Пожежа у одеському таборі «Вікторія» забрала життя трьох дітей. Прем’єр Володимир Гройсман пообіцяв жорстке покарання для винних. МВС відзвітувало про арешт директора бази, а мери Києва й Одеси оголосили тотальну перевірку освітніх установ. Однак ці заходи не призведуть до підвищення стану безпеки на всіх підприємствах і установах України. Більше того, керівники можуть знайти законні підстави для недопуску перевіряючих.

Про те, чим може обернутись для українців «регуляторна гільйотина» «Соціальний рух» писав раніше. Нині в Україні відсутній держконтроль за дотриманням найбільш важливих у кожній країні правил. Йдеться про два документи, які скасували (а замість них нових ухвалено не було):

1) «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України»;
2) «Порядок проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки».

Дані документи втратили чинність 21 травня ц.р. Дуже показово, що у травні табір відпочинку перевіряли надзвичайники, а вже у червні було відімкнено протипожежну безпеку, коли проконтролювати це стало неможливо.

Раніше систему контролю зруйнувало запровадження у 2014 році мораторію на перевірки. Звуження його відбулось у 2016 році, але, як наголошується у роз’ясненні ДСНС, на Службу він досі поширюється. Мораторій для ДСНС залишається чинним! Лише зараз говориться про необхідність переконати Уряд зняти заборону на перевірки хоча б у школах і дитсадках.

Особливо цинічно, що у цю неділю Україна відзначала День рятувальника. На жаль, сьогодні саме від героїзму рятувальників залежить безпека громадян, а не від продуманої системи мінімізації ризиків.

Пожежи в ресторанах та нафтових базах мали б стати достатнім попередженням про брак контролю. Але жодних висновків зроблено не було. Шкідливий ефект дерегуляції підтвердив тернопільський підприємець Сергій Лупійчук, що постачає обладнання для протипожежної безпеки. Діючий закон про мораторій на перевірки залишає не так вже багато підстав для проведення перевірки у разі крайньої необхідності: зокрема, це можливо у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку. Таким чином, окремі установи можна буде перевірити лише після того, як станеться лихо, а не до.

У даній ситуації лицемірно було б пояснити все недбалістю окремих посадових осіб. Доцільно казати про руйнацію системи державного нагляду як таку та атмосферу лояльності до зловживань бізнесу. Вони активно користуються законодавчою прогалиною. У Києві було зафіксовано вже п’ять фактів відмови суду у допуску представників ДСНС до об’єкту перевірки. Перше таке рішення винесено вже через 10 днів після втрати чинності нормативного акту. Як слідує з судового реєстру, на багатьох підприємствах відсутні протипожежні системи або особи, відповідальні за пожежну безпеку.

Радикальні ліберальні реформи стали у буквальному сенсі «грою з вогнем». Оголошення мораторію викликало небезпеку не лише з точки зору пожежної небезпеки, а й у сфері праці, довкілля, ліків, харчів. Ліві активісти звертали увагу на цю проблему ще у 2014 році. В умовах низької культури бізнесу та слабкості громадянського суспільства такий крок закономірно погіршив ситуацію. Проблема у тому, що держава боролась не з корупцією у рядах контролюючих органів, а з контролем як таким. Пріоритет отримання вигоди став вищим за цінність життя.

Лобістом мораторію та скасування нормативних актів стала неоліберально-налаштована Державна регуляторна служба України.

Як повідомлялося раніше, зараз неможливо зупинити виробництво, якщо воно становить небезпеку для життя і здоров’я працівників. Наслідки, для трудящих, що працюють на шахтах і будівництві вже більш ніж відчутні. Гадаємо, що роботодавці сприйняли це рішення, як сигнал до економії на безпеці. Фактично діє лише контроль за дотриманням трудового законодавства. Втім, і його деякі недалекоглядні підприємці хочуть зупинити.

Намагаючись забезпечити комфортні умови для бізнесу, влада створила пекло для пересічних громадян. І, на жаль, після трагедії у ніч на 16 вересня це не звучить як перебільшення. Держава має неабиякий ресурс для того, щоб забезпечити контролюючі органи належними фінансами. Цей ресурс – кошти олігархів, офшори, тіньова економіка. Правлячий клас має заплатити справедливу ціну за дерегуляційні експерименти.

 

Віталій ДУДІН,
«Соціальний рух»