Біля адміністрації «Кривбасзалізрудкому» розбите безстрокове наметове містечко, а о 15.00 під стіни масово прийшли родини й співробітники шахтарів, які протестують під землею. Вже другі вихідні підряд люди проводять збори, під час якого діляться проблемами, здобутками й думками щодо щодо розгортання протесту. Даний захід відвідали активісти ГО «Соціальний рух» з Києва.

Ціною добробуту

Через невиконання вимог адміністрацією під землею знаходяться 229 шахтарів. Вони незадоволені підвищенням зарплати на 25% для наземних професій на 10% для підземних. Такі розцінки не викорінять жебрацьке становище шахтарів. Як повідомили нам робітники, для значної частини зайнятих в основних професіях на ПАТ «КЗРК» встановили відрядну оплату праці замість погодинної. Це означає, що за проходження 1 метру породи робітник отримує 30-60 грн. Враховуючи нестачу матеріалів й несправність обладнання, робітникам доводиться марнувати багато часу для виконання норми праці.

Вони підкреслюють, що саме введення нової системи праці вдарило по кишеням. Першими протестувати почали на шахті «Октябрська», адже там було проведено атестацію робочих місць, внаслідок якої з 1 грудня частина робітників втратила б пільги за шкідливі умови.

Шахтарі починають хворіти на застуду, окремі з них скаржаться на біль в ногах. Моральні страждання спричиняються родинам гірників. «Востаннє мій чоловік покидав родину так надовго, коли був в АТО», – заявила дружина шахтаря на ім’я Ольга Потапенко.

На щастя, робітники, що лишилися під землею, забезпечені усі найнеобхіднішим.

Колеги протестуючих, які не можуть спуститися в шахту, отримують 75% ставки за простій (відзначимо, що ця виплата вища за мінімальну в розмірі 2/3 ставки). Разом з тим ходять чутки, що генеральний директор Сергій Новак бажає відправляти робітників у неоплачувану відпустку (це потребує наявності їх заяви про бажання отримати таку відпустку).

KR-4

Нові результати

Під час мітингу шахтарі підкреслили, що адміністрація їх не хоче чути. Зафіксовані в «Меморандумі про порозуміння» поступки вони вважають недостатніми. Тому документ досі підписаний лише стороною роботодавця.

Разом з тим адміністрація оголосила, що не буде ініціювати притягнення до відповідальності шахтарів в адміністративному й кримінальному порядку. Разом з тим, нічого не сказано про дисциплінарну й матеріальну відповідальність.

З огляду на останні заяви керівництва, несприятливі для робітників результати атестації переглянуть й шахтарські пільги буде збережено.

Цікаво, що після початку протесту забезпечення шахт матеріальними засобами, необхідними для роботи, покращилося. Щоправда, виробничий процес зупинено на паузу. Шахти не працюють, а нещодавно відмовились від виконання роботи працівниці дробильно-сортувальної фабрики.

Показово, що на інших підприємствах (наприклад, ПАТ «Євраз Суха Балка») менеджмент вже розпочав превентивно підвищувати зарплати, побоюючись виступів. Хочеться вірити, що трудовий колектив цього підприємства висловить свою вдячність діями на власних робочих місцях.

KR-3

Підтримка зростає

Виступаючи на мітингу 12 вересня, юрист ГО «Соціальний рух» Віталій Дудін розповів про солідарні дії поза межами Кривбасу. Передусім, було проведено акцію під Офісом Президента України, з вимогою до Володимира Зеленського звернути увагу на протест й втрутитися в ситуацію на боці робітників. Також було проведено символічні акції в США.

В.Дудін назвав такі напрямки роботи, до яких долучається ГО «СР»: 1) юридичний захист робітників від дій роботодавця; 2) економічне обґрунтування вимог шахтарів через аналіз обсягів виведених до офшорів прибутків; 3) прорив інформаційної блокади; 4) охоплення протестом робітників інших підприємств.

Мітингарі підхоплювали гасла «СР»:

-         Шахтарі й шахтарки, вас бояться олігархи;

-         Ми бажаєм перемоги шахтарям Кривого Рогу;

-         Тисячу євро – гірникам Кривбасу;

-         Хай оплачує еліта медицину та освіту.

Очікуючи нову хвилю

Шахтарі обурені, що великі ЗМІ ігнорують подію, а президент інспектує стан доріг. Замовчування в ЗМІ та ігнорування протесту владою має одні й ті ж причини – це олігархізація.

Здолати тиск найбагатших може розширення масштабу і методів протесту. У парламенті незабаром відбудеться брифінг за участі делегатів від криворізьких трудящих. Дружини шахтарів готують звернення до робітників інших підприємств, закликаючи їх також висувати вимоги щодо встановлення гідних умов праці та справедливого розподілу прибутків. Не виключається блокування транспортних шляхів. Словом, напруга лише зростатиме.

Як наголосив В. Дудін, що протест натикається на такі труднощі, тому що він спрямований проти основ системи. Якщо він переможе, то наслідки будуть значними. Доведеться піднімати зарплати іншим підприємствам, де так само робітники піднімуться на боротьбу. Проте цинізм власників може спровокувати повний вихід ситуації з-під контролю й стати початком соціально-революційних подій.

Автор фото: Сергій Мовчан