Ліцензійний інтегрований іспит «Крок-3» має на меті перевірку рівня компетентності кваліфікованих фахівців з вищою освітою на етапі випуску з інтернатури. Складання цього іспиту для майбутніх лікарів є загальнообов’язковим, а отже є доленосним для багатьох майбутніх лікарів.

Студенти Національної Медичної Академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, які складали «Крок-3» в Лікарні швидкої допомоги, повідомляють:

– Умови, в яких ми цей «Крок-3» здавали, були, м’яко кажучи, не дуже приємними. Нас три години протримали в коридорі, потім ще годину в аудиторії. Приміщення для здачі екзамену було абсолютно непридатним: не було навіть столів і нам доводилось буквально на колінці уміщувати буклет формату А3, бланк формату А4 і папку з олівцем. В приміщенні було холодно, за 3 години багато хто замерз, в людей були присутні ознаки застудження. В туалет пускали по одному зі скандалом. Було дуже темно, весь зал освітлювало три лампочки. Окрім того, проблема була ще й в самих тестових завданнях: нас попереджали, що буде певний відсоток завдань, яких не було в підготовчих матеріалах, проте на практиці їх виявилось значно більше, аніж було анонсовано на офіційному сайті, а знайомі запитання були навмисне перефразовані в бік ускладнення – доходило до логічних помилок. Таким чином, дати однозначну відповідь на деякі запитання було неможливо. Всі ці факти в сукупності вплинуть на результати, яких, до слова, й досі немає.

Ректори вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти, які здійснюють підготовку фахівців за спеціальностями галузі знань «Охорона здоров’я» від різних студентських колективів – студентських профспілок, студрад та індивідуально від студентів-інтернів – отримали відповідні заяви із фіксацією неналежного матеріально-технічного стану та температурного режиму приміщень, негідного відношення до майбутніх лікарів.

На думку профспілкового активіста ГО «Соціальний рух» Артема Тідви така ситуація має три причини:

– Ситуація катастрофічна, бо є вигідною бюрократам на всіх рівнях. По-перше, кошти виділені на підготовку екзамену були як мінімум неефективно використані, якщо не розкрадені – із заявами про крадіжку я поки що не поспішав би. По-друге, через те, що Кабмін із Мінфіном вважають здоров’я студентів та якість освіти не пріоритетним завданням, вони дозволяє собі режим жорсткої економії із подальшим недофінансуванням навіть матеріально-технічного стану приміщень у ВНЗ. По-третє, має місце банальний корупційний інтерес: люди, що приймали екзамен, могли б проявити людяність та серйозніше підготуватись до прийому екзамену, але ж неуспіх здачі – це поле для витребування хабарів, «накривання полян» і такого-іншого.

Порушення відбувались також і в центральному столичному медичному ВНЗ. Михайло Барський, заступник голови Профкому студентів НМУ імені О.О. Богомольця, зазначає:

– Якість приміщень, у яких складали цьогорічний «Крок» інтерни, відрізняється та залежить від ВНЗ. Проте цього року нарікань на умови екзаменаційного процесу є багато. На організацію гідного проведення іспиту були виділені кошти з держбюджету, проте Центр тестування при МОЗ України не звітується про використання публічних коштів і в цьому є проблема.

Барський повідомляє про схожі проблеми в їхньому університеті. Каже, що відповідне звернення і від їхнього університету із вказанням також інших проблем пов’язаних з цим тестуванням отримало реакцію в Антимонопольному комітеті України.