«Забудьте все те, що ви знаєте про трудові права. Система регулювання праці може радикальним чином змінитися і, на жаль, не на користь найманих працівників», – з цієї фрази відкрив свою доповідь, присвячену майбутнім реформам, Віталій Дудін. За його словами, зареєстровані у Верховній Раді законопроекти можуть скасувати звичні багатьом норми: про захист від свавільного звільнення, про винятковий характер надурочних робіт, про обов’язок роботодавця забезпечити роботою.

Назва презентації «Як ускладнить життя спрощення трудових відносин» вказує на парадокс неоліберальної логіки: скасування суворих правил спричинить перекладання багатьох ризиків на самих працюючих. Жахливі порушення трудових прав, що почастішали під час коронакризи, пропонується узаконити задля спокою капіталістичної еліти.

Законопроект № 5371 «про спрощення регулювання трудових відносин» змінить становище трудящих у малому і середньому підприємництві. Цей законопроект передбачає гірші умови праці на підприємствах до 250 осіб. На думку розробників цього акту, переважна більшість працівників не заслуговують на гідний захист їх праці, адже понад 73% зайнятого населення трудиться саме у невеликих компаніях (приміром, у сусідній Польщі цей показник становив близько 57%). 

Законопроект № 5388 щодо дерегуляції трудових відносин скасовує необхідність погоджувати звільнення із профспілками, дозволить вільно укладати строкові трудові договори і широко застосовувати випробувальний термін.

Законопроект № 5161 щодо врегулювання нестандартних форм зайнятості передбачає укладення договорів з нефіксованим робочим часом. Якщо працівника жодного разу не викличуть на роботу, то він отримає лише 20% від обіцяної зарплати. За певних умов це позбавить права на мінімальну зарплату.

Об’єднує ці законопроекти те, що вони дозволять регулювати трудові відносини на індивідуальному рівні (аж до розширення підстав звільнення) і знижують вплив держави. Запропоновані реформи суперечать не лише нормам Конституції України та актів Міжнародної організації праці, а й навіть досвіду доволі ліберальних країн. Скажімо, Верховний Суд Великої Британії у свіжому рішенні по справі Uber визнав, що роботодавець завжди може диктувати умови трудового договору, тому потрібний законодавчий захист працівників.

Які реформи можуть висунути трудящі в якості альтернативи? Необхідно захистити працівників від перепрацювань і мобінгу на робочому місцях, а також посилити повноваження інспекцій праці (вони повинні встановлювати факт трудових відносин і зупиняти небезпечне виробництво). Впливати на ухвалення власником рішень повинні ради працівників, які слід створити, керуючись кращим досвідом країн ЄС. При цьому базові соціальні й трудові гарантії мають бути поширені на самозайнятих.

Щоб запобігти ухваленню шкідливих ініціатив, «Соціальний рух» закликає до роз’яснення їх загроз. Зокрема, нагодою для проведення відповідних інформаційних і протестних заходів має стати робітниче свято 1 травня.