Серед причин поразок – акцент грецьких лівих на боротьбі проти зовнішнього ворога в особі «Трійки», що призвело до капітуляції перед внутрішньої олігархією (зокрема, не відбулось очікуваного справедливого оподаткування власників яхт і торгових суден). Ситуація ускладнив брак керівних кадрів, які могли б одночасно впровадити радикальні заходи по всій країні. Водночас було визнано, що Греція знаходилась у тяжкій економічній ситуації – індустрія знищена, а європейська буржуазія могла перейти до політики економічної блокади.

Варто відзначити, що при цьому суттєвого погіршення економічної ситуації не відбулось (прогнозується зростання ВВП за підсумками 2016 р.). За багато років у перше почали вирішуватись проблеми бездомних. Масові скорочення і приватизація припинились. Тому електоральна підтримка партії Ципраса суттєво не зменшилась на дострокових виборах. Суспільство критикує владу зліва – ультраправі не стали серйозною альтернативою.

Підкреслювалось, що аналізувати події у Греції українцям заважають ряд міфів. Але СІРІЗА за останній рік підтвердила, що заяви про її проросійськість є надуманою (відомо, що учасники АТО проходять реабілітацію у цій країні). Денис Пілаш поінформував, що відносно українських подій відношення грецьких лівих різниться. Так, чимало політичних сил, включаючи певні анархістські організації, поділяють оцінки Росії про те що, самопроголошені республіки ведуть «антифашистську боротьбу». Водночас існують організації на кшталт «Коккіно» та «ОКДЕ», які оцінюють ситуацію менш категорично: вони визнають, що Майдан мав революційний потенціал, але дане повстання не переросло у зміну системи.

У свою чергу активіст СР Віталій Дудін озвучив кілька висновків, які випливають з аналізу грецької ситуації: – після взяття влади боротьба лише розпочинається; – виборці змінюють думку не лише у разі абстрактної «зради принципам», а в разі радикального погіршення рівня життя; – навіть «гарна» демократія не замінить прямої демократії, оскільки не передбачає негайного впливу мас на представників (відомо, що у Греції тільки зараз розробляється проект Конституції замість прийнятою ще у 70-их роках).

«Соціальний рух» продовжуватиме відслідковувати ситуації в Греції, яка являє собою унікальний досвід впровадження соціалістичних ідей у ХХІ столітті.

Greece_revorgua