимир Чемерис, сталось це після того, як «праве насильство в Україні вже стало неможливо не помічати. А пояснення нашої влади вже не задовольняють ні українське суспільство, ні світове співтовариство».

Пояснення на кшталт того, що, мовляв, хулігани і провокатори є всюди. Що, мовляв, ультраправі мають низький рейтинг. Що сама згадка про нацистський терор в Україні, це «рука Москви». Після того, як міждержавні та міжнародні правозахисні організації різко засудили погроми мирних зібрань та зібрань національних меншин. Після того, як ОБСЄ засудило переслідування, ув’язнення та вбивства журналістів в Україні, українські журналісти починають піднімати голос проти пропаганди, цензури і самоцензури. Заява «Громадського» дуже важлива. Вона свідчення того, що Україна, нарешті, переходить в нову реальність. У ту реальність, де журналісти не будуть виправдовувати порушення громадянських прав «бо війна». Не будуть з комсомольским задором підспівувати пропаганді. Не будуть миритися з цензурою, – зазначає правозахисник.

За його словами, у цьому плані важливою є і заява заступниці голови Нацкомісії з телебачення та радіомовлення Ольги Герасим’юк про відставку за етичними мотивами, яка з’явилась майже одночасно з дописом «Громадського».

«Міністерство правди» в Україні починає валитися. Хоч і досі є «журналісти», які прямо сьогодні виправдовують нацистських вбивць і позасудові заборони ЗМІ, заява «Громадського» означає, що в Україні почалися незворотні зміни. Втім, справді незворотніми ці зміни стануть тоді, коли редакція «Громадського» зрозуміє, що не «за ці … права ми воюємо, зокрема, на сході». А що сама війна на Сході є головною і підставою для обмеження цих прав. І що війна є головною умовою існування ультраправих та їх терору в Україні. І що для того, аби припинити нацистський терор в Україні та припинити обмеження громадянських прав, припинити вбивства на війні, Україні потрібна денацифікація, – підкреслив він.

Як повідомлялось, буквально за декілька днів до трагедії у Львові правозахисники та митці наголошували на небезпеці ультраправого насилля та бездіяльності поліції.  У Києві також пройшла відповідна акція. Акція з аналогічного приводу проходить сьогодні у Львові.

Фото: Політична критика