Останній місяць минулого року відзначився щонайменше 24 смертельними випадками на виробництві. Оскільки на грудень 2018 року припало 20 робочих днів, можна сказати, що в грудні не було такого робочого дня, коли ніхто б не загинув на роботі. Все частіше смерть на виробництві стається через причини, яких можна було уникнути. Початок лютого 2019 року – саме час для підбиття підсумків за січень.

Подібні підсумки підбили в Профспілці будівельників та промисловості будівельних матеріалів України. За їхніми даними, в Україні раз на 6 днів гине один будівельник і близько 200 людей на рік отримують тяжкі травми та професійні захворювання. Протягом останніх двох тижнів січня цього року в Києві загинуло щонайменше троє людей, двоє з них на одному ж будмайданчику. На житловому комплексі «Seven», що по вулиці Дніпровська набережна, 18 (Київ) – ширились чутки про те, що на загиблого 33-річного чоловіка, який випав з 24 поверха надівали люмінесцентний захисний жилет вже коли поліція прибула на місце події. Прямо на тому ж місці через три дні загинув інший робітник. Причини смертей банальні: відсутність освітлення, відсутнітсь захисного спорядження, відсутність перевірки кріплень обладнання.

Подробиці ситуації, що склалась на ЖК «Seven» було описано в нещодавній заяві Профспілки кранівників, яку надіслали і нам в редакцію. Заяву публікуємо нижче:

Активісти ГО «Соціальний рух» вже долучались до перевірки одного зі столичних будмайданчиків спільно з інспекторами та профспілківцями. Тоді інспекція виписала штрафи забудовнику та його підрядникам. 4 лютого 2019 року відбулась спільна перевірка дотримання забудовником норм охорони праці ЖК «Багговутівський». Тут 31 січня ц.р. через відсутність страхових кріплень та освітлення будмайданчика розбився з висоти 16 поверху 42-річний арматурник. Профспілковці контактують з інспекторами: вивчають всі тонкощі справи, щоб не роботодавцю не вдалось уникнути відповідальності. Співробітники та працівниці Державної служби з питань праці перевіряли будмайданчик на наявність працівників, чия робота незадекларована, або оформлена неналежним чином.

«Недобросовісні працедавці з метою економії на соцвиплатах та податках, порушують норми з охорони праці, прописані в кодексі законів про працю. Цим вони наражають на небезпеку своїх працівників – тих, хто їм приносить шалені прибутки», – повідомляє наш активіст з місця подій. Також інспектори перевіряли технічний стан робочих місць та оснащеність засобами безпеки.

«Якщо подібні перевірки будуть регулярними, то ситуація безумовно зміниться на краще – роботодавці мають боятися наражати на небезпеку працівників», – каже робітник з Профспілки будівельників та працівників промисловості будматеріалів.

Профспілковці наголошують на необхідності включення до інспекційних перевірок безпосередньо будівельників. Адже саме вони щодня стикаються з порушеннями охорони праці та наражаються на порушення техніки безпеки: хтось не отримує від роботодавця забезпечення всім необхідним інвентарем, когось змушують порушувати правила техніки безпеки, виконавців певних видів робіт не працевлаштовують офіційно. Замовник та генпідрядник намагаються віддати якомога більше «брудної» роботи підрядникам, що конкурують між собою лише можливістю більше зекономити на працівниках. Для уникнення перекидання провини від одного роботодавця на іншого, перед працівником мають нести відповідальність працедавці усіх ланок – від генерального підрядника до субпідрядника (ст.5 Конвенції №167). Цього вимагає Міжнародна організація праці. Цього вимагаємо і ми.