Начальство посилалось на Положення про гуртожитки, за яким житло не надається киянам (водій прописаний у с.Биківня, яке формально належить до Києва).

Втім, ці приміщення не зареєстровані як гуртожиток.

“22 листопада в.о. директора з транспорту КП “Київпастранс” С.Литвинов пише, що “підстав для надання жилої площі у гуртожитку” депо відсутні. А вже 24.11.2016 р. у відповідь на питання про статус приміщення той же чиновник пише, що… гуртожитку в депо немає (мабуть, порадився з житлово-комунальним департаментом КМДА)”, – зазначають активісти Соціального руху.

“Таким чином, дії адміністрації по виселенню є незаконними і порушує: 1) право на житло, 2) право на відпочинок, 3) право на рівне ставлення. Не ма сумнівів, що бюрократичні ігрища мотивовані переслідуванням за членство у ВПЗУ. Щоб змити ганьбу, київська влада має посприяти вселенню робітника у тимчасове житло”, – вважають вони.

15356502_2154971274728290_9001888031073313515_n

У зв’язку з цим ГО Соціальний рух направила відкритий лист до мера Києва Віталія Кличка з вимогою відреагувати на даний факт дискримінації за ознакою належності до профспілки та ряду інших кричущих інцидентів, що мали місце на КП “Київпастранс”.

Київському міському голові Кличку В.В.

Шановний Віталію Володимировичу!

Нам стало відомо про кричущі факти порушення прав та переслідування робітників комунального підприємства “Київпастранс”, які об’єдналися в незалежну профспілку та законно в інтересах громади вимагають дотримання власних трудових прав та забезпечення безпечного проїзду на громадському транспорті. Як повідомляє преса, по відношенню до членів осередку профспілки Вільної профспілки залізничників України ВПЗУ, які оприлюднили факти використання несправного рухомого складу та корупції, мали місце відсторонення від роботи, позбавлення премії, примусове виселення з житла на вулицю та навіть фізичне насильство з боку посадових осіб КП Київпастранс (зокрема, побиття водія Куценко Марини Володимирівни ревізором безпеки руху Бурлакою Олександром Дмитровичем у Куренівському ТРЕД). Подібне свавілля не лише несумісне з положеннями актів Міжнародної організації праці та Угоди про асоціацію України з ЄС, але й завдає удару по іміджу України та ставить під питання здатність української влади і Вас особисто,  забезпечити дотримання прав працівників на безпосередньо підпорядкованих Вам підприємствах відповідно до законодавства України та взятих на себе міжнародних зобов’язань.

Особливу уваги хотілось би привернути увагу до наступних інцидентів:

  1. 17 листопада ц.р. було виселено з кімнат відпочинку Трояна Андрія Васильовича. У листі в.о. директора Куренівського ТРЕД Карабчука Руслана Володимировича сказано, що виселення грунтується на Положенні про гуртожитки, затвердженому Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Згідно з цим Положенням „жила площа в гуртожитках не надається особам, які забезпечені житлом у тому самому населеному пункті, де зареєстровано гуртожиток”. З листа випливало, що підстави для надання житла відсутні, оскільки працівник зареєстрований у Деснянському районі м.Києва. Однак це твердження є некоректним: за своїм правовим статусом кімнати відпочинку не є гуртожитком і призначені для відпочинку усіх працівників підприємства. Це підтверджується відповідями на запити КП “Київпастранс” та Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА. Троян А.В. сплачував за користування кімнатою і був виселений лише після створення незалежної профспілки.

Згідно статті 47 Конституції України, ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Житловий кодекс не містить підстав виселення, пов’язаних з місцем реєстрації. Згідно статті 2 Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання особи не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією.

2) 25 листопада ц.р. водій тролейбуса Олійник Тетяна Миколаївна повідомила начальство перед виходом у рейс про те, що строк придатності медикаментів у аптечці сплив. Праця за таких умов об’єктивно створювала загрози здоров’ю водія та пасажирів. Через це її намагались притягти до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання трудових обов’язків.

Варто навести норми Закону України “Про охорону праці”:

- працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я або для людей, які його оточують. Він зобов’язаний негайно повідомити про це безпосереднього керівника або роботодавця. За період простою зберігається заробіток (стаття 6);

- працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт (стаття 14);

- до працівників можуть застосовуватися будь-які заохочення за активну участь та ініціативу у здійсненні заходів щодо підвищення рівня безпеки (стаття 25).

Конвенція МОП №155 „Про безпеку праці і виробниче середовище” вимагає захисту працівників і їхніх представників від дисциплінарних заходів за результатами здійснених ними дій, спрямованих на забезпечення попередження небезпеки для здоров’я, пов’язаного з роботою.

Варто зазначити, що стаття 2-1 Кодексу законів про працю забороняє будь-яку дискримінацію у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від членства у профспілці. Наскільки нам відомо, подібні негативні дії вчинялись виключно стосовно членів ВПЗУ.

Конвенція Міжнародної організації праці №111 „Про дискримінацію в галузі праці та занять” забороняє „розрізнення, недопущення або перевагу, що призводить до знищення або порушення рівності можливостей чи поводження в галузі праці та занять”, що здійснюється на підставах, не пов’язаних з діловими якостями працівника.

Закликаємо Вас негайно втрутитися в ситуацію та продемонструвати всьому світу вашу прихильність до європейських цінностей прав людини та верховенства права.

Зокрема, вимагаємо:

1. Визнати неправомірним виселення А.В. Трояна з кімнат відпочинку КТРЕД та усунути перешкоди для користування цим житлом. Притягнути до відповідальності в.о. директора КТРЕД Карабчука Р.В., з вини якого виселено водія.

2. Провести службове розслідування щодо факту фізичного насильства з боку Бурлаки О.Д.

3. Провести службове розслідування щодо фактів незаконного відсторонення від роботи на закріпленому рухомому складі, позбавлення премії та інших видів дискримінації в оплаті та умовах праці по відношенню до членів ВПЗУ та притягти винних до відповідальності.

3. Розпочати публічні та конструктивні переговори з незалежною профспілкою щодо підвищення безпеки надання транспортних послуг та поліпшення умов праці працівників КП “Київпастранс”.

З повагою, 

Володимир ЧЕМЕРИС,
голова ГО “Соціальний рух”