24 лютого Росія почала незаконне і невиправдане військове вторгнення в суверенну і незалежну державу – в Україну. Ми, як прогресивні партії з України, Литви, Фінляндії, Чехії, Румунії та Польщі, рішуче засуджуємо цю агресію, оскільки вона одночасно зневажає всі цінності, які ми відстоюємо.

Ми категорично виступаємо проти порядку, в якому сильніший нав’язує свою волю слабкішим, а саме так і має розглядатися агресія Москви. Український народ має основоположне право жити вільно, обирати своїх лідерів і керувати собою. Майбутнє України повинно залежати виключно від власних вільних і самостійних рішень. Тому, з гордістю і рішучістю, ми висловлюємо нашу солідарність з українським народом у його боротьбі за гідність і суверенітет.

Така солідарність не повинна залишатися порожнім гаслом. Перед обличчям цієї неспровокованої агресії, Україні потрібна допомога, щоб протистояти російським силам і забезпечити безпеку своїх громадян. Ми закликаємо уряди наших країн та Європейського Союзу забезпечити Україні будь-яку необхідну допомогу.

Ми підтримуємо, зокрема, постачання військової техніки, надання води, продовольства та медичної допомоги цивільному населенню та мобілізацію всіх можливих дипломатичних каналів для створення гуманітарних коридорів для евакуації людей та постачання необхідних матеріальних засобів.

Наша солідарність також знаходить вираз у підтримці вимог української організації «Соціальний рух» і багатьох профспілок. Україна є під тягарем величезного зовнішнього боргу і витрачає близько 10-15% ВВП на його обслуговування. Міжнародні кредити, в тому числі від МВФ, були надані за умови скорочення соціальних витрат, а їх погашення примушує людей заощаджувати на базових потребах і застосувати методи жорсткої економії в основних секторах економіки. Сьогодні, державі знадобляться ресурси для захисту цивільного населення, забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, та медикаментами поранених. Україна має бути звільнена від тягаря зовнішнього боргу і руйнівного неоліберального тиску. Тому ми закликаємо Європейський центральний банк взяти на себе витрати на обслуговування боргу.

Ми повинні бути уважними до тяжкого становища всіх біженців, які в’їжджають в наші країни, рятуючись від війни в Україні. Наші уряди повинні нести відповідальність за те, щоб всі біженці мали такі самі права і ставлення, що і їх громадяни – щодо умов праці, доступу на житло та освіту, а також на охорону здоров’я або на будь-яку іншу державну послугу. У цьому контексті, ми звертаємося до Європейського Союзу за солідарністю та фінансовою підтримкою з метою зміцнення соціальних систем у приймаючих країнах.

У той же час ми повинні зробити все можливе, щоб був постійний тиск на Росію, щоб змусити її припинити агресію та вивести свої сили з української території. Європейський Союз та його держави-члени повинні діяти рішуче і протистояти впливу бізнес-інтересів і лобіювання. Ми вимагаємо конфіскації активів російських олігархів у Європі та передачі їх українській державі. Ми також вимагаємо виключення “Сбербанку” і “Газпромбанку” зі SWIFT і негайного припинення імпорту викопного палива з Росії до Європейського Союзу. Ми вважаємо, що ми можемо використовувати вплив цих санкцій на наші енергетичні системи як можливість прискорення зеленого та справедливого енергетичного переходу.

Текст вперше виголошено на брифінгу в Сеймі Республіки Польща 08.03.2022.

Підтримують заяву (станом на 13.04.22):

Соціальний рух – Sotsialniy Rukh (Україна)
Лівий союз – Vasemmistoliitto (Фінляндія)
Лівий альянс – LKairiųjų aljansas (Литва)
Майбутнє – Budoucnost (Чеська Республіка)
Ми ліві – Jsme Levice (Чеська Республіка)
Демос – Demos (Румунія)
Разем – Lewica Razem (Польща)
Червоно-зелений альянс – Enhedslisten (Данія)