Вийти на захист Олексія Болєнкова під будівлю СБУ десятки людей змусила украй сумнівна спроба депортувати його, приписавши йому створення загрози національній безпеці. Абсурдність претензій влади повною мірою проявилась завдяки судовому процесу. Доказовою базою стали висновки підконтрольної СБУ експертної установи, документи білоруських силовиків і повідомлення з праворадикальних інтернет-ресурсів. У суді співробітники СБУ заявляли, що Олексій «відкрито критикував діяльність працівників поліції» та брав участь в акціях проти режиму Лукашенка. Взявши до уваги ці аргументи і піддавшись тиску праворадикалів, суд став на бік СБУ. При цьому, як слідує з рішення суду, причетність до серйозних правопорушень і тим паче тероризму встановлено не було. Тепер Олексій Болєнков намагається добитися справедливості в апеляційному суді.

Щоб розвінчати ганебну політику СБУ і було проведено акцію 9 липня. На центральному банері було зображено Олександра Лукашенка зі словами «Справжній голова СБУ?». У такий спосіб протестуючі вказали на запозичення українськими спецслужбовцями методів білоруського режиму. «Соціальний рух» підтримав акцію плакатами «СБУ – засіб репресій проти народу», «Україна без Лукашенка», «Ні – депортації! Диктатурі – ні!»

Під час виступу Олексій Болєнков навів факти з біографії, які свідчили про його боротьбу проти лукашенківського авторитаризму, та процитував вибрані фрагменти з позиції СБУ на кшталт скандування антиполіцейських гасел. На думку анархіста, за його переслідуванням стоять інтереси МВС і ультраправих. Насамкінець він підкреслив, що симбіоз влади й неонацистів не увінчався успіхом. Навпаки, для проведення акції об’єднались люди, що мають різні погляди й належать до різних організацій.

Про неефективність існуючих механізмів захисту прав людини вказала подруга переслідуваних білорусів, учасниця акції протесту Наталія. Вона прокоментувала озвучений у суді закид представників СБУ про те, що О.Болєнков не подавав заяву на визнання його біженцем. Проблема у тому, що інститут біженства в Україні не працює, адже держава украй формально підходить до цієї процедури. Правозахисник Максим Буткевич наголосив, що держава діє у цій справі саме як апарат гноблення, підтверджуючи оцінки анархістів. Адже під час судового процесу співробітники спецслужби прямо вказували на те, що «небезпечність» О.Болєнкова випливає не із судових вироків, а лише з факту того, що він сповідує анархічні погляди.

Представник «Соціального руху» Віталій Дудін розповів, у чому Україна запозичує досвід Білорусі. Здійснюється курс на нівелювання соціальної функції держави (свідченням цього є урізання трудових прав) та посилення репресивної функції (факти тиску СБУ на профспілкових активістів визнають Європарламент і глобальні профспілки). Проте в Україні ще є шанс запобігти остаточному обмеженню прав, використовуючи усі законні механізми та зміцнюючи солідарність.

Звісно, захистити честь СБУ від громадської критики прийшли ультраправі (як видно з фото, на деяких з них була символіка неонацистської організації Blood & Honour). Вони всіляко вдавали занепокоєність питаннями нацбезпеки (зокрема, викрикуючи мігрантофобне гасло «Менше мігрантів – менше терактів»). Насправді ж вони сподіваються за допомогою СБУ послабити опонентів лівих поглядів. Їх зацікавленість зрозуміла. А ось чи принесе владі очікувану вигоду співпраця зі структурами Євгена Карася і Олексія Свинаренка, не ясно. Відзначимо, що колаборація СБУ з цими праворадикалами розпочалася ще за минулого президента, а зараз вона вийшла на новий рівень.

Неонацисти неприховано радіють, що саме завдяки їх доносам СБУ вирішила зайнятися білоруськими анархістами. Націонал-екстремісти, на руках яких кров представників ЛГБТ-спільноти, ромів і лівих активістів, не мають морального права визначати політику у питанні правоохоронної діяльності. На жаль, іноді складається враження, що для держави їх слова мають вагу. Ми вважаємо, що через широкі повноваження СБУ в нинішньому вигляді створює небезпеку правам громадян, а підігрування правим екстремістам ще більше посилює ризики.

Відзначимо, що наразі триває кампанія солідарності з іншими анархістами і анархістками, які можуть зазнати утисків від правоохоронців. Це не вперше, коли СБУ перешкоджає діяльності анархістів за їх активну участь в соціальних протестах. У 2019 році намагалися депортувати білоруса Артура Кондратовича, а проти анархістів із Західної України відкривали кримінальні провадження. Попереду – апеляційне оскарження рішення про депортацію Олексія. Сподіваємось, що і цього разу репресивним планам вдасться перешкодити, адже кампанія на підтримку білоруських активістів набирає обертів. «Свобода! Рівність! Глобальна солідарність!», – це гасло об’єднує всіх тих, хто прагне поставити крапку на безкарності ультраправих та на свавіллі правоохоронців, що порушують закони.

No to deportation-main