2021 рік був сповнений викликів для українського суспільства. Наступ неоліберальних реформ, продовження пандемії, загострення на кордоні — все це так чи інакше вплинуло на всіх, хто проживає в Україні. Для лівих рік також був напруженим, але разом з тим і плідним. «Соціальний рух» пропонує ознайомитися з найвизначнішими подіями як для нашої організації, так і лівого руху загалом.

АНТИФАШИСТСЬКИЙ РУХ. Ультраправе насилля є однією з головних загроз демократії та свободі в Україні на даний момент. Фашистські рухи в Україні використовуються владою та олігархами для знищення політичних супротивників і тісно співпрацюють з поліцією та СБУ. Нападів з боку ультраправих зазнають політичні та соціальні активіст_ки, організації, заклади та випадкові люди. Але в цьому році досягнуто певних успіхів у розбудові мережі солідарності проти правих радикалів. Зокрема, відбулися акція 19-го січня і протести проти ультраправого та поліцейського насилля на Подолі. Помітною стала інформаційна активність телеграм-каналу ВПП і з’явились такі канали як UANTIFA та Rebel Queers, які допомагають згуртувати невдоволених діями поліції та ультраправих. Спільними зусиллями лівих середовищ вдалося захистити від СБУ та ультраправих анархіста Олексія Боленкова, який зазнав репресій, а потім вдалося добитися зрушення у розслідуванні нападу на бар «Хвильовий». 2021 р. став новою віхою в об’єднанні різноманітних людей навколо проблеми ультраправого насилля.

ЛІВА ПОВІСТКА. Було помітно, що все більше публічних подій набувають яскравого лівого забарвлення. На Марші жінок* соціаліст_ки та анархіст_ки вносили свою риторику і підіймали питання декретних відпусток, гендерного розриву оплати праці та наголошували на зв’язку капіталізму з приниженням та експлуатацією жінок. Ліва колона на Екомарші 26 вересня звернула увагу на необхідність націоналізації ДТЕК і обмеження прибутків задля збереження клімату. Ліві були присутні і на «Марші за Київ» з гаслами за доступне житло і громадський транспорт. Голос «зліва» стає невід’ємною складовою громадянського суспільства. Вперше за останні декілька років у Києві пройшов мітинг на Першотравень, об’єднавши людей лівих поглядів у боротьбі за економічну і політичну демократію проти влади капіталу.

ПРОФСПІЛКОВИЙ НАПРЯМ. Ліві без профспілок як і профспілки без лівих не зможуть реалізувати свій потенціал повною мірою. Ці спільноти необхідні один одному для побудови більш демократичної та соціальної України. В цьому році ліві продовжили активно підтримувати профспілки. Активісти «Соціального руху» підтримали кранівників і залізничників під час їх страйків у Києві, шахтарів КЗРК під час розгляду їх скарги в апеляційному суді і медсестер на мітингу біля Міністерства охорони здоров’я. Наймасштабнішою подією стала 10-тисячна акція проти неоліберальної трудової реформи до Дня дій за гідну працю 7 жовтня у Києві. Одним з важливих досягнень стала співорганізація дискусії на 50-ту річницю ухвалення КЗпП разом з Федерацією профспілок України. Пишаємось тим, що невигідні для трудящих законопроєкти №№ 5161, 5371, 5388 так і не стали законами.

ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА. Завдяки нашій правовій допомозі в трудових і соціальних справах судами було присуджено близько 1 млн грн коштів, з них на користь звільнених працівників або потерпілих від нещасних випадків вже виплачено більше половини з цієї суми. Були закриті справи про адмінправопорушення проти затриманих на акції 19 січня, а у зв’язку з неправомірними діями поліції було відкрито кримінальне провадження і подано позови про стягнення моральної шкоди.

ВУЛИЧНА АКТИВНІСТЬ. Активіст_ки «Соціального руху» взяли участь в десятках протестів за цей рік. Почався 2021-ий з акцій проти подорожчання комунальних тарифів, до яких ми долучились у Києві, Запоріжжі, Одесі. Також було організовано протест проти підвищення вартості проїзді у столиці 19 листопада, у зв’язку з чим влада заявила про відкладення рішення про подорожчання проїзду. Крім цього, ми виходили під Офіс Президента на підтримку антидискримінаційного законопроєкту #5488, проводили пікети проти режимів Путіна та Болсонару.

РЕГІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ. «Соціальний рух» за цей рік виріс, збільшивши чисельність і розширившись географічно. Були проведені лекції у Дніпрі, Львові та Харкові, акції у Запоріжжі, Львові та Одесі. Окремо варто згадати, що активіст_ки «СР» з Харкова долучились до виступу студентів та викладачів ХНУБА, посприявши його висвітленню.

ПРОСВІТНИЦЬКІ ЗАХОДИ. Просвіта — один з основних напрямів будь-яких лівих рухів. В цьому році антикапіталіст_ки точно не відчували недостачу просвітницьких заходів. Дискусії на тему трудових реформ відбувалися з регулярністю. Також в одній з бібліотек Києві з метою підвищення рівня правової обізнаності було проведено захід за участю юристка й адвокатки. Зокрема, була проведена лекція на тему особи Михайла Драгоманова, одного з перших українських соціалістів. Також ми провели івент на історичну тему під назвою «Міфи про Жовтень». Не можемо не відзначити, що в Україні була видана книжка Марка Бойцуна «Робітничий рух і національне питання в Україні». Була проведена школа «Ліві перспективи» — загальнолівий просвітницькийсоці проєкт, в якому прийняли участь біля 50 людей, а низка лекцій була організована «СР». Журнал «Спільне» організував конференцію «Фоєрбах 11», до якої також долучилися наші активістки.

ІНФОРМАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ. Розвиток наших Інтернет-ресурсів був і залишається важливою складовою нашої роботи. Цього року нам вдалося опанувати нові формати і канали комунікації. Завдяки оновленню нашої команди ми змогли перезапустити YouTube-канал та збільшити кількість підписників в Instagram й Telegram. Позиція «СР» була представлена у таких ЗМІ, як «Громадське радіо», «Українська правда», «Українське радіо», телеканалах ECO ТБ і «Перший діловий» тощо.

Йдучи проти стереотипів, ми намагаємося будувати демократичний та лібертарний лівий рух, який буде вільний від впливу радянофілів таких як КПУ та інших прихильників консервативної та авторитарної ідеології. Всі ми вклали багато зусиль, щоб 2021 рік пройшов з користю, але ще більше досягнень — попереду. Разом ми досягнемо ще більшого! Ми бажаємо всім приємних новорічних свят і вдалого відпочинку. Набирайтеся сил, і, сподіваємося, зустрінемося з вами вже в новому році в авангарді боротьби за справедливість.