Екоактивісти б’ють на сполох: ахметівська ТЕС може бути джерелом масштабного забруднення однієї з головних водних артерій України. Компанію «ДТЕК-Захід» підозрюють в приховуванні аварії на Бурштинській електростанції (Івано-Франківська обл.). Власне розслідування з цього приводу оприлюднили журналісти проекту «Схеми».

Історія почалася на початку листопада з повідомлень місцевих мешканців про розлив невідомої речовини на території станції. Повітряні знімки підтвердили: постійно прибуваюча чорна рідина покрила вже щонайменше 10 гектарів території в безпосередній близькості до водосховища.

За словами експертів, причина аварії — прорив золошлакопроводу, через який відкачують токсичні продукти згорання вугілля. На користь цієї версії свідчить також і план-схема трубопроводу. Керівництво станції відмовилося пропускати в зону розливу команду державної перевірки. Натомість журналістам вдалося отримати зразки рідини, аналіз яких продемонстрував підвищений вміст миш’яку. Відеосюжет також містить кадри, на яких отруєну воду відпомповують прямо в Бурштинське водосховище, сполучене з басейном Дністра.

ДТЕК заперечує журналістську версію та стверджує, що причина затоплення — прорив колектора стічних вод. Однак погода, що передувала подіям, не дає підстав вважати, що в колекторі могла знаходитися така кількість води.

Це далеко не перший скандал, в який потрапляє «ДТЕК-Захід» за останні роки. В 2019 році компанія Ріната Ахметова вже продавала електроенергію львів’янам по ціні вдвічі вищій ніж сусіднім країнам ЄС. Восени того ж року ввезення вагонів з російським вугіллям для ДТЕК стало причиною масштабних заворушень робітників місцевих шахт на півночі Львівщини, де приватизація Ахметовим ключових енергетичних об’єктів регіону призвела до занепаду добувних підприємств, які раніше утворювали разом з електростанціями єдиний комплекс. Меморандум між керівництвом країни і протестувальниками дозволив зняти двомісячну блокаду вагонів в обмін на обіцянку не ввозити більше сировину з РФ. Реакцією на це стали спроби Ахметова під приводом «несприятливої ситуації на енергетичному ринку» додатково дестабілізувати ситуацію на Галичині погрозами введення в простій Бурштинської ТЕС та фактичною зупинкою ¾ потужностей Добротвірської ТЕС. З останньої через різке падіння зарплат протягом наступних місяців змушені були звільнитися 20 % працівників, а ті, що залишилися, працювали без належного відпочинку. Тоді жестом відчаю одного з робітників стала самотня акція протесту, влаштована на 40-метровій трубі ТЕС.

Надзвичайно промовистим фоном для цієї драматичної історії стала купівля компанією олігарха палацу Леопольда ІІ, розташованого на Лазурному узбережжі, який журнал Bloomberg назвав найдорожчим об’єктом нерухомості на планеті. Втім, частина колективу, згуртована навколо профспілки енергетиків, дала-таки бій олігархічному свавіллю і вже в декількох судах довела неправомірність дій корпорації. На підтримку цієї боротьби львівські ліві активісти пікетували офіс ДТЕК з вимогою націоналізувати підприємство і передати його під робітничий контроль.

Всі ці обставини говорять про одне: олігархічний капіталізм, флагманом і уособленням якого виступає Рінат Ахметов, є руйнівним для економіки, довкілля, критичної інфраструктури, безпеки та соціального добробуту народу України. Космічне збагачення та демонстративне надспоживання однієї людини обертається всеохопною катастрофою для мільйонів людей і цілих регіонів. Розмови про ефективних власників та соціально-відповідальний бізнес прогнозовано виявилися порожнім звуком. Політика дерегуляції, що супроводжувалась урізанням повноважень інспекцій, фактично унеможливила настання відповідальності олігархічного бізнесу за шкідливі наслідки своєї діяльності.

Певні спроби Офісу Президента маніпулювати ситуацією з Ахметовим не відміняють того факту, що перебування ДТЕК у приватних руках об’єктивно суперечить інтересам суспільства.

Ми виступаємо за знищення впливу всіх олігархів, проте нині саме олігархічні інтереси в енергетиці породжують найбільші ризики суспільному добробуту. Для забезпечення енергетичної безпеки і суспільного добробуту необхідна повна націоналізація паливно-енергетичного комплексу й запровадження робітничого та громадського екологічного контролю на підприємствах галузі.

ГО «Соціальний рух» вважає, що тільки рішучі дії, викликані суспільною необхідністю, можуть змінити економічну ситуацію. Ми вимагаємо:

1. Повну націоналізацію паливно-енергетичного комплексу.

2. Відкриту бухгалтерію на підприємствах ДТЕК і введення на них механізмів робітничого контролю.

3. Громадський контроль над підприємством з метою дотримання екологічних норм.

Ми закликаємо екологічні та робітничі організації об’єднати свої зусилля в боротьбі за впровадження громадського контролю та відкритої бухгалтерії на енергетичних корпораціях. Жодне рішення не може ухвалюватися керівниками об’єктів ДТЕК без згоди трудового колективу і місцевої громади.

На підприємствах галузі має бути введене державне управління; фінанси підприємств мають бути убезпеченні від виводу за кордон, зокрема, в офшори; за ціноутворенням мають спостерігати делегати територіальних громад і споживачів.

Закликаємо усіх небайдужих повідомляти інформацію про нові порушення з боку ДТЕК та висловлювати протест проти безвідповідальної політики менеджменту корпорації.

Націоналізацію — шкідливим корпораціям!

Кліматичний марш у Києві, 26.08.2021

Кліматичний марш у Києві, 26.09.2021