19 березня ц.р. відбулось засідання робочої групи з приводу житлово-комунального господарства у Києві. Дані напрацювання підлягатимуть подальшому обговоренню в рамках асамблеї “Соціальна революція” та будуть покладені в основу програми київських соціалістів на виборах до Київради. Були висловлені думки пересічних споживачів, учасників ОСББ, енергетиків, економістів та інженерів. Серед пропозицій – повна прозорість тарифної інформації, стимулювання економії, суворий контроль за діяльністю приватних інвесторів та монополій у сфері ЖКГ.

1.Повна прозорість бухгалтерії та розрахунку тарифів до розгляду питання про будь-яке їх підвищення
Он-лайн публікація первинних даних бухгалтерії всіх підприємств ЖКГ, ЖЕКІв, підприємств «Київенерго» та «Київводоканал» тощо. Проведення незалежного громадського моніторингу з виявлення проблемних питань та зон інфраструктури, аналіз варіантів економії ресурсів та підвищення ефективності використання коштів. Ініціювання скасування ПДВ та податку на прибуток при наданні комунальних послуг ЖЕКами.
2.Соціальний тариф – для малозабезпечених, прогресивна шкала для заможних та мільйонерів
Введення прогресивної шкали тарифу на усі комунальні послуги – для оплати за тепло-, газо-, водопостачання та електроенергію. «Більше споживаєш – більше оплачуєш». Це дозволить дотримуватися справедливості у відшкодуванні послуг ЖКГ та введення мінімального тарифу для малозабезпечених, а також забезпечить орієнтацію на енергозбереження.
У разі, якщо не має можливості вести точний облік споживання в кожній квартирі (наприклад, в обрахунку теплопостачання до встановлення лічильників) доведеться ще якийсь час продовжувати розраховувати споживання виходячи з площі приміщення. В цьому випадку, можливим варіантом є підвищений тариф на понаднормову житлову площу: тобто за 13,65 кв.м. на одну зареєстровану особу – сплачується мінімальний тариф, а за решту власник квартири сплачує підвищений тариф (хоча площа може переглядатись). Це має стимулювати реєстрацію людей, які фактично проживають в квартирах та перерозподіляти тарифне навантаження на людей, які живуть в палацах, при цьому зменшуючи навантаження на соціально-незахищені верстви.
Підвищення квартплати для заможних мешканців нових будинків.
3.Заходи щодо стимулювання заміни застарілих фрагментів тепло та електро-розподільчої мережі, водоканалу
Сьогодні у тарифи закладається компенсація витрат у тепломережі (вони сягають 60-70%). У разі перевищення нормативу втрат енергії на певному сегменті розподільчої мережі, експлуатуюча компанія має не перекладати автоматично ці витрати на тарифи для населення з метою отримання попередніх прибутків, а негайно вживати заходів до модернізації відповідної ділянки. Для цього необхідно впровадити систему штрафних санкцій для компанії, яка експлуатує мережу до моменту заміни/ремонту обладнання. При цьому обсяг штрафу не може закладатися у розрахунок тарифної собівартості послуг. Необхідним є проведення незалежних громадських обстежень розподільчої мережі із наступним затвердженням нормативів реального ККД та методики його вимірювання. Відповідні кроки реалізуються шляхом переукладання договорів з постачальниками відповідних послуг.
У разі несвоєчасної сплати штрафів – розподільча мережа має бути вилучена з користування «Київенерго» та передана в експлуатацію окремому неприбутковому комунальному підприємству під громадським контролем. При цьому можна буде започаткувати програму залучення коштів на закупівлю нового обладнання для населення (наприклад, продаж облігацій або опціонів, які дають право на отримання знижки на електроенергію або на фіксований тариф протягом певного періоду).
4.Стимулювання економії
Обов’язкове встановлення теплових лічильників на кожен будинок за фінансовий рахунок Київради. Вже зараз встановлення такого лічильника дозволяє його мешканцям економити близько 10% на оплаті теплопостачання. При цьому слід здійснювати додаткові заходи із стимулювання енергозбереження (заміна та ущільнення дверей у під’їздах, ущільнення вікон у приміщеннях загального користування, заміна вікон на склопакети), надання додаткових знижок для жителів будинків, які зменшили споживання тепла.
Також доцільно започаткування програми з безкоштовного встановлення вентилів (регуляторів) на батареї – це загалом дасть значну економію тепла, оскільки громадяни самі зможуть встановлювати більш комфортний режим опалення.
Ініціювання сертифікації персональних теплолічильників та встановлення відповідного обладнання для всіх споживачів.
5. Забезпечення прозорості ринку електроенергії, зокрема укладання за необхідності прямих договорів між НЕК «Укренерго» та київською територіальною громадою щодо постачання електроенергії, можливість підключення до електромережі невеликих сонячних та вітро- електростанцій. Ми виступаємо за максимальну демонополізацію ринку електрогенерації, але при цьому вважаємо, що електро-розподільча мережа має бути єдиною та залишатися під повним контролем київської громади.